10 Nisan 2015 Cuma 00:05
MEM’in yükselişi engellenemiyor

YENİ MESAJ / ELAZIĞ

Yeni Mesaj’ın düzenlemiş olduğu ‘Türkiye'nin Geleceği Geleceğin Türkiye'si’ paneli Fırat Üniversitesi öğrencilerinin yoğun katılımıyla Elazığ’da gerçekleşti. Panel öncesinde Fırat Üniversitesi'nde Milli Ekonomi Modeli (MEM)'nin 9. Uluslararası Kongresi ve sonuç bildirgesi hakkında bilgilendirmeler yapıldı. 

Panelin ilk konuşmasını Mimar Bayram Kavak yaptı. Prof. Dr. Haydar Baş'ın gençlere verdiği önemden bahisle ülkemizin geleceğinin gençler olduğunu ifade etti. Konuşmasında güncel olaylardan da alıntılar yapan Kavak, Ortadoğu’da olan olayları özellikle Yemen'de olan hadiseyi doğru okuyabilmek için yeterli donanıma sahip olunması gerektiğinin altını çizdi. Bu donanımların başında bir olaya Müslüman gözlüğü ile bakmak, görmek için ön şarttır dedi. Arkasından bu fitne ortamını tam anlayabilmek için ayet ve hadislerin iyi anlaşılması gerektiğini ifade etti. Tam da bu aşamada Prof. Dr. Haydar Baş'ın insanlık âlemine sunduğu büyük katkı ile bu sorunların çözülebileceğini müdellel bir şekilde anlattı.

Bir diğer konuşmacı İlahiyatçı Fatih Kıvık sunumunda Ehl-i Beyt gerçeğini ele aldı. İslam’ın özünün ve maddi manevi kurtuluş kapısının Ehl-i Beyt olduğunu ifade etti. İslam dünyasında yaşanan sapmaların ve bunun neticesinde yaşanan buhranların Ehl-i Beyt çatısı altında toplanarak aşılacağını ayet ve hadislerle izah etti. Tamamı üniversiteli gençlerden oluşan katılımcılara Ehl-i Beyt'in kim olduklarını da izah eden Fatih Kıvık, konuşmasında İmam Şafi, İmam Azam ve İmam Gazali'nin de görüşlerini aktardı.

Panelin son konuşmacısı İktisatçı Fatih Aslan Prof. Dr. Haydar Baş'ın sahibi olduğu MEM ile kapitalizmin tarihe gömüldüğünü belirtti. Dünyanın birçok ülkesinde uygulanan bu modelin tüm karartmalara rağmen artık ülkemizde de gizlenemediğinden bahsetti. Konuşmasının devamında “Boyalı basının bildiği fakat görmezlikten geldiği Haydar Baş ve MEM gerçeğini bu millet bu panellerle öğrenmiştir” dedi. Aynı zamanda sosyal medyanın yaygın bir şekilde kullanılmasıyla özellikle üniversiteli öğrencilerin bu durumdan yani MEM’den ve MEM’in mimarı Haydar Baş'tan haberdar olduğunu söyledi. Ayrıca buna delil olarak da çok kısa bir zaman diliminde bu panelin organize edildiğini ama büyük bir merakla ve yoğun katılımla gençlerin panele iştirak ettiğini belirti.

MEM in özünde insan haklarının korunması vardır diyerek sözlerine devam eden Fatih Aslan eşitlik, adalet ve huzurun Milli Ekonomi Modeliyle temin edilebileceğini belirterek konuşmasını tamamladı.

Fırat Üniversitesi'nden panele katılan gençler, panelden çok istifade ettiklerini ve bunun daha da kapsamlısını üniversite içerisinde yapmak istediklerini konuşmacılara iletti. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137