07 Aralık 2005 Çarşamba 00:00
Mesajı dikkatli okuyun!
SON HABER Kayıt dışı cep telefonlarına gönderilen mesajlar kargaşa yarattı. Telekom mesajları dikkatli okuyun uyarısı yaptı ~|~

Telekomünikasyon Kurumu, kayıt dışı cep telefonlarının kayıt altına alınması için GSM operatörlerinin gönderdiği mesajların aboneler tarafından dikkatli okunması uyarısında bulundu.

Telekomünikasyon Kurumu Başkan Yardımcısı Mustafa Alkan, "Kayıt altına alınacak cihazın IMEI numarası mesajla gönderiliyor. Aboneler gelen mesajları son derece dikkatli ve titiz okusunlar. Buna göre kayıt yaptırsınlar" dedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Mustafa Alkan, kayıt dışı telefonların kayıt altına alınmasıyla ilgili kanunun, "uygulaması zor ve zamanı kısıtlı" bir kanun olduğunu belirterek, bu kadar kısa sürede çok sağlıklı ve hatasız bir düzenlemeyi gerçekleştirmenin imkansız olduğunu ifade etti. Kurumun, bunun için olağanüstü bir gayret gösterdiğini kaydeden Alkan, kayıt işlemlerini kısa sürede ve aboneleri mağdur etmeden çözebilmek için ciddi çalışmalar yaptıklarını, her türlü alternatifi dikkate alarak uygulamaya geçildiğini söyledi. Alkan, "Gelinen nokta, bütün bu olumsuzluklara rağmen en iyisi ve en doğrusu olabilecek bir düzenleme ve uygulamadır" dedi.
     
MESAJ İÇERİĞİNİN FARKLI OLMASINDA MAHSUR GÖRMEDİK
Alkan, operatörlerin her birisinin kayıt dışı telefonlara neden farklı mesajlar gönderdiğine ilişkin soruyu yanıtlarken, daha önce standart bir mesaj üzerinde yoğunlaşıldığını, buna göre abonelerin kayıt merkezlerinde kayıt yaptırmaları gerekeceğini, ancak büyük sıkıntılar doğuracağı gerekçesiyle bu uygulamadan vazgeçildiğini kaydetti.

Uygulamayı kolaylaştırabilmek için "otomatik mesaj" çözümüne karar verildiğini ifade eden Alkan, her abonenin çözümünün farklı olacağı için mesaj içeriğinin de farklı olmasında Kurumun bir mahsur görmediğini belirtti. Alkan, şöyle devam etti: "Kurum olarak bunda hiçbir mahsur görmedik. Tam aksine, her operatör kendi sistemi içinde en sağlıklı kayıt altına alma işlemini nasıl yapacaksa, onu içeren bir mesajı göndermesi son derece doğru bir yaklaşımdı. Dolayısıyla bu anlamda serbest bıraktık. Operatörlerin gönderdiği mesajlara bakıldığında, özünde mesajı alan kişi hiçbir şey yapmadan cihazını kayıt altına aldırmaya yönelik bir düzenleme gelişti. Kimi hediye puanı, kimi kendisi karşılıyor. Müşterilerini en az şekilde mağdur edecek şekilde çözümler geliştirdiler. Kargaşa şundan kaynaklanıyor: Kayıt dışı olan bir makineye 3 operatörün kartını da takabiliyoruz. Bu durumda 3 operatörden de mesaj gelme ihtimalini artırmış oluyoruz. Dolayısıyla abone burada bir kargaşa yaşıyor. (3 hattıma da mesaj geldi, ben hangisini tercih edeceğim) diyor. Yapması gereken: Hangisi işine geliyorsa onu seçmektir. Hepsini de seçebilir, bunda hiçbir engel yok. Operatörler, kendi içlerinde eşleştirmek suretiyle mükerrerlikleri zaten ortadan kaldırıyor. Bu nedenle abone 3 operatör için de kayıt parası vermeyecektir."
     
MESAJDAKİ IMEI NUMARASINI DİKKATLİ OKUYUN
Alkan, kargaşa yaşanmasının gönderilen mesajların dikkatli okunmamasından kaynaklandığını vurguladı.
Operatörlerin gönderdiği mesajlarda, kayıt altına alınacak cihazın IMEI numarasının belirtildiğini ifade eden Alkan, verilen bu numaranın hangi cihaza aitse o cihazın kaydettirilmesi gerektiğini bildirdi. Alkan, şunları söyledi:     "Mesajda şu IMEI numaralı cihazınız kayıt dışı deniliyor. Abone geçmişte kayıt dışı bir telefona geçici olarak SIM kartını takmış olabilir. Hangi makineye taktıysa onlar sistemde göründüğü için operatör, o makineye ve endekslendiği SIM kartına mesaj atıyor. Mesajda gönderilen IMEI numarası şu anda kullandığı makineye ait ise bu makine kayıt dışıdır. Şu anda kullanmadığı makineye aitse bir şey yapmasına gerek yok. Dolayısıyla aboneler, gelen mesajları son derece dikkatli ve titiz okusunlar. Buna göre kayıt yaptırsınlar. Abone mesajda gelen IMEI numarasına bakacak, halen kullandığı telefonun numarası ise kayıt altına aldıracak."
     
SON TARİH 13 ARALIK
Alkan, gitmesi gereken mesajların yüzde 70'nin gönderildiğini, bu oranın hafta sonuna kadar yüzde 100'e ulaşacağını düşündüklerini söyledi. Mesajların 13 Aralık'a kadar süreceğini belirten Alkan, "13 Aralık'ta mesaj ve kayıt süreci bitmiş olacak. Ondan sonra kayıt altına alınmış tüm cihazları beyaz listeye aktarmış olacağız. Listeye alınmamış olanlar, siyah listede yer alacak ve bloke edilecek" diye konuştu.

Alkan, kayıt dışı uyarı mesajı alan abonelerin, faturalarının olması halinde abone merkezlerine giderek, telefonlarını kayıt yaptırabildiklerini de söyledi. Mustafa Alkan, birden fazla kayıt dışı telefon sahibi olanların, tüm telefonlarının tek bir SIM kartı ile eşleştirildiğini, bu sayede 3 telefonun da kayıt altına aldırılabileceğini belirtti. Alkan, abonenin yeni bir SIM kartını bu telefonlara takması halinde o zaman bir sorun yaşayacağını, bu durumda da IMEI numarasını düzelttirmesi gerekeceğini anlattı.
     
DENETİMLER YOĞUNLAŞACAK
Klonlanmış telefon satanlara karşı, gelecek hafta yoğun bir denetim başlatılacağını da kaydeden Alkan, Kanunun iş yerinde kopyalama ve ilgili yazılım bulunduranlar ile klonlanmış cep telefonu satıcılarına hapis ve para cezaları öngördüğünü ifade etti.

Telekomünikasyon Kurumu Başkan Yardımcısı Alkan, "Kurum olarak piyasa gözetimi ve denetimi diye, önümüzdeki haftadan itibaren başta İstanbul'da olmak üzere denetimleri yoğunlaştıracağız. Satıcılara yönelik yoğun denetim yapacağız. İşyerlerinde bu ürünleri ve cihazları bulunduranlar ile satanlar hakkında yasal işlem yapılacak" diye konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137