10 Eylül 2002 Salı 00:00
Matematiğe ve Türkçe'ye iyi çalışın
Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) uygulanacak yeni sistemde, adaylara yöneltilen soru sayısı ve soruların konulara göre dağılımları değiştirilmedi. Yeni sistemin uygulanmasına başlanacağı, 15 Haziran 2003'de gerçekleştirilecek olan 2003?ÖSS'de de önceki sınavlarda olduğu gibi adaylara, sözel ve sayısal alanlarda 180 soru yöneltilecek. Sınav süresi olarak adaylara eskisi gibi 3 saat verilecek. Adaylara, yüzde 25 oranında Türkçe'yi kullanma gücü, yüzde 25 oranında sosyal bilimlerdeki temel kavram ve ilkelerle düşünme gücü, yüzde 25 oranında matematik, yüzde 25 oranında da fen bilimleri ile ilgili sorular yöneltilecek.

Katsayılar değişti

Yeni sistemde soruların standart puanlarının çarpılacağı katsayılar değiştirildiği için adayların, okumak istedikleri bölümlerin puan türlerine göre hangi alanlarda cevaplayacakları soruların kendilerine daha fazla puan getireceğine dikkat etmeleri gerekiyor.

Yeni sisteme göre, ÖSS puanları hesaplanırken testlerle ilgili standart puanların çarpılacağı ka~|~tsayılar sözel bölüm, sayısal bölüm ve yabancı dil olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Her bölümde yer alan ve doğru cevaplanan soruların katkısı puan türlerine göre yeniden belirlendi.

Matematik ve Türkçe'ye iyi çalışın!

Uygulamaya sokulan yeni sisteme göre, ÖSS sözel puan türünde Türkçe ile ilgili doğru cevaplanan soruların standart puanları 1.1, Sosyal Bilimlerle ilgili doğru cevaplanan soruların standart puanları 0.7, Matematik ile ilgili sorularının standart puanları 0.3, Fen Bilimleri ile ilgili sorularının standart puanları da 0.1 ile çarpılacak. Eski sistemde, sözel bölüm ile sayısal bölüm iki ayrı alan olarak kabul edilip, bu alanlardaki tüm soruların standart puanları aynı katsayıyla çarpılıyor, sorular konularına göre ayrılmıyordu.

Yeni sistemde sözel puan türüyle tercih yapacak bir aday, cevaplayacağı Türkçe ile Matematik sorularından eskisine göre daha fazla puan toplayacak. Sözel puan türüyle tercih yapacak bir aday, en fazla puanı doğru cevaplayacağı Türkçe sorularından, bunun ardından sırayla Sosyal Bilimler'den, Matematik'ten ve Fen Bilimleri'nden kazanacak.

Öncelik Türkçe ve Matematik sorularında

Sayısal puan türü

ÖSS'de getirilen yeni sisteme göre, sayısal puan türüyle tercih yapacak bir adaya da en fazla puanı Matematik soruları kazandıracak. Matematik sorularının standart puanları 1.1 katsayısıyla çarpılacak. Fen Bilimleri ile ilgili soruların standart puanları 0.7, Türkçe ile ilgili soruların standart puanları 0.3, Sosyal Bilimler ile ilgili soruların standart puanları da 0.1 katsayısıyla çarpılacak. Böylece sayısal puan türüyle tercih yapacak bir öğrenciye en fazla puanı Matematik sorularının ardından Fen Bilimleri soruları, daha sonra Türkçe, en son ise Sosyal Bilimler soruları kazandıracak. Eski sistemde, sayısal puan türü hesaplanırken, sözel bölümdeki soruların tümünün standart puanları 0.4 ile sayısal bölümdeki soruların standart puanlarının tümü de 1.8 katsayısı ile çarpılıyordu.

Eşit ağırlıklı puan türü

Yeni sistemle eşit ağırlıklı puan türünün hesaplanmasında da Matematik sorularının ağırlığı artırılırken, Fen Bilimleri ile ilgili soruların ağırlığı azaltıldı. Eşit ağırlıklı puan türünde Türkçe ve Sosyal Bilimler ile ilgili soruların standart puanları yine aynı katsayılarla çarpılacak ancak Matematik sorularının ağırlığı daha fazla olacak. Matematik sorularının standart puanları, 0.8 yerine 1, Fen Bilimleri'nin standart puanları ise 0.3 yerine 0.1 ile çarpılacak.

Yabancı dil alanı

Yabancı dil puanı hesaplanırken de Türkçe'nin ağırlığı iki katına yükseltildi. Türkçe sorularının standart puanları 0.4 yerine 0.8 ile çarpılacak. Yabancı dil sorularının standart puanlarının çarpılacağı katsayılar ise 1.8 yerine 1.4 olacak. Bu durumda, yabancı dil ile ilgili yükseköğretim programlarını tercih edecek adayların daha fazla Türkçe sorusunu doğru cvaplamaları gerekiyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137