05 Temmuz 2005 Salı 00:00
Madde başına 27 saniye
Şipşak yasaları
AKP, CHP'nin yeni içtüzüğü protestosundan yararlanıp, 193 maddelik Bankacılık Yasa Tasarısı'nı jet hızıyla 90 dakika gibi çok kısa bir sürede görüşüp kabul ederken Türkiye için çok önemli bir yasanın her maddesi ortalama 27 saniyede kabul edilmiş oldu. Görüşmeler eski içtüzüğe göre yapılsaydı Meclis'in kesintisiz 96 saat çalışması gerekiyordu.
CHP'nin protesto ederek katılmadığı Genel Kurul toplantısında, Bankacılık Yasası 234 milletvekilinin katıldığı oylamada, 232 kabul oyuyla geçti. Böylece yeni Bankacılık Yasası TBMM'de bugüne kadar geçen en hızlı yasa unvanını da aldı.
Normal şartlarda her bir madde için 30'ar dakikalık söz hakkı verilmesi gerekiyordu. Bu şartlarda yasanın geçmesi asgari 96 saat sürecekti.
AKP'nin yasaları jet hızıyla geçirmesi grup içinde de rahatsızlık yarattı. Rahatsızlık dün Genel Kurul'da patlak verdi ve AKP'liler birbirine girdi. TBMM Genel Kurulu'nun dünkü oturumunda AKP tarafından, aralarında Belediyeler Yasası, Çocukları Koruma Yasası ve istihbarat teşkilatlarına sınırsız dinleme yetkisi veren yasa teklifinin de bulunduğu 10 yasa tasarı ve teklifinin görüşülerek Meclis'in tatile girmesi önerisi yapıldı.
Arkamızıdan atlı kovalamıyor ya
Bu öneri nedeniyle söz alan Anavatan Malatya Milletvekili Süleyman Sarıbaş, CHP'nin boykot kararından sonra görüşmelere devam edilmesini eleştirdi. Sarıbaş, "CHP üe bu yasalarda anlaşılabilirdi, belki birkaç maddede tartışma çıkabilirdi, değişiklik önergesi verilebilirdi veya birkaç gün fazla çalışılabilirdi. Ama hiçbirinizin vicdanı da rahat değir dedi.
AKP Ankara Milletvekili Ersönmez Yarbay da bu denli önemli bir yasada görüşmelerin 'el kaldırıp indirme' şeklinde yapılmasından kendisinin de rahatsızlık duyduğunu belirterek, "CHP gelmezse gelmesin yasaları çıkaralım diyemeyiz. Ara verelim 10?15 gün sonra yine toplanalım. Arkamızdan atlı kovalamıyor. Biz kendi kendimize gücümüzü harcamayalım" diye konuştu.
1999'dan bu yana 5'inci yasa oldu
Bankacılık Yasası'nın 1999'dan bu yana tam 5 kez değiştiği dikkati çekiyor. İlk değişiklik 18 Haziran 1999'da yapıldı. Yasanın ömrü l yıl oldu ve yerine 4491 sayılı yasa geldi. Ardından 4672 sayılı kanun ile bankacılık kuralları bir kez daha değiştirildi. Bu arada araya 4743 sayılı mali sektöre olan borçları yeniden yapılandıran yasa da sıkıştırıldı. Daha sonra da Hazine'nin batan 47 milyar dolarını en seri şekilde tahsil etmeye yönelik meşhur 5020 sayılı kanun geldi.
Temel yasa olduğu için en çok 30'ar maddelik görüşme olması lazımdı
AKP Hükümeti, Bankacılık, Belediye Yasası ile Sosyal Güvenlik Reformu Yasa tasarılarını Meclis'den muhalefetin engeline takılmadan sorunsuz geçirmek üzere iç tüzük değişikliğine gitti. Oysa bunlar temel yasaydı. Bir hukuk dalını sistematik olarak bütünüyle veya kapsamlı olarak değiştirecek biçimde genel ilkeleri içeren, kişisel veya toplumsal yaşamın büyük bir bölümünü ilgilendiren, kendi alanındaki özel yasaların dayandığı temel kavramları gösteren, özel yasalar arasında uygulamada ahenk sağlamayı amaçlayan yasalar temel yasa olarak kabul ediliyor. Bu tasarı veya tekliflerin, Genel Kurul'da bölümler halinde görüşülmesi gerekiyor. Her bölümün en çok 30 maddeyi geçmemek kaydıyla hangi maddelerden oluşacağına, hükümet, esas komisyon veya grupların teklifi, Danışma Kurulu'nun önerisiyle Genel Kurul'ca karar verilebiliyor.
AKP muhalefette iken aynı tasarıya itiraz etti
TBMM içtüzükte Ecevit'in liderliğindeki koalisyon hükümeti de değişiklik yapmak istemiş ancak Fazilet Partisi olarak TBMM'ye giren ve daha sonra grup kuran AKP'liler, "Bu oldu bitti yaratır" diyerek yasaya itiraz etmişlerdi. Söz konusu iç tüzük değişikliğ itiraz üzerine Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. İptal edilen bu madde bu kez AKP grup başkanvekillerinin teklifi ile düzenlendi. Bu kez CHP Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. Ancak hüküm iptal edilse bile ortaya çıkan durum Bankacılık Yasası'nın durumunu etkilemeyecek.
Vatan gazetesi
~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.