13 Mart 2006 Pazartesi 00:00
Mafya bürokrasiye sızıyor
Polis Akademisi'nde yapılan bilimsel bir çalışmada, Türk mafyasının özellikleri belirlendi. Çalışmada, mafyanın siyaset ve bürokrasi ile iç içe olduğu belirtildi ~|~

Sinemalara sürekli konu olan ve son zamanlarda gündeme yerleşen, televizyonlarda dizilerde sürekli işlenen, organize suç örgütleri arasında yer alan mafyanın, suç literatüründe ''partito'' olarak adlandırılan, rüşvet ve benzeri yöntemlerle bürokratlar ve kamu görevlilerini yozlaştırarak kendilerine hizmet etmeye yönelik ilişkilerle ''siyasi güç'' elde ettiği bildirildi.

Polis Akademisi Güvenlik Birimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ertan Beşe, Türkiye'deki organize suç örgütlerinin, ilişkiler oluşturmak ve kamu görevlileriyle bağ kurabilmek için rüşvet verme, aynı siyasi ve ideolojik düşünceleri paylaşıyor görünme, tayin, terfi, atama, soruşturma durumlarında destek ve avantaj sağlama, hemşehrilik, akrabalık, hısımlık bağı kurma, tehdit, yıldırma, korkutma ve kişilerin zaaflarından yararlanma ile fotoğraf ve gizli kayıtlar kullanarak şantaj yöntemlerine baş vurduklarını kaydetti.

Beşe, Adana'da düzenlenen, Polis Meslek Yüksekokulları'na yönelik formasyon eğitiminde öğretim elemanlarına, rehber niteliğinde, ''Türkiye'de Organize Suç Olgusuna Kapsamlı Bir Bakış'' konulu ayrıntılı bilgiler verdi.
Mafya yöneticilerinin, parlamento, yargı kurumları, güvenlik, istihbarat görevlileri, bürokratlar ve diğer kamu görevlileri arasına sızmak için tüm olanakları değerlendirdiklerini, bu açıdan hizmeti ve kişileri yozlaştırıcı nitelikte literatürde ''partito ilişkiler'' olarak adlandırılan ilişkiler kurduklarını kaydetti.

Suç örgütlerinin sosyal yapısı
Türkiye'de organize suç örgütlerinin yapısal özelliklerinin aynı zamanda sosyal sermayesini de yansıttığına dikkati çeken Beşe, şöyle devam etti: ''Türk organize suç örgütlerinin bir araya getiren ve onları bir arada tutan yapısal özelliklerinin farklı tip ve yapıların söz konusu olabildiğini görüyoruz.

Bunlar, aile, hemşehri, cezaevi arkadaşlığı ve siyasi görüş tipi organize suç örgütlenmeleri ortaya çıkmaktadır.'' Türkiye'de özellikle uyuşturucu kaçakçılığıyla uğraşan büyük çaplı mafya tipi örgütlenmelerin, ailevi nitelikte olduğunu belirten Beşe, Türk organize suç örgüt liderlerinin eş ve çocuklarını yaptıkları illegal işlere mümkün olduğunca karıştırmak istemediklerini, tayin ettikleri yakın korumaları dışında örgütle çok fazla bağlantı ve ilişki içerisinde olmamaya özen gösterdiklerini anlattı.

Türk mafyasının özellikleri
* Devlete karşı görünüşte saygılı olma ve güvenlik kuvvetlerini doğrudan hedef yapmama.
* Etkili halkla ilişkiler faaliyetlerini yürüterek topluma hitap eden yöntemler kullanmak, yasal sektöre sızmak, legalleşme, kara para aklama.
* Genelde eğitim düzeyleri düşük. Mensuplarının yüzde 70'ler seviyesindeki bölümü 21?40 yaş arasında.
* Cömertlik, hediye verme alışkanlığı, örgüt mensuplarına sahip çıkma, lüks yaşam ve güç gösterisinde bulunma, ödüllendirme gibi değerlere sahipler.
* Suç üstlenme?sabıkalı olma, arabuluculuk ve diğer örgütlerle irtibat içerisinde olma gibi özellikleri kullanırlar.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100