01 Ocak 2005 Cumartesi 00:00
Merhaba vergiler!

Bugünden itibaren yeni doğan bebekten ahir ömründeki vatandaşa kadar herkes, AKP Hükümetinin IMF'nin talimatları doğrultusunda rantiyeyi iyice semizletmek için saldığı vergileri sırtlayacak.

*AKP'nin en iyi bildiği iş

IMF'nin taleplerine uyarak vergi salmak, AKP Hükümeti'nin çekinmeden ve sıkılmadan yaptığı bir iş. Nitekim bugünden geçerli olmak üzere aşağıdaki vergiler, Türk halkının belini bükecek.

-Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarları, bugün yüzde 11.2 zamlanıyor. Otomobillerde en düşük vergi 33 YTL, en yüksek vergi ise 10 bin 8 YTL olacak.

-Emlak Vergisi'ne tabi değerler yüzde 5.6 artacak.

~|~ -Fatura ve fiş almamanın cezası, bugünden itibaren 118 YTL.

-Konutlardan alınan çöp vergisi tutarları da, büyükşehir belediye sınırlarında yüzde 50, diğer belediyeler için de yüzde 20 oranında zamlanıyor.

-Tatil günlerinde alınacak çalışma ruhsatı harcı, yılda 20 YTL'den az, 800 YTL'den de çok olmamak üzere belediye meclislerince belirlenecek.

-Pasaport harçları da önmeli oranda artacak.

Çeşitli vergi ve harç tutarları da, yarından itibaren yüzde 11.2'lik yeniden değerleme oranı çerçevesinde artış görecek. Emlak vergisine tabi değerler ise yeniden değerleme oranının yarısı kadar zamlanacak. Bu çerçevede otomobillerin motorlu taşıtlar vergisinde en düşük tutar 33 Yeni Türk Lirası, en yüksek tutar da 10 bin 8 YTL olacak. Ocak ve Temmuz aylarında 2 eşit taksitte ödenen motorlu taşıtlar vergisinde yıllık tutar, 1?3 yaş grubunda yeralan ve motor silindir hacmi 1300 cm3'ü geçmeyen otomobillerde YTL cinsinden 250 liradan 278 YTL'ye çıkarken, 16 yaş ve yukarısı otomobil sahipleri de yeni yılda 33 YTL motorlu taşıtlar vergisi ödeyecek. Motor silindir hacmi 1301 ile 1600 cm3 arasındaki otomobiller için333 YTL yerine 444 YTL motorlu taşıt vergisi verilecek. Lüks otomobiller grubunda yer alan ve motor silindir hacmi 4001 cm3 ve daha yukarı olan otomobillere uygulanan en yüksek vergi de, 7 bin 506 YTL'den 10 bin 8 YTL'ye yükselecek. 1?6 yaş grubundaki minibüsler için 333 YTL olarak belirlenen motorlu taşıtlar vergisi, 46 kişi ve daha üstü koltuğu bulanan otobüsler için de bin 334 YTL olacak. Bazı mal ve hizmetlerin katma değer vergilerinde yapılan indirimler ile çeşitli vergi ve harçlardaki yıllık artışlar yarın yürürlüğe girecek. Bazı gıda maddeleri ile eğitim ve sağlık hizmetlerindeki 10 puanlık KDV indirimi, yarından itibaren uygulanmaya başlanacak.

Emlak vergileri de zamdan nasiplendi

Emlak vergisine tabi değerler de yine yarından geçerli olmak üzere yüzde 5.6 oranında artış görecek. Arsa ve arazilerin 2005 yılı metre kare birim değerleri, 2004 yılıdeğerlerinin yüzde 5.6 arttırılması suretiyle bulunacak. Vergi Usul Kanunu'nda yeralan vergi cezaları da yarından itibaren yüzde 11.2 oranında zamlanacak. Bu şekilde sermaye şirketlerinin birinci derece usulsüzlük cezası 66, bunların dışındaki tüccarlar ve serbest meslek erbabı için 42, ikinci sınıf tüccarlar için de 21 lira olacak. Fatura, gider pusulası, müstahsil ve serbest meslek makbuzu verilmemesi ve alınmamasının cezası ise 118 YTL'ye çıkacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137