09 Ocak 2015 Cuma 00:07
Mevlid Kandili’nde kilise açacaklarını duyurdular
ERSAN İLTER / ESKİŞEHİR
Son yılların en yoğun kar yağışının görüldüğü Eskişehir’de, Ehl-i Beyt sevgisi kar kış demeden gönülden gönüle yol bulup yayılmaya devam ediyor. “İslam Dünyasını Kuşatan Fitneler ve Tevhidin Merkezi Ehl-i Beyt” konulu panelin bu haftaki durağı Eskişehir’in Odunpazarı ilçesine bağlı Büyükdere Mahallesi oldu. Eskişehirlilerin yoğun ilgi gösterdiği panel saygı duruşu ve istiklal marşı ile başladı. Eğitimci yazar İbrahim Gülbay’ın moderatörlüğünü yaptığı panelde ilahiyatçı yazar Zeki Garaçoğlu, iktisatçı yazar Y. Doç. Dr. Rıdvan Kozak, hukukçu yazar Av. Fahri Gürgenburan ve araştırmacı yazar Hüseyin Turhan birer konuşma yaptı. 

MEM, salt sağ ya da sol anlayışa hizmet etmemektedir

Panelin ilk konuşmasını Y. Doç. Dr. Rıdvan Kozak yaptı. Konuşmasında önemli bilgiler veren Kozak şunları söyledi: “Düşük gelir, işsizlik ve borç altında ezilen bir ülkenin bireylerinin ekonomik refaha, mutlu ve huzurlu bir ortama kavuşması sadece sağ ya da sol ideolojilere dayalı ekonomi politikalarıyla olamaz. Sağcı ve solcu partilerin ekonomi politikaları, belli bir kesimi önceler ve onların haklarını, yaşama standartlarının iyileştirilmesini savunurlar. Oysa Prof. Dr. Haydar Baş Bey’in tezi olan Milli Ekonomi Modeli, salt sağ ya da sol anlayışa hizmet etmemektedir. Bu model ülke vatandaşlarının tamamını kapsar. Sosyal demokrasi ve liberalizmi de içinde barındırarak, hane halklarının ekonomik çıkarı, özel girişimin ve devletin zenginliğini sağlamanın eşsiz modeli ve güvencesidir.” 

Başbakan, kilise açacaklarını Kandil günü duyurdu

Hukukçu yazar Av. Fahri Gürgenburan ise Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa İstanbul’da devlet tarafından kilise yapılmasının Başbakan tarafından geçtiğimiz Kandil gecesi açıklandığını söyleyerek bunun vahim bir durum olduğunun altını çizdi. Kandil gecesi adeta İslam dünyasına bu açıklamayla bir mesaj verildiğini söyleyen Gürgenburan, AKP’ye oy veren dindar kesimin bunu çok iyi düşünüp değerlendirmesi lazım dedi. İmar kanununda değişiklik yaparak cami yerine ibadethane kavramını getiren AKP, kilise yapılmasının alt yapısını oluşturarak başlangıcı İstanbul’dan yaptığını söyledi. Birçok kiliseye milyon dolarlar harcanarak onarıldığını sözlerine ekledi. Atatürk’ün anne ve baba tarafından Ehl-i Beyt soyuna dayandığını söyleyen hukukçu yazar Fahri Gürgenburan, 12 yıllık AKP döneminde Meclis’ten kanunlar çıkarılarak domuz etinin ve zinanın serbest hale geldiğini belgeleriyle izleyicilere anlattı.

İmam Ali dışındaki kapılar bâtıla çıkar

Panelde Ehl-i Beyt konulu sunumuyla dinleyicilere seslenen araştırmacı yazar Hüseyin Turhan da,  Ehl-i Beyt’in kimlerden oluştuğunu tek tek sayarak Kur’an-ı Kerim’den bununla ilgili ayetleri okudu. Kur’an’ın ifadesiyle soyları ter temiz olan Ehl-i Beyt’i sevmemizi isteyen Yüce Mevla’nın, sevip seçtiği bu mümtaz aileyi çok iyi bilmemiz ve hayatımıza geçirmemiz gerektiğini anlatan araştırmacı yazar Hüseyin Turhan, Prof. Dr. Haydar Baş’ın kar kış demeden kadrosunun yollara düşerek bu kutsal davayı büyük bir manevi hazla halka anlattıklarını söyledi. Her kim İslam adına yola çıkıyorsa, manevi haz ve huzur arıyorsa İmam Ali kapısına gitmelidir, diyen Turan, başka kapıların batıl olduğunu söyledi. 

Ehl-i Beyt’i sevmek farzdır

Mezhep imamlarının tamamının Ehl-i Beyt’le beraber olduğunu, İmam Şafi’nin Şura suresi 23. ayeti mucibince bunun farz olduğunu belirttiğini söyleyen ilahiyatçı yazar Zeki Garaçoğlu, Nakşibendîliğin İslam tasavvufu gibi görünüp din dışı bid’atlara ön ayak olduğunu; İslam’da olmadığı halde sessiz zikri, kesintili silsileyi, velayetin başı Hz. Ali olmasına rağmen Hz. Ebubekir’e dayandırdıklarını, icazeti nasp yoluyla değil de ya mezardan ya Hızır’dan aldıklarını belirterek bid’at akımlar türettiklerini izah etti. Garaçoğlu konuşmasında, kurtuluş savaşı sırasında meydana gelen hemen bütün ayaklanma ve isyanları sözde Nakşibendî şeyhlerinin organize ettiğini de sözlerine ekledi.
Panel sonrası düşüncelerini dile getiren Eskişehir Anadolu Hacı Bektaşi Veli Vakfı üyelerinden Ehli Beyt aşığı Abidin Dede panel için memnuniyetini dile getirerek, özellikle Sünni bir âlim olan Prof. Dr. Haydar Baş Bey’in Ehl-i Beyt Külliyatı ile yıllardır gizlenen bir çok konuyu açığa kavuşturduğu için kendilerine şükranlarını sunduklarını söyledi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.