14 Kasım 2001 Çarşamba 00:00
Mahkemeler sıfırı tüketti
Türkiye'de zaten ağır aksak işleyen yargı mekanizması, bu kez ödeneksizlik nedeniyle çıkmaza saplanma işaretleri veriyor

Türkiye'de zaten ağır aksak işleyen yargı mekanizması, bu kez ödeneksizlik nedeniyle çıkmaza saplanma işaretleri veriyor. Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, BMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Adalet Bakanlığı, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay Başkanlıklarının 2002 Mali Yılı Bütçelerini sunarken yaptığı konuşmada, özellikle mahkemeler için ayrılan bütçe ödeneklerinin Ekim ayı itibariyle tamamen harcandığını bildirdi. Bakan Türk, görülmekte olan davaların ödeneksizlik nedeniyle sürüncemede kalacağı ve hak arama özgürlüğü ve adil yargılama hakkı ile bağdaşmayacak sıkıntıların yaşanacağını söyledi. Türk, böylece adalet hizmetlerinin en iyi ve kaliteli bir şekilde gerçekleştirilmesi amacına ulaşılamayacağını ifade ederek, şunları söyledi: "Ayrıca, geçmiş yıllardan kalan borç toplamının 10 trilyon liranın üzerinde bulunması ve bu borca karşılık 2001 Mali Yılı Büt~|~çesiile yaklaşık 1.5 trilyon lira ödenek ayrıldığı göz önüne alınırsa; bu durumun adli ve idari yargı mercilerinin borçlarını ödeyemeyen kurumlar olarak değerlendirilerek saygınlıklarını yitirmesi sonucunu doğuracağı açık olarak görülür."

Cezaevleri denetim altında mı?

Adalet Bakanı Türk, cezaevlerinin yasadışı örgütlerin egemenlik kurmasına elverişli yapısının değiştiğini öne sürdü. Bakan Türk, "Yıllarca süren olumsuzluklar soncunda kanayan bir yara haline gelen ve kamuoyunun gündemini işgal eden cezaevleri sorunu, artık çözüm yoluna girmiştir" dedi.

536 cezaevinde 59 bin mahkum yatıyor

Değişik kapasitelerde 536 ceza infaz kurumunda 59 bin 108 hükümlü ve tutuklunun barındığını kaydeden Türk, şunları söyledi: Bunların 49 bin 552'si adli suçlardan, 8 bin 582'si terör suçlarından, 974'ü çıkar amaçlı (Mafya suçları) suçlardan dolayı ceza infaz kurumlarında bulunmaktadır. Hükümlü ve tutuklu sayısı, her yıl ortalama 5 bin kişi dolayında artmaktadır. Ancak Şartla Salıverilmeye, Dava ve Cezaların Ertelenmesine Dair Kanun'dan yararlanmak isteyen ve daha önce haklarında gıyabi tevkif müzekkeresi veya yakalama müzekkeresi çıkarılan hükümlü ve tutukluların kendiliklerinden Cumhuriyet başsavcılıklarına teslim olmaları sonucunda 2001 yılı artışı 10 bin kişi dolayında olmuştur."

Ölüm oruçlarına katılanların sayısında düşme

Ceza infaz kurumları ve tutukevlerinin çoğunun infaz rejiminden beklenen amaçları karşılamaktan uzak bulunmasının, kamuoyunun gündemini yoğun biçimde işgal ettiğini ifade eden Türk, 7 Kasım tarihi itibariyle süresiz açlık grevine katılanlarının sayısının 14, ölüm orucuna katılanların sayısının da 171'e düştüğünü söyledi.

AİHM'de hakkımızda 4 bin dava var

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi`ne Türkiye aleyhine yapılan başvurularla ilgili bilgi verirken de bugüne kadar aleyhte 115, lehte 9 karar alındığını bildirdi. 33 başvurunun kabul edilmez bulunduğunu, 7 başvurunun mahkemece kayıttan silindiğini kaydeden Türk, halen Türkiye aleyhine yapılan 3 bin 964 başvurunun inceleme aşamasında olduğunu söyledi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.