14 Kasım 2014 Cuma 00:06
Madencilikte başıbozukluk var
YENİ MESAJ/İSTANBUL
İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı iş güvenliği paketini yorumladı. Yaşanan felaketlerin ardından da olsa böyle bir paketin hazırlanmasının olumlu bir gelişme olarak değerlendiren Kahyaoğlu, pakette doğru uygulamaların yanında tamamlanması gereken konulara da dikkat çekti. Kahyaoğlu, başlıca sorunun sektörün 2-3 bakanlığa bağlı olarak çalışmasından kaynaklandığını belirterek, “10 yıldır Türkiye’de bir maden bakanlığının kurulmasını talep ediyoruz. Tek yetkili olan bir bakanlık… Maden iznini veren, çalışmaları denetleyen, yaptırımları tek elden uygulayan bir bakanlık olmadan bu tür sorunları yaşamaya devam ederiz. Hatta atıl durumdaki Maden Tetkik Arama Enstitüsü (MTA) yeniden aktif hale getirilerek kurulacak bakanlığa bağlanmalı. Türkiye genelindeki tüm maden rezervlerinin analizini, sondajını MTA yapsın, güvenli olan, çevreye zarar vermeyecek alanları belirlesin.”

Hayat sigortasında sorun var

Kahyaoğlu pakette yer alan düzenlemelerin uygulanmasında görülebilecek muhtemel aksaklıkları şu şekilde sıraladı: 
* Maden firmalarının, belirli bir geçiş süreci içerisinde, işçilere hayat sigortası yapmasının zorunlu hale getirilmesi olumlu bir gelişme. Aslında hayat sigortasını uygulayan şirketlerimiz var. Ancak sigorta şirketleri kişi başına 100 bin liranın üzerinde sigorta yapmıyor. Bir kaza anında bizden istenecek para ise en az 1 milyon liradır. Sigorta limitlerinin artırılması gerekir. 
* Tehlikeli işlerde çalışan 2.7 milyon çalışana mesleki yeterlilik belgesi alma zorunluluğu getirildi. Ancak eğitimi ve sertifikayı veren kuruluş ne kadar sorumlu olacak? Eksik eğitim veren veya eğitim vermeden 350 TL’yi alarak sertifikayı veren kuruluşlar için neler yapılacak? 
* Dahası pakette madenler tek bir kalem altında toplanarak, uygulamalar da, cezalar da buna göre düzenlenmiş. Bu karışıklığa yol açacak, madenlerin yapısına ve özelliklerine göre uygulamalar getirilmeli. 
* Yeni düzenlemeye göre, ölümlü kazada kusuru bulunan işveren alacağı cezaya ek olarak 2 yıl kamu ihalelerinden men edilecek. İhmali olan, bilerek hata yapan ömür boyu men edilsin. İtirazımız yok. Peki, ölümlü kazalar Türkiye Kömür İşletmeleri’nin (TKİ) ocaklarında gerçekleşirse, sorumlusu kim olacak, devlet iki yıl süreyle kendi ocağını kapalı mı tutacak? 
* Son olarak, Rödevans (kira) süreleri 15 yıldan az olmayacak şekilde uzatılacak, Rödevansla alınan iş devredilemeyecek. Bu konunun hangi madenler için geçerli olacağı belirli değil. Her madenin kendisine göre özellikleri ve çalışma koşulları var. Bu belirsizlik sektörde karmaşaya yol açacağı gibi sektörde işlerin durmasına neden olur. 
* Sayın Başbakanın açıkladığı paket, sanırım kriz anında, çok detayı düşünülmeden hazırlanılmış. Böyle yapmak yerine tek yetkili bir maden bakanlığının kurulmasında fayda var. Daha sonra tüm eksiklikler sektör örgütü temsilcilerinin de görüşleri alınarak, sektöre düzen getirecek uygulamalar hayata geçirilmeli
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.