05 Ekim 2005 Çarşamba 00:00
Lüksemburg tiyatrosu
Sıkı diplomatik pazarlıklar, son dakika gelişmeleri, gidip gelmeler... Hepsi bir oyundu. Çünkü AB kararını çoktan vermişti. bu oyun hem türk, hem de Avrupa kamuoyunu yönlendirmek için sahnelenmişti. Milliyet'ten Melih Aşık'ın değerlendirmesi
Ajanslardan Yunanistan Dışişleri Bakanı Molivyatis'in demeci geçiyor: ~|~ ? Yunanistan'ın tüm beklentileri karşılanmıştır...
Ve aynı sıralarda Yunanistan Sözcüsü Kumuçakos'un Lüksemburg'daki açıklaması:
? 15 gün önce 25'ler tarafından üzerinde anlaşmaya varılan, Yunan tarafının öncelik ve arzularını güvence altına alan metnin tekrar gözden geçirilmesi söz konusu değildir...
Yunanistan ve Kıbrıs'ın bütün beklentileri Müzakere Çerçeve Belgesi'ne 15 gün önce dahil edilmiş. Türkiye'nin haberi yok... Avusturya'nın yapay "imtiyazlı ortaklık" teklifi ile görüşmeler tıkanmış. Ve son dakikada Ankara'ya Müzakere Belgesi yollanarak, gelin imzalayın, denilmiş.
CHP Milletvekili Onur Öymen'le Abdullah Gül'ün Esenboğa'dan ayrıldığı dakikalarda konuşuyoruz... Acaba Müzakere Belgesi neleri kapsıyor?
? Neyin üzerinde mutabakata vardıklarını hâlâ bilmiyoruz diyor, Genel Başkan'ın elinde de herhangi bir metin yok...
Türkiye kazık yedi
CHP, AKP'ye çağrı yapmış, Türkiye'nin bütün geleceğini belirleyecek bu hayati belgenin Meclis'te görüşülmesini istemişti. AKP, ne Meclis'e ne kamuoyuna bilgi vermeden Müzakere Belgesi'ni kabul etti... Gül, Lüksemburg'a uçtu...
Avusturya'nın yapay "imtiyazlı ortaklık" dayatması, Müzakere Belgesi'nin Türkiye'nin gözünden kaçırılmasını sağladı. Türkiye bir kez daha kazık yedi.
AB'ye bağlandık!
Gün boyu bir kaç TV kanalında tekrarlanan teyatro sahneleri...
'Evet sayın izleyiciler, 70 milyon dün geceden beri nefeslerimizi tutmuş Lüksemburg'dan gelecek haberi bekliyoruz. Şimdi Lüksemburg'a bağlanıyoruz. Evet Nermin, söz sende.
? Evet Atacan. Bizler de dün geceden beri kulaklarımızı kapıya dayamış, bakanların içeride ne konuştuklarını duymaya çalışıyoruz.
? Duyduklarını bizimle paylaşır mısın Nermin?
? Valla duyduğumuz kadarıyla Çerçeve Belgesi'ne "Hazmetme Kapasitesi" lafını koyarsak Türkiye bunu hazmedebilir mi, hazmedemez mi konusunu tartışıyorlar.
? Sence ne olur?
? Evet Atakan. Sanırım 70 milyonun yanıtını beklediği soru da bu. Bizdeki bu aşağılanmayı hazmetme kapasitesinin yarısı onlarda olsa bizi hazmedebilirler diye düşünüyorum. Söz sende Atacan...
? Ben de Atacan değil, Atakan diye düzeltiyor, şimdi de sizi Brüksel'e bağlıyorum. Şermin?
? Durum burada da belirsizliği koruyor Atakan. Hâlâ belirgin bir gelişme yok ama hepimizde hâlâ belirgin bir umut var diyor, sözü tekrar sana bırakıyorum.
? Evet sayın izleyiciler, biz de hiç vakit geçirmeden Ankara'ya bağlanıyoruz. Karşımızda Levent.... Ankara'da hava nasıl Levent, kısaca özetler misin bize?
? Başbakanlık Konutu'nun önündeyiz ve burada da gergin bir bekleyiş var. İki simitçi dün geceden beri burada aç bilaç görev yapan bizlere tanesi beş milyondan simit satmaya kalkınca aramızda gerginlik çıktı. Başbakanlık korumaları gazetecilerle simitçileri ayırdı, ancak karşılıklı gergin bekleyiş halen devam ediyor... Simitçiler hepimize küfrediyor... Başbakan'a gelince...
? Özür dilerim Levent, sanırım çok önemli bir gelişme var, derhal Lüksemburg'a bağlanmamız gerekiyor, karşımızda Nermin.
? Evet Nermin, son dakika önemli bir gelişme oldu sanırım.
? Diiittt! Diiittt! Diiittt!
? Özür dileriz sayın izleyiciler, sanırım hatlarda bir sorun var. O yüzden Nermin'e bağlanamıyoruz... Ama sizi bağlantısız bırakmıyor, bağlantı olsun da neresi olursa olsun diyor, Zimbabwe'ye bağlıyoruz. Evet Zimbabwe, söz sende.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137