29 Ekim 2005 Cumartesi 00:00
Malatya'daki Ebu Gureyb
Malatya'da yaşanan "Ebu Gureyb değil Malatya" manşetini ilk kez Perşembe günü Yeni Mesaj gazetesi attı. Niteleme tuttu... Dün Sabah'tan Erdal Şafak yazısına yukarıdaki başlığı atmış ~|~ Çocuk yuvaları ve yurtlarında kötü muameleyi önlemenin tek yolu var: Ehil kişileri görevlendirmek... İktidar tam tersini yaptığı, insan ve vicdan tanımaz kadrolaşma hırsıyla ehil kişileri sürüp cahil ama kendinden olanları görevlendirdiği için Malatya'daki Ebu Gureyb dehşeti ortaya çıktı....
Atatürk'ün yuvalarını düzenli olarak ziyaret ettiği, şenliklerle ve balolarla toplumla kaynaştırdığı çocuklardan, dövülen, kaynar suyla haşlanan, dışkı yedirilen çocuklara...
Çocuk Esirgeme Kurumu nereden nereye geldi.
Mustafa Fevzi Paşa'nın, Adnan, Fuad, İbrahim Süreyya, Mustafa Necati, Refik, Muhtar, Rauf, Şeref, Vasıf, Abdullah Azmi, Nadir, Nafiz, Rıza Nur, Faik, Hüseyin Ragıp, Eyüp Sabri, Emin, Enver, Hamdi, Vehbi beylerin ve Hoca Esat Efendi'nin kemikleri sızlıyor.
Türkiye Çocuk Esirgeme Kurumu'nu onlar kurdular. 30 Haziran 1921'de. Ve kısa sürede Cumhuriyet'in hem en saygın kurumlarından, hem de en büyük kazanımlarından biri yaptılar.
Aile ve çocuk politikaları ilk kez o kurumla geliştirildi. Bünyesinde sadece yuvalar ve yurtlar değil, doğumevleri, halk banyoları, süt dağıtım merkezleri, kreşler, çocuk poliklinikleri ve hastaneleri, eczaneler, tatil kampları, ana okulları da açıldı.
4 maddelik reçete
Peki, Çocuk Esirgeme Kurumu eski saygınlığına nasıl yeniden kavuşturulabilir? Soruyu 1997?2002 döneminde kurumdan sorumlu Devlet Bakanı olan, yaz tatillerini yurt çocuklarıyla geçiren Hasan Gemici'ye yönelttik. 4 koşul saydı:
1? Kadrolaşmanın durdurulması. Sürgünlere, geçici görevle uzaklaştırmalara son verilmesi. Personelin morali öyle düzelebilir.
2? Personel açığının kapatılması.
SHÇEK'nin 13.500 kadrosu var ama 8 bin kadarı dolu.
3? Kaynak yetersizliğinin giderilmesi. Kuruma ayrılan bütçe çok az. Oysa Türkiye'de 890 bin kişi açlık, 19.5 milyon kişi ise yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Bu da kuruma gelen çocuk sayısını artırıyor.
4? Sorunların "saman alevi" gibi unutulmaması. Meclis'te sokak çocukları için komisyon kuruldu, hükümet 4 bakan görevlendirdi. Ne oldu? Bir proje hayata geçirildi mi? Sokak çocuğu sayısı azaldı mı? Gemici'yi dinlerken, Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin imzalandığı 20 Kasım 1989 tarihindeki törende BM Genel Sekreteri Javier Perez de Cuellar'ın konuşmasını anımsadık:
"Çocuklara yaklaşım, bir toplumun şefkat ve koruyucu değerlerini yansıtmakla kalmaz. O toplumdaki adalet anlayışını, geleceğe nasıl yönelindiğini ve gelecek kuşaklar için bugünden nelere sahip çıkıldığını da gösterir..."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.