02 Ocak 2012 Pazartesi 00:00
Meclis'te mesai artıyor
TBMM İçtüzüğü'nde Değişiklik Yapılması için ortak imzayla bir teklif verildi. Teklife göre... ~|~ TBMM İçtüzüğü'nde Değişiklik Yapılması için ortak imzayla bir teklif verildi. Teklife göre, Danışma Kurulu oybirliği ile bir konu üzerinde tespit ve teklifte bulunur, görüş bildirirse bu öneri üzerinde görüşme yapılmayacak. Siyasi partilerin grup önerilerinde 'zamanın daha etkin ve verimli kullanımı, gereksiz polemikleri girilmemesi ve biran önce gündeme geçilmesi için' öneriyi veren gruplardan sadece birer milletvekiline önerinin gerekçesi için 5 dakika, aleyhte ve lehte konuşmalar için de iki milletvekiline onar dakika süre verilecek.
Komisyon isimleri
değişecek
Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'nun adına Turizm eklendi. Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'nun adı Çalışma, Sosyal Güvenlik ve Sağlık Komisyonu oldu. Çevre Komisyonu ile Bayındırlık İmar ve Turizm Komisyonu birleştirilerek Çevre Şehircilik Orman ve Ulaştırma Komisyonu oldu. Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu'nun adı Bilim, Sanayi, Teknoloji ve Enerji Komisyonu, Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu'nun adı Gıda Tarım ve Hayvancılık Komisyonu oldu. Aile ve Sosyal Politikalar Komisyonu ile Ekonomi, Gümrük, Ticaret, Kalkınma ve Mali İşler Komisyonu Komisyonu kuruldu.
Mesai 2 saat uzuyor
TBMM Genel Kurulu'nun çalışma saati 15.00?19.00 olarak düzenlenmişti. Söz konusu değişiklikle bu aralık 2 saat arttırılırken 14.00?20.00 olarak düzenlendi. Teklifte gündem dışı konuşmalarda hükümetin cevap verme süresi de belirlendi. Buna göre hükümet adına verilen cevap süresi 10 dakikayı geçmeyecek. Yerinden kısa söz talebi olan, konuyla ilgisi bulunmayan konularda söz almak isteyen milletvekillerine verilen süre Başkanın taktirine bağlıydı. Teklif ile buna sınır getirildi. Yerinden söz talepleri bir birleşim içinde en fazla toplam 10 dakika olacak, her milletvekiline de 1 dakika süre verilecek.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137