23 Ağustos 2007 Perşembe 00:00
Malı yanan üste bir de 'canı yanan' vergisi ödeyecek
AĞUSTOS'un kavurucu sıcaklarında, sevimsiz bir konu ama gerçek. Malı yananlar, üste bir de vergi ödeyecekler. Hem de ne vergi!.. Malı yandığı ve canının acıdığı yetmiyormuş gibi bir de vergi ödeyerek canı yanacak. ~|~


Yangında, tüm malları yanmışsa "büyük bir vergi" ödeyecek. Yangında, mallarının yanı sıra defter ve belgeleri de yanmışsa "korkunç bir vergi" ödeyecek.
"Adam zaten yanmış, bir de ne vergisi?" demeyin. Yasa böyle!.. Yangında malları yanan, yanan mallar için KDV ödeyecek. Defterleri de yanmışsa, son 5 yılın mal ve hizmet alışları ile giderleri için "yüklü bir KDV ve gecikme faizi" ödeyecek.
Katma Değer Vergisi Kanunu'nun, 30/c maddesine göre, malların alış belgelerinde gösterilen KDV'nin indirilmesi mümkün değil. Alınan mal için ödenen KDV'ler indirilmiş ise düzeltme konusu yapılmak suretiyle vergi dairesine ödenecek.
Bunun bir istisnası var. Buna göre;
? Maliye Bakanlığı'nca yangın nedeniyle "mücbir sebep" ilan edilmesi,
? Malların, yangın nedeniyle, mücbir sebep ilan edilen yerlerdeki yangında zayi olması,
? Malların, bu yangın nedeniyle zayi olduğunun takdir komisyonlarınca tespit edilmesi,
gerekmektedir. Bu koşulların bulunması durumunda, KDV indirimleri kabul edilecek. Yangında, malların yanı sıra defter ve belgeler de yanmışsa, "asıl felaket" o zaman başlıyor.
ÖRNEK : Bir işletmede 2002, 2003, 2004, 2005, 2006 ve 2007 yıllarına ait defter ve belgeler yanmıştır. Bu yıllarda mal alımı, hizmet ve giderler nedeniyle ödenen ve indirim konusu yapılan KDV'ler 3 milyon 720 bin YTL'dir. İşletme, defter ve belgelerinin yandığına dair, Ticaret Mahkemesi'nden, "zayi belgesi" almıştır.
Bu durumda, mükelleften 3 milyon 720 bin YTL "KDV", ilgili yıllara ilişkin olarak hesaplanan "gecikme faizi" ile birlikte, yaklaşık 5?6 milyon YTL olarak istenecektir. Mükellef, mahkemeden "zayi belgesi" almasaydı ayrıca 3 milyon 720 bin YTL'de "vergi ziyaı" cezası kesilecekti.
Defter ve belgelerin yanması ya da kaybolması durumunda, mahkemeden "zayi belgesi" alınsa dahi, KDV indirimleri kabul edilmiyor. Bunun için; alış ve hizmet faturaları ile gider belgelerinin, nereden ne zaman alındığının bilinmesi gerekiyor.
Yüzlerce hatta binlerce faturanın nereden ve ne zaman alındığını hatırlamak, pratikte mümkün değil. Bu nedenle, bilgilerin bir diskete alınıp, evde saklanmasında yarar var"

Şükrü Kızılot
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137