29 Ekim 2001 Pazartesi 00:00
Meclis'in gündemi yoğun
Meclis'te Türk Medeni Kanunu Tasarısı'nın görüşmelerinin bu hafta içinde tamamlanması bekleniyor. Koray Aydın'ın milletvekilliğinden istifası da yarın Genel Kurul'da oylanacak

TBMM Genel Kurulu'nda "temel kanun" olarak ele alınan Türk Medeni Kanunu Tasarısı'nın görüşmelerinin bu hafta içinde tamamlanması bekleniyor.

TBMM Genel Kurulu'nun 30 Ekim Salı günkü birleşiminde, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nda (RTÜK) boş bulunan bir üyelik için seçim yapılacak.

Muhalefet kontenjanından seçilen Arif Özkök'ün ölümüyle boşalan RTÜK üyeliği için DYP Ayhan Özer'i, AK Parti de eski Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şakir Akça'yı aday göstermişti. TBMM Genel Kurulu'nun 30 Ekim 2001 Salı günkü birleşiminde yapılacak seçimde iki adaydan biri RTÜK Üyeliği'ne getirilecek.

Koray Aydın'ın istifası oylanacak
Eski Bayındırlık ve İskan Bakanı, MHP Ankara Milletvekili Koray Aydın'ın milletvekilliğinden istifası da 30 Ekim Salı günü TBMM Genel Kurulu'nda oylanacak.

Aydın, Bay~|~ındırlık ve İskan Bakanlığı'nda yürütülen yolsuzluk operasyonu sonrasında 5 Eylül 2001 tarihinde bakanlık görevinden ve milletvekilliğinden istifa etmişti.

Anayasa'nın 84. ve TBMM İçtüzüğünün 136. maddesi uyarınca Aydın'ın istifa yazısının gerçekliği, Başkanlık Divanı'nca tespit edildi.

Koray Aydın'ın istifası, TBMM Genel Kurulu'nun Salı günü yapılacak birleşiminde, "Başkanlığın Genel Kurul'a Sunuşları" bölümünde üyelerin bilgisine sunulacak. Aydın'ın istifası, yine İçtüzük hükümleri doğrultusunda görüşmesiz oylanacak.

Aydın'ın istifasının kabulü için, karar yeter sayısı (138) bulunması koşuluyla oylamaya katılanların çoğunluğunun oyu yeterli olacak.

Medeni Kanun tamamlanıyor
Bu arada, TBMM Danışma Kurulu'nun, geçen hafta birinci bölümü kabul edilen Türk Medeni Kanunu Tasarısı'nın Salı gününden itibaren ele alınması ve bu hafta içinde de görüşmelerinin tamamlanması için karar alması bekleniyor. Danışma Kurulu'nun bu yönde karar alması halinde 1030 maddeden oluşan Türk Medeni Kanunu Tasarısı üzerindeki görüşmelere RTÜK üye seçimi ve Koray Aydın'ın istifasının oylanmasının ardından Genel Kurul'da, devam edilecek.

Yeni Anayasa değişikliği gündemde
Öte yandan, TBMM Uzlaşma Komisyonu da Perşembe günü toplanarak Haziran ayında üzerinde uzlaşma sağlanan 51 maddelik paketten kalan 14 maddeyi görüşecek.

Alt komisyon da Salı günü toplanarak, Anayasa'yı bütünüyle yeniden gözden geçirecek ve siyasi partiler ile kamuoyunda ortaya çıkan değişiklik önerilerini de ele alacak.

Kıyak maaşa yeni düzenleme
Anayasa'nın milletvekillerinin özlük haklarına ilişkin 86. maddesini yeniden düzenleyen değişiklik teklifinin de, TBMM Anayasa Komisyonu'nun bu hafta içinde yapacağı toplantıda ele alınarak görüşülmesi bekleniyor.

Sözkonusu değişiklik teklifi, iktidar ortağı partiler ile DYP'li milletvekillerinin imzasıyla geçen hafta Cuma günü TBMM Başkanlığı'na sunulmuştu.

Sözkonusu teklif ile 86. maddenin birinci fıkrasının birinci cümlesi "TBMM Üyelerinin ödenek, yolluk ve emeklilik işlemleri kanunla düzenlenir" şeklinde değiştiriliyor. Fıkranın sonuna da ''TBMM üyeleri ile bunların emeklileri T.C. Emekli Sandığı ile ilgilendirilirler ve üyeliği sona erenlerin istekleri halinde ilgileri devam eder" ibaresi ekleniyor. Aynı maddenin ikinci fıkrasında geçen ''sosyal güvenlik kuruluşları" ibaresi de "T.C. Emekli Sandığı" olarak değiştiriliyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.