24 Şubat 2012 Cuma 11:19
Madencilerin emeklilik şartları hafifletilsin
YENİ MESAJ - ANKARA
CHP Bartın Milletvekili, Parti Meclisi Üyesi ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi M. Rıza Yalçınkaya, 20 milletvekili arkadaşının imzasının yer aldığı bir başka araştırma önergesini daha Meclis Başkanlığı\'na sundu. Önergede; maden emekçilerinin zorlu çalışma koşullarına dikkat çekip, yaşadıkları sıkıntılara yer veren Rıza Yalçınkaya\'nın asıl gündemi ise maden emekçilerinin, emekli olabilmeleri için gereken yaş haddi, sigortalılık süreleri ve prim ödeme gün sayıları gibi koşullar oldu. Madencilerin uzun emeklilik süresi nedeniyle mağdur olduklarına vurgu yapan Yalçınkaya, emeklilik koşullarının madencilerin lehine olacak şekilde yeniden düzenlenmesine yönelik sorunların tespit edilerek gerekli önlemlerin alınmasını talep etti.  

Madencilik sektörünün; insan yaşamı açısından son derece tehlikeli olup içerisinde sayısız risk unsuru barındıran bir sektör olduğuna dikkat çeken Yalçınkaya, araştırma önergesinde, \"Maden işletmelerinde yerin yüzlerce metre altında çalışarak evine ekmek götürmeye çalışan maden işçilerinin sorunları oldukça büyüktür. Bu sorunların en başında iş sağlığı ve iş güvenliği gelmekte, düşük ücretle çalışmaları ve uzun emeklilik süreleriyle mağdur olmaktadırlar. Kömür madenciliğinde özelleştirmeler nedeniyle istihdam özel sektöre kaymış, işçiler işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinde yoksun, düşük ücretle ve ağır çalışma koşulları altında çalışmaya zorlanmışlardır\" ifadelerine yer verdi.

 

Çalışma şartları ağır

Madencilerin; ışıksız, havasız ve güneşsiz ortamda ölümle burun buruna çalıştığına dikkat çeken Yalçınkaya, maden emekçileri için ekmeğin aslanın ağzından da uzakta olduğunu belirtti. Ayrıca akciğer kanseri ve tüberküloz gibi meslek hastalıklarına yakalanmayan maden işçilerinin yok denecek kadar az olduğunu da ifade eden Rıza Yalçınkaya, yerin yüzlerce metre altında alın teri döküp, helal kazanç mücadelesi veren madencilerin, emekliliklerinin daha esnek koşullara kavuşturulması gerektiğini savundu. İşçi, yönetici ve teknik personel olmak üzere tüm maden işçilerinin günde 8 saat ölümle burun buruna çalıştığını belirten Yalçınkaya, karanlık ve daracık alanda kazma sallamanın zorluğuna dikkat çekti.

 

Çalışma koşullarının zorluğu ve sektör çalışanlarına uygun olmayan emeklilik hükümlerinin, madencileri çalışma ortamından soğuttuğunu ve tedirgin ettiğini ifade eden Yalçınkaya, birçok işçinin bu sebeplerden ötürü işi bıraktığını birçoğunun da bırakmayı düşündüğünü belirtti. Madencilerin, her gün evden çıkarken yakınlarıyla helalleştiğini de ifade eden Yalçınkaya, maden emekçilerinin; indiği ocaktan bir daha çıkamama korkusu taşıdığını söyledi. Madencilerin aleyhinde olan emeklilik koşullarını, böylesine zor çalışma koşullarıyla tamamlamalarının imkânsız olduğunu belirten Yalçınkaya, emeklilik koşullarının; madencilerin lehine olacak şekilde yeniden düzenlenmesine yönelik sorunların tespit edilerek gerekli önlemlerin alınması amacıyla \'Meclis Araştırması\' açılmasını talep etti.  
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.