Bu haber kez okundu.

MEDYA KAZANI
Milliyet'in Kur'an kursu düşmanlığı

Hükümetle "kol kola" yürüyen ve böylece devlete olan borçlarını öteletip duran Aydın Doğan'ın sahibi olduğu Milliyet, bir kaç gündür ısrarla hem de manşetten Diyanet'in geri çektiği Kuran kursu yönetmeliğinin Başbakanlık'ta hiçbir işlem yapılmadan bekletildiği meselesini işliyor. Sözkonusu yönetmeliğin rafa kaldırılması için de "en büyük mücadeleyi" yine Milliyet, dolayısıyla Aydın Doğan vermişti.

Öte yandan Milliyet'e göre bunun adı "iptal skandalı."

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, defaatle yönetmeliği iptal etmediklerini, sadece geri çektiklerini söyledi. "İptal etmek" ile "geri çekmek" arasında İdare Hukuku bağlamında epey fark var. Ancak Milliyet yöneticileri bu farkı görmek istemediklerinden, keyfiyeti "iptal" doğrultusunda değerlendiriyorlar.

Milliyet, dün manşetten verdiği haberde, yeni bir şey yoktu. 24 Kasım'dan bu yana konu etrafında verilen beyanatlar tekrarlanmıştı. Diyanet, Milliyet'in "yönetmelik ancak iptal ~|~kararının Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla yürürlükten kalkar" haberi üzerine kararın Başbakanlık'a gönderildiğini bildirmiş. Diyanet'in "11 Aralık'ta gönderdik" açıklaması da, kararın Başbakanlık'ta bir haftadan fazla bekletildiğini ortaya çıkardı. Başbakanlık kaynakları da, "kararın Devlet Bakanı Mehmet Aydın'ın imzasından çıktığını ve sırası gelince Resmi Gazete'de yayımlanacağı"nı söylemekle yetinmiş. Eğer hükümet işlerini Milliyet gazetesinde çıkan haberlere göre yapıyorsa, vah o hükümetin haline!!!


ABD'nin emridir: Türkiye İran'a vize koysun
Washington, güya yurtdışı kaynaklı terör ile yasadışı geçişlerin engellenmesi için Ankara'dan İran vatandaşlarına vize koymasını istedi. ABD'nin bu talebi Ankara Büyükelçisi Edelman aracılığıyla İçişleri Bakanı Aksu'ya iletildi. Esas amaç ise belli: ABD, dört bir koldan İran'ı çevreliyor. Kuzeyde Azerbaycan'da üs açmak için faaliyetlerini sürdürüyor; İran'ın yakın müttefiki Ermenistan'ı tümüyle yanına çekmeye çalışıyor. İran'ın iki önemli komşusu Afganistan ve Irak, zaten ABD işgal altında. Geriye Türkmenistan, Pakistan ve Türkiye kalıyor. Türkmenistan denklemde olmasa da önemli değil... İran'ı yoketme projesinde, kilit konumda olan ülke ise Türkiye. Dolayısıyla harekat da Türkiye üzerinden yürütülüyor. Türkiye, İran'a vize uygularsa, diplomasideki "mütekabiliyet" esasına göre İran da, Türkiye'ye vize uygulayacak. Her yıl çok sayıda İranlı turist Türkiye'ye geliyor. Vize uygulanırsa, gelen turistlerin sayısı da önemli ölçüde azalacak. Türkiye, turizm nedeniyle Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin vatandaşlarına da vize uygulanmıyor. Ancak bu ülkelerin vatandaşlarının pasaport bilgileri Türkiye'ye girişte bilgisayara kaydediliyor. Eğer Türkiye'ye girişi yasaklanmış olanlar varsa alınmıyor. ABD ve İngiltere vatandaşları Türkiye'ye girişte, gümrük kapısında bandrol vizeye tabi tutuluyor. Öte yandan, Türkiye, Batı Trakya'daki Türk azınlığı nedeniyle Yunanistan'a; ülkede yaşayan iki milyon Türk nedeniyle de Bulgaristan'a vize uygulamıyor. Oysa Türk vatandaşları bu ülkelere vize alarak gidebiliyor. Peki Türkiye'nin İran'a vize uygulaması karşılığında, ABD, Türk vatandaşlarına vize kolaylığı getirecek mi? Kesinlikle hayır. Çünkü ABD müzakere etmez, tebliğ eder.


Gazı da Azerbaycan'dan alın
Zaman gazetesi de dün ABD'nin Türkiye üzerinden İran'a baskısını öne çıkarmıştı. Zaman'ın haberine göre, Ankara'da temaslarda bulunan ABD Başkanı Bush'un Hazar Havzası Danışmanı Büyükelçi Steven Mann, Türkiye'yi "İran yerine Azeri doğalgazına ilgi göstermeye" çağırmış. İran ise önceki gün 'teknik sorunlar' sebebiyle Türkiye'ye doğalgaz akışını bir süre kesti.

Başbakanlık, Enerji Bakanlığı ve BOTAŞ'ta görüşmeler yapan Mann, "Görüşmelerimde Türk yetkililere önceliğin Şahdeniz projesine verilmesi gerektiğini söyledim. Hukuki yaptırımlar açısından ABD'nin İran ile ilgili politikasını bir kez daha dile getirdim. Bu konuda sürpriz bir değişim yok." demiş.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100