06 Eylül 2003 Cumartesi 00:00
MEB'den bir geri adım daha
Milli Eğitim Bakanlığı medyanın baskısına daha fazla dayanamadı. YÖK yasa tasarısında da geri adım atan MEB, yoksul öğrenci projesinde de havlu attı.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, ''engellemelerden dolayı'' bakanlığının samimi niyetlerle kamu yararı düşünülerek hayata geçirmek istediği 10 bin dar gelirli aile çocuğundan başarılı öğrencileri özel okullara gönderme projesinin, en azından bu yıl için gerçekleştirilemediğini bildirdi.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, özel öğretim kurumlarında okutulacak öğrencileri seçmek amacıyla 7 Eylül 2003 tarihinde yapılacağı ilan edilen merkezi sınavın iptal edilmesiyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Çelik açıklamasında, Milli Eğitim Bakanlığı'nca gelir düzeyi düşük ve başarılı öğrencilerin özel okullarda öğrenim görmeleri amacıyla 23 Ağustos 2003 tarihinde sınav yapılması hususunun valiliklere duyurulduğunu hatırlatarak, gerekli işlemlerin yürütülmesi için kaynak temin edilerek başvuru formu ve kılavuzların illere gönderildiğini belirtt~|~i.

Boş kapasite

Çelik, Anayasa'nın ve kanunların bakanlığına verdiği yetki ve görevin sınırları içinde kalarak kamu yararı ve hizmetin gereği, mevzuat yönünden resmi eğitim kurumlarından hiçbir farkı olmayan özel öğretim okullarının eğitim ve öğretim imkanlarından dar gelirli aile çocuklarından başarılı olanların yararlandırılmasının amaçlandığını bildirdi. Hüseyin Çelik, böylelikle bir yandan yüzde 49 oranında boş kapasiteye sahip olan özel okulların bu imkanları değerlendirilirken, öte yandan resmi okulların sınıflarındaki yoğun öğrenci sayısının bir parça da olsa azaltılmasının hedeflendiğini kaydetti.

Danıştay'dan

yıldırım hızı

Kanunun Meclis'in tatile girmesi nedeniyle bir kez daha görüşülemediğini ifade eden Çelik, açıklamasına şöyle devam etti:

''Kamuoyunca takip edilen bu konuya özel öğretim kurumlarının kurucuları tarafından da beklenen duyarlılık gösterilmiştir. Özel okulları temsil eden sivil toplum örgütlerinin başkanları, 17 Ağustos 2003 tarihli gazetelerde 'kamuoyuna duyuru' başlığı altında bakanlığımızın bu konudaki girişim ve yaklaşımını desteklediklerini ve 10 bin öğrenciyi ücretsiz okutabileceklerini ilan etmişlerdir.

Bu gönüllü talebe karşılık bakanlığımız özel okul sahiplerinin bir taahhütname ile ücretsiz okutmayı kabul ettikleri sayı kadar başarılı öğrencileri seçmek üzere 7 Eylül 2003 tarihinde bir sınav yapılmasına karar vermiştir. Öğrencilerin sınava girecekleri yerler duyurulmuş ve sınav evrakı da sınav merkezlerine sevk edilmiştir. Ancak yine aynı sendika tarafından, 7 Eylül 2003 tarihinde yapılması planlanan sınavın da iptali talebiyle açılan davada, Danıştay bir kez daha yürütmeyi durdurma kararı vermiştir.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.