05 Haziran 2008 Perşembe 00:00
?Mahkemeye değil arabulucuya başvur'
Hukuk uyuşmazlıklarında arabuluculuk sistemini öngören kanun tasarısı Meclis Başkanlığı'na sunuldu. Taraflar dava açmadan önce ya da dava sırasında arabulucuya başvurabilecek. ~|~

 Hukuk uyuşmazlıklarında arabuluculuk sistemini öngören kanun tasarısı Meclis Başkanlığı'na sunuldu. Hukuk uyuşmazlıklarında arabulucu olmak içinse 4 yıllık lisans eğitimi alma, arabuluculuk eğitimini tamamlama ve bakanlık tarafından yapılan sınavda başarılı olma şartı aranacak.

Ceza davalarında işlemeyecek
Adalet Bakanlığı tarafından düzenlenen arabulucular siciline kaydedilmiş gerçek kişinin 'arabulucu' olarak tanımlandığı tasarıya göre, kanun yabancılık unsuru taşıyanlar da dahil olmak üzere ancak tarafların üzerinde serbestçe tasarruf edebilecekleri iş veya işlemlerden doğan özel hukuk uyuşmazlıklarında uygulanacak. Tarafların gerek arabulucuya başvururken gerekse tüm süreç boyunca eşit hakları bulunacak. Arabulucu, aksi kararlaştırılmadığı sürece, faaliyeti çerçevesinde kendisine sunulan bilgi ve belgelerle tuttuğu kayıtları gizli tutacak. Arabulucunun ücreti faaliyetin sona erdiği tarihte yürürlükte bulunan Arabulucu Ücret Tarifesine göre belirlenecek ve ücret?masraf taraflarca eşit olarak karşılanacak. Arabulucu, görev yaptığı uyuşmazlıkla ilgili açılan davada taraflardan birinin avukatı olamayacak.
Uyuşmazlık halinde taraflar, dava açılmadan önce ya da dava sırasında arabulucuya başvurabilecek. Mahkeme de arabulucuya başvurulması konusunda tarafları teşvik edebilecek.

Avukatları öfkelendirecek düzenleme
Tasarıya göre lisans eğitimini tamamlayarak arabulucu olmak isteyen kişilere, asgari 150 saatlik arabuluculuk eğitimi verilecek. Arabuluculuk eğitimi ise Adalet Bakanlığı bünyesinde kurulacak Arabuluculuk Daire Başkanlığı'ndan izin alan kuruluşlarca verilecek. Eğitimi başarıyla tamamlayan kişilere belge verilecek. Arabulucu olabilmek için 4 yıllık lisans eğitimi almış olmak, tam ehliyetli olmak, taksirli suçlar dışında herhangi bir sabıkası bulunmamak, arabuluculuk eğitimini tamamlamak ve Bakanlıkça yapılan yazılı ve uygulamalı sınavda başarılı olmak şartı aranacak. Baroların kanunun bu bölümünü itiraz etmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.