02 Eylül 2006 Cumartesi 00:00
MEB'den OKS açıklaması
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) sonuçlarıyla ilgili gerek birinci, gerekse ikinci yerleştirme işlemlerinde tüm okullara kontenjanları kadar yerleştirme yapıldığını bildirdi. ~|~


Bakanlık, şu anda görülen açık kontenjan sayılarının, kazanan adayların kayıtlarını yaptırmamalarından veya kaydını yaptırıp daha sona çeşitli sebeplerle kaydını sildirenlerden kaynaklandığını açıkladı.
MEB'den yapılan yazılı açıklamada, son günlerde bazı basın yayın organlarında OKS sonuçları ve yerleştirilmeleri hakkında yer alan haberlerle ilgili açıklama yapılmasına gerek duyulduğu belirtildi.

Açıklamada, bazı öğretim kurumlarına öğrenci yerleştirilme iş ve işlemlerinin, her yıl yayımlanan "Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu" esaslarına göre yapıldığı bildirildi.
Buna göre, 2006 OKS tercih ve yerleştirme klıavuzunda resmi Fen Liseleri, Anadolu Liseleri, Anadolu Öğretmen Liseleri ve Sosyal Bilimler Liselerine ikinci yerleştirme işleminden sonra herhangi bir şekilde öğrenci alınmayacağının belirtildiği vurgulandı.

ÖĞRENCİ ALINMAMA NEDENLERİ
Açıklamada, bu türdeki okulların ikinci yerleştirme sonucunda açık kalan kontenjanlarına öğrenci alınmamasının nedenleri şöyle sıralandı:

  • Okullardaki öğrenci seviyesinin homojenliğinin bozulmaması,
  • Birinci ve ikinci yerleştirmede kensin kayıt yaptıran öğrencilerin de üçüncü bir yerleştirme için başvuruda bulunmaları sonucu yeni açıkların oluşacağı ve boş kalabilmesi muhtemel kontenjanların dolmasının mümkün olmayacağı,
  • Birinci ve ikinci yerleştirmede kesin kayıt yaptıran öğrencilere üçüncü yerleştirme için başvuru hakkı verilmemesi halinde hukuki problemlerin yaşanacağı,
  • Ön kayıt yoluyla yerel bazda açık kontenjanların doldurulması halinde ise sistemin özünde var olan okulların tüm Türkiye'ye açık olma ilkesinin ortadan kalakacağı ve aynı okul türleri arasında yerel farkların daha da büyüyebileceği.

Açıklamada, merkezi sınavla öğrenci alan Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Anadolu Liseleri ve Anadolu Öğretmen Liselerinin, özellikleri olan ve toplum tarafından öncelikli tercih edilen okullar olduğuna da işaret edildi.

ÖĞRENCİ ALANLAR
Kılavuzda ayrıca, Anadolu Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarına yerleşen adayların kesin kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra açık kalan kontenjanlarına Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliğinin 49. maddesine göre ilköğretim okulu diploma notu esas alınarak ön kayıt yoluyla kayıt yaptırılabileceğinin belirtildiği kaydedilen açıklamada, şöyle denildi: "Kılavuzda, Anadolu İmam Hatip Liselerinin II. yerleştirmeden sonra açık kalan kontenjanlarına (OKS-TM) 160 ve üzeri puan alan öğrenciler arasından puan üstünlüğü esas alınarak ön kayıt yolu ile, İstanbul Validebağ Anadolu Sağlık Meslek Lisesi ve Sağlık Meslek Liselerinin II. yerleştirme sonunda açık kalan kontenjanlarına, tercih ve yerleştirme e-kılavuzunun 3-j maddesinde belirtilen genel ve özel şartlara göre (OKS- MF) 160 ve üzeri puan alan öğrenciler arasından puan üstünlüğü esas alınarak ön kayıt yolu ile öğrenci alınacağı belirtilmektedir."

Açıklamada, kılavuz hükümlerine göre, merkezi sistemle öğrenci alan diğer okullarda ikinci yerleştirme sonucundaki açık kontenjanların ön kayıt yoluyla doldurulmasının sebebleri ise şöyle açıklandı:

  • Kalkınma planları, şura kararları, hükümet programı ve Bakanlığımız Acil Eylem Planında öngörüldüğü şekliyle Mesleki ve Teknik Eğitimin Teşvik edilmesi,
  • Bu okulların kamuoyu tarafından ikinci öncelikli okullar olarak düşünülmesi, ikinci yerleştirme sonucundaki açık kontenjan oranının bu türdeki okullarda daha yüksek olması.

OKS sonuçları açıklandıktan sonra tüm Türkiye geneline açık olmak üzere öğrencilerin birinci yerleştirmede 12, ikinci yerleştirmede 8 istedikleri okulu tercih ettikleri hatırlatılan açıklamada, yerleştirme işlemlerinin de bu tercihler doğrultusunda gerçekleştirildiği bildirildi. Gerek birinci, gerekse ikinci yerleştirme işlemlerinde tüm okullara kontenjanları kadar yerleştirme yapıldığı vurgulanan açıklamada, "Şu anda görülen açık, kontenjan sayıları kazanan adayların kayıtlarını yaptırmamalarından veya kaydını yaptırıp daha sona çeşitli sebeplerle kaydını sildirenlerden kaynaklanmaktadır" denildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.