15 Haziran 2001 Cuma 00:00
Medeni Kanun'a onay
TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edilenTürk Medeni Kanun Tasarısı, aile hukukunda önemli değişiklikler içeriyor.

TBMM Başkanlığı'na 1,5 yıl önce gönderilen 1030 maddelik tasarı, yaklaşık 5 aylık komisyon maratonunu dünkü toplantıyla tamamladı. Komisyonda, tasarının Genel Kurul'da öncelikli görüşülmesi kararlaştırıldı. Tasarının bu yıl Genel Kurul'dan geçmesi halinde, Türk Hukuk sistemi 76 yıl sonra yeni bir medeni kanuna kavuşacak.

Kadın ve erkeğin her alanda eşitliği ilkesine dayanan tasarının dili, Anayasa ve günümüz Türkçe'sine uygun hale getirildi.

Dil de değişti

Tasarında "karı' sözcüğü yerine, "kadın" kullanılmasına özen gösterildi. Ancak, sınırlı da olsa bazı maddelerde "karı" sözcüğü yer aldı. Bununla birlikte tam karşılığı bulunamayan "ehliyet", ''velayet", "kayyım", "tereke", "zilyetlik", "irtifak", ''intifa hakkı", "muacceliyet", "emtia", "terkin", "ihraz" gibi kelimeler aynen korundu.

Ev reissiz kaldı

ë "Koca"nın evin reisi olması hükmü değiştirilerek, evlilik birliğin~|~in yönetiminde kadın ve erkek eşit söz hakkına sahip olacak. Eşler, evlilik birliğini temsil etme yetkisine sahip olacaklar.

ë Eşler, oturacakları evi birlikte seçme hakkına sahip olacaklar. Mevcut düzenleme ise kadına, kocanın belirlediği evde oturma zorunluluğu getiriyor.

ë Evlenen kadın, isterse kocasının soyadının yanı sıra kızlık soyadını da kullanabilecek. Boşanan kadın, evlenmeden önceki soyadını kullanabilecek. Bu soyadı, kadının tanındığı soyadı da olabilecek.

Evlenme yaşı 18'e çıkarıldı

ë Evlenme yaşında kadın ve erkek arasındaki eşitsizlik gideriliyor. Daha önce erkek için 17, kadın için 15 olan evlenme yaşı, her ikisi için de 17 yaşın doldurulması, 18 yaşından gün alma şartına bağlanıyor. Olağandışı durumlarda ise kadın?erkek arasındaki fark kaldırılarak 16 yaşını doldurma, 17 yaşından gün alma olarak değiştiriliyor.

ë Eşlerden herbiri meslek ve iş seçiminde serbest olacak. Ancak bu seçimde diğer eşin ve aile birliğinin huzuru ve yararı gözönünde bulundurulacak.

Boşanma davasına gizli oturum

ë Boşanma sebepleri arasında "onur kırıcı davranışlar" da sayılıyor. Boşanma davalarında, taraflardan birinin isteği doğrultusunda hakim davanın gizli olarak sürmesi kararını verebilecek.

Cinsiyet değiştirmek de serbest

Yeni Medeni Kanun cinsiyet değiştirmeye de imkan tanıyor! Ancak kanuna göre, her isteyen cinsiyetini değiştiremeyecek. Cinsiyetini değiştirmek isteyen kişi, bu değişikliğe gitmeden önce mahkemeye başvuracak. Cinsiyet değiştirmek için, 18 yaşını bitirmek, bekar olmak, sağlık kurulu raporu almak, transseksüel yapıda olmak, üreme yeteneğinden sürekli biçimde yoksun olmak ve hakimin izni şartları aranacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100