07 Nisan 2005 Perşembe 00:00
Metropol issizleri!
Bilinenlerin aksine, Türkiye'deki işsizlerin yarıya yakını İstanbul, Adana, Ankara ve İzmir'de bulunuyor!

-İstanbul'da 500 bin işsiz

Devlet İstatistik Enstitüsü'nün açıkladığı yüzde 9.9'luk 'hormonlu büyüme' işsizlerin sayısında düşüş değil aksine artış getirdi. 2004 yılında işsizlik büyükşehirlerde yoğunlaşıyor. Türkiye'de resmi rakamlara yansıyan 2.5 milyon işsizin yüzde 18.7'sini oluşturan 467 bin kişi İstanbul'da bulunuyor. Türkiye genelinde yüzde 10.3 olarak belirlenen işsizlik İstanbul'da yüzde 12.3 düzeyinde.

-Adana, Ankara ve İzmir

İktisatçı Mustafa Sönmez'in araştırmasına göre, işsizlerin yüzde 11.8'i Güneydoğu'dan yoğun göç alan ve Adana, Mersin, Hatay, Maraş ve Osmaniye'den oluşan Çukurova'da bulunuyor. Bu bölgedeki işsiz sayısı da 295 bin kişi. Sayıları 213 bine ulaşan Ankara'daki işsizler, ülkedeki tüm işsizlerin yüzde 8.5'ini oluşturuyor. İzmir'deki işsiz sayısı 190 bin. En düşük işsizlik oranı iseyüzde 1.7 ile Ağrı, Kars, Ardahan ve Iğdır'da...

-Rakamlar niçin böyle?

Peki metropollerdeki işsizlik oranı taşradan neden daha yüksek? Taşrada yaşayanların önemli bir bölümü tarımla iştigal ediyor ve bu grup çok düşük bir gelir elde etse de kendini 'işsiz' olarak sınıflandırmıyor. Oysa İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde 'bağ?bahçe ile' iştigal etme imkanı bulunmadığı için, 'işsizlik' etiketinden sıyrılmak mümkün görünmüyor. Ayrıca taşrada iş tutamayanlar da çareyi büyükşehirlere kaçmada buluyor.

İktisatçı Mustafa Sönmez, yüzde 47'yle işsizlerin yarıya yakınının İstanbul, Çukurova, Ankara ve İzmir'de yoğunlaştığını belirledi.

Sönmez, büyüme rakamlarının açıklanmasının ardından istihdam ve büyüme arasındaki ilişkiyi dikkate alan "İşsizliğin Coğrafyası" isimli bir araştırma yaptı. Sönmez, araştırmasında yüzde 10'a yakın büyüme oranının istihdama yansımadığını ve büyümeye paralel olarak artan işsizlik sorununun özellikle bölgesel bazda ilginç görüntüler ortaya çıkardığını belirledi.

~|~ İŞSİZLİĞİN COĞRAFASI

Sönmez, 2004'te 417 bin kişiye iş kapısı açıldığını, tarım dışı istihdamın 409 bin ve kayıtdışı istihdam edilenlerin sayısının da 412 bin arttığını söyledi. Sönmez, "Yani, bir parça iş kapısı açılmışsa, o da tarım dışında kayıt dışı sektörde açılmış. Bu da çok önemli bir bulgu" dedi.

İSTANBUL'DA 467 BİN İŞSİZ

Yüksek büyümeye karşın yeterli istihdamın yaratılmadığı 2004 yılında işsizliğin büyük metropollerde yoğunlaştığına işaret eden Sönmez, 2.5 milyon işsizin yüzde 18.7'sini oluşturan 467 bin kişinin İstanbul'da olduğunu bildirdi. Sönmez'in araştırmasına göre, Türkiye genelinde yüzde 10.3 olarak belirlenen işsizlik İstanbul'da yüzde 12.3 düzeyinde bulunuyor.

ÇUKUROVA, ANKARA VE İZMİR

Sönmez'in araştırmasına göre, işsizlerin en fazla yoğunlaştığı ikinci bölge Çukurova oldu. İşsizlerin yüzde 11.8'i Güneydoğu'dan yoğun göç alan ve Adana, Mersin, Hatay, Maraş ve Osmaniye'den oluşan Çukurova'da bulunuyor. Bu bölgedeki işsiz sayısı da 295 bin kişi olarak hesaplanıyor. Tarım dışı işsizlik Adana ve Mersin'de yüzde 19'a, diğer Çukurova illerinde ise yüzde 23'e ulaşıyor. Bu, yüzde 14.7 olan Türkiye geneli tarım dışı işsizlik oranının çok üstünde bir orana denk geliyor.Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137