01 Haziran 2009 Pazartesi 00:00
Liseli 2 aşamalı ÖSS'den tedirgin
ÖSS araştırması anketine katılan öğrencilerin yüzde 42.8'i, üniversite sınavının gelecek yıl iki aşamalı olmasının kendilerini olumsuz etkileyeceğini düşünüyor. ~|~

 Türk Eğitim-Sen'in ÖSS araştırmasına göre, 2 aşamalı ÖSS liselileri ürkütüyor. Öğrencilerin yüzde 70'i de, dershaneye gitmeden üniversiteyi kazanabileceğine inanmıyor.
Sendikanın, Ankara, İzmir, Kocaeli, Samsun, Erzurum, Mersin ve Kırşehir illerinde bin 100 lise son sınıf öğrencisi arasında gerçekleştirdiği anket sonuçlarına göre, ÖSS kaygıyı artırıyor. Ankete katılan öğrencilerin yüzde 43.3'ü, "ÖSS dolayısıyla kaygı ve endişe gibi duygularında artış" olduğunu, yüzde 15.6'sı "büyük stres ve baskı altında" olduğunu, yüzde 12'si "sinirli ve alıngan" olduğunu, yüzde 9'u "dikkat ve konsantrasyonunun bozulduğunu", yüzde 8.6'sı da "depresyonda olduğunu" dile getirdi. ÖSS'nin psikolojisini olumsuz etkilemediğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 11.3 oldu.
Öğrencilerin yüzde 33'ü, ÖSS'nin kendisini fiziksel olarak etkilemediğini, yüzde 26'sı uykusuzluk, yüzde 16.6'sı baş ağrısı, baş dönmesi, yüzde 8.9'u karın ağrısı çektiğini, yüzde 1.5'i de bayılacak gibi olduğunu kaydetti.

Ailesinin üniversite sınavını kazanması için baskı yaptığını belirten öğrencilerin oranı yüzde 47.7 olurken, yüzde 52.3'ü de ailesinden baskı görmediğini söyledi.
Üniversite sınavının gelecek yıl iki aşamada yapılacak olmasını, lise son sınıf öğrencilerinin yüzde 42.8'i "olumsuz etkileyecektir", yüzde 27.2'si "olumlu etkileyecektir", yüzde 29.9'u ise "fikrim yok" şeklinde yanıtladı.
Anket sonuçlarına göre,öğrencilerin büyük çoğunluğu ÖSS'ye dershaneye giderek hazırlanıyor. Üniversite sınavına dershaneye giderek hazırlandığını söyleyenlerin oranı yüzde 68.5, sadece okulda aldığı eğitimle sınava hazırlandığını belirtenlerin oranı yüzde 19.3, hem dershaneye gittiğini hem de özel ders aldığını ifade edenlerin oranı ise yüzde 8.5. Öğrencilerin yüzde 3.7'si "ÖSS'ye girmeyeceğim" dedi.
"İlköğretimden bugüne kadar kaç yıl dershane eğitimi aldınız?" sorusunu öğrencilerin yüzde 41.3'ü 1-3 yıl, yüzde 40.8'i 3-5 yıl, yüzde 13.4'ü 5-8 yıl, yüzde 4.5'i de 8 yıl olarak cevapladı. Öğrencilerin yüzde 53.5'i ise okul ve dershane dışında 1-3 saatini ders çalışmaya ayırabiliyor.
Öğrencilerin yüzde 55'i, ÖSS'nin nitelikli eğitim almak ve iyi bir kariyer yapmak için gerekli olduğunu düşünürken, yüzde 32.2'si ÖSS'yi yaşamının dönüm noktası olarak nitelendirdi. Yüzde 5.5'i de ÖSS'nin ailesini mutlu etmek için önemli olduğunu belirtti.
"Üniversiteyi kazanamazsanız ne yapmayı düşünüyorsunuz?" sorusu karşısında, öğrencilerin yüzde 71.5'i, "yeniden sınava hazırlanacağını", yüzde 16.9'u "hem sınava hazırlanıp hem çalışacağını" ifade etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.