09 Ocak 2004 Cuma 00:00
MGK'na şeffaf yönetmelik

MGK'nın tartışmalara konu olan "gizli yönetmeliği" değişti. Yeni yönetmeliğe göre, MGK psikooljik operasyon yapamayacakMilli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreterliği Yönetmeliği'nin gizliliğini kaldıran yasanın yürürlüğe girmesinin ardından yeni yönetmelik, Resmi Gazete'nin rünkü sayısında yayımlandı. Yönetmeliğin amacı, "2945 sayılı Milli Güvenlik Kurulu ve Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği Kanunun uygulanmasına ilişkin esas ve usuller ile Kanunun öngördüğü hususları düzenlemek" olarak belirtildi. MGK Genel Sekreterliği, Başbakan'a bağlı bir kuruluş olarak tanımlandı. MGK Genel Sekreterliği; Genel Sekreter, Genel Sekreter Yardımcıları, Genel Sekreterlik Bürosu ile Hukuk Müşavirliği, Ana hizmet birimleri başkanlıkları, Araştırma ve Değerlendirme Başkanlığı,Sekreterya Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, Seferberlik ve Savaş Hazırlıkları Planlama Dairesi Başkanlığ~|~ı, Personel ve İdari İşler Dairesi Başkanlığı, Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği birimlerinden oluşacak. MGK Genel Sekreteri, Genel Sekreterliğin en üst amiri olarak Genel Sekreterliğin görevlerinin mevzuata uygun olarak yürütülmesinden Başbakan'a karşı sorumlu olacak. Genel Sekreter, emri altındakilerin faaliyet ve işlemlerinden sorumlu ve Genel Sekreterlik teşkilatının faaliyetlerini, işlem ve eylemleri ile hesaplarını denetlemekle görevli olacak. Genel Sekretere bağlı en fazla üç Genel Sekreter Yardımcısı görevlendirilecek. Yardımcıların görev, yetki ve sorumlulukları ile nitelikleri yönerge ile tespit edilecek. Genel Sekreterlikte önem ve öncelik taşıyan konularda Genel Sekretere yardımcı olmak üzere yeteri kadar Genel Sekreter başmüşavirive müşaviri görevlendirilebilecek. Araştırma ve Değerlendirme Başkanlığı, Genel Sekreterliğin verdiğigörev doğrultusunda araştırma ve değerlendirme yaparak doküman hazırlayacak, basın ve yayınları takip edecek. Seferberlik ve Savaş Hazırlıkları Planlama Dairesi Başkanlığı, seferberlik ve savaş hali konusunda Milli Güvenlik Kurulu'nca ve kanunlarla Genel Sekreterliğe verilen görevleri yapacak.

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, Genel Sekreterliğin medya organları ve halkla ilişkilerini düzenleyecek ve medya yayınlarını takip ederek değerlendirecek.

Geçici hizmet birimlerikurulabilecek

Geçici nitelikte ve mevcut ana hizmet birimleri tarafından yerine getirilmesi mümkün olmayan hizmetleri yürütmek üzere, ana hizmet birimleri dışında, görevleri ve hizmet süreleri belirtilmek kaydıyla, Genel Sekreterin teklifi ve Başbakanın onayı ile geçici hizmet birimleri kurulabilecek. Bunların hizmet ve çalışma sürelerinin uzatılması aynı usule bağlı olacak. MGK'nın veya Genel Sekreterliğin görevleri ile ilgili konularda çalışmak üzere, görevleri ve hizmet süreleri belirtilmek kaydıyla, Genel Sekreterin teklifi ve Başbakanın onayıyla geçici ihtisas ve araştırma komisyonları ile özel eğitim, planlama ve uygulama birimleri kurulabilecek. Komisyonlara katılacaklar ile birimlerde görev alacaklar Genel Sekreterin teklifi ve Başbakanın onayı ile belirlenecek. Çalışma süresi dolduğu halde görevi bitmeyen komisyonların ve birimlerin hizmet ve çalışma süreleri aynı usulle uzatılacak.

Genel Sekreterliğin görevleri

Yönetmelik, MGK Genel Sekreterliği'nin görev ve yetkilerini şöyle belirledi:

- Başbakan'ın ve Genelkurmay Başkanı'nın Milli Güvenlik Kurulu'nun gündemine ilişkin önerilerini, Kurul üyesi bakanlar ile diğer bakanların gündeme girmesini istedikleri konuları Başbakan'ın görüşünü alarak Cumhurbaşkanı'na sunmak,

- Cumhurbaşkanı'nca düzenlenen gündemi Kurul üyelerine dağıtmak,

- Kurul toplantıları için toplantı yerinin hazırlanmasını sağlamak,toplantı tutanaklarını Kurul Başkanı'nın belirleyeceği usule göre tutmak, toplantı sonucunda alınacak karar ve basın bildirisi taslağını hazırlayarak Kurula sunmak ve Kurul tarafından onaylanmasının ardından Kurul kararlarını beş nüsha halinde imzalatarak bir nüshasını Cumhurbaşkanı'na, iki nüshasını Bakanlar Kurulu'nda görüşülmek ve Devlet arşivinde muhafaza edilmek üzere Başbakanlığa, bir nüshasını da Genelkurmay Başkanlığı'na göndermek, bir nüshası ile görüşme tutanaklarını ise Genel Sekreterlik arşivinde muhafaza etmek, basın bildirisini basın ve yayın organlarına dağıtmak,

- Kurul'un her türlü yazı işlerini yürütmek,

- MGK tarafından verilen görevleri yerine getirmek, bu çerçevede söz konusu görevlerle bağlantılı olarak araştırma ve değerlendirme yapmak, bu araştırma ve değerlendirme sonuçlarını Kurul üyelerine ulaştırmak ve bu konuları kapsayan bir dokümantasyon merkezi oluşturmak,

- Diğer kanunlarla Genel Sekreterliğe verilen görevleri yerine getirmek,

- Başbakan tarafından verilen diğer görevleri yapmak.

Personel ataması

Genel sekreterlik personelinin ataması, birinci derece kadrolara Genel Sekreterin teklifi üzerine müşterek kararla, iki ile dördüncü derece kadrolara Genel Sekreter'in teklifi üzerine Başbakan'ın onayı ile, beş ila onbeşinci derece kadrolara Genel Sekreterin onayı ile atama yapılacak.

Genel Sekreterlik kadrolarında görevli personelin diğer kamu kurumve kuruluşlarına atanmasına ihtiyaç duyulması halinde atamaya ilişkin talep, Genel Sekreterlik tarafından Başbakanın onayına sunulacak. Ataması uygun görülen personelin atanacağı kurum ve kuruluşlar Başbakanlık tarafından tespit edilecek ve tespit edilen kurum ve kuruluşlar atama işlemlerini genel hükümlere göre yapacak. MGK Genel Sekreterliği kadrolarının tahsis edildiği görevlerin hepsinde bu kadrolar karşılık gösterilmek suretiyle Başbakanın onayı ile sözleşmeli personel çalıştırılabilecek. Genel Sekreterlik personeli özel hükümler dışında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na tabi tutulacak. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) kadrolarından Genel Sekreterlik'te görevlendirilenler Genel Sekreterlik mevzuatı ile birlikte TSK mevzuatına da tabi olacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.