05 Temmuz 2012 Perşembe 12:34
Milletin sağlığı tehdit altında

YENİ MESAJ - MALATYA

Malatya Devlet Hastanesi uzman hekimleri adına yapılan bir açıklamada Sağlık Bakanlığı\'nın aile hekimliği uygulamasının vatandaşların sağlığını tehdit eden sorunlar oluşturduğunu açıkladılar. Malatya Devlet Hastanesi uzmanları adına Op. Dr. Murat Kanlıöz imzasıyla yapılan açıklamada acil servislerde çalışacak pratisyen hekim bulunamadığına dikkatler çekildi. Türkiye\'de aile hekimliği adı altında bir sisteme son 6-7 yıl içinde geçildiğinin ifade edildiği açıklamada Malatya\'nın da 18 ay önce sisteme dahil edildiği hatırlatıldı.

Açıklamada şunlar kaydedildi: \"Hali hazırda devlet hastanesinde çalışan bir uzman hekimin eline geçen toplam ücret 3500-4000 TL iken, aile hekimliği yapan pratisyen hekimin eline geçen ücret 7000-8000 TL\'dir. Fakat aile hekimliğine geçen hekimler 657 sayılı devlet memuru statüsüden sözleşmeli personel statüsüne geçmişlerdir. Sözleşmeler her yıl yinelenmektedir. Hal böyle olunca devlet hastanelerinin acil servislerinde pratisyen hekim kalmadı, tamamına yakını aile hekimliğine geçtiler. Hastane idareleri bu açığı kapatıp hizmeti sürdürebilmek için acil uzmanları haricindeki uzman hekimleri de acil servislerde nöbet tutmaya zorlamaktadırlar. Aslına bakılacak olursa acil uzmanlığı, diğer branş uzmanlıkları gibi kendi başına müstakil bir uzmanlık alanıdır. Yasa gereği acil serviste çalışan pratisyen hekimler, acil servis uzmanlarının denetim ve gözetiminde faaliyet gösterirler.\"

Acillerde açık var

Ciddi birikim ve donanıma sahip olan acilde çalışan pratisyen hekimlerin aile hekimliğine geçmesiyle sistemde onarılması çok zor bir açığın ortaya çıktığının ifade edildiği açıklamada şu vurgular yapıldı: \"Oluşan bu açık hiçbir acil servis tecrübesi ve pratisyen hekim olarak sahada çalışma tecrübesi olmayan, çoğunlukla fakülteyi bitirir bitirmez uzmanlık eğitimine başlayıp eğitimin bitiminden sonra yalnızca branşı ile ilgili çalışan uzman hekimlerin omuzlarına yüklenmiştir. Halen hastane idareleri değişik türden baskılar uygulayarak acil servis hizmetleri acil dışı uzman hekimlerin sırtına yüklenmektedir. Yasal olarak uzman hekimler branşları dışında çalıştırılmak üzere görevlendirilemez. Uzman hekimler için yaşanagelen bu uygulama ciddi sıkıntılarıda birlikte barındırmaktadır. Uzman hekimlerin branşları dışındaki diğer (Acil servis hekimliği vs) faliyetler nedeni ile oluşacak tazminatlar \'\'Tıbbi Kötü Uygulamalara Karşı Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası\'\' kapsamına girmemektedir. Bir başka boyutu ise kapsam dışı yetkisiz faaliyetten dolayı oluşabilecek cezai sorumluluklar mevcuttur.\"

Acil serviste psikiyatri uzmanı

Yukarıda kısaca bahsetmiş olduğum durumlar dolayısı ile vatandaşlar acil servislerde ehil olmayan, tecrübesiz ve ehliyetsiz hekimler tarafından muayene ve tedavi edilmektedir. Asıl önemli olan ve geri dönüşü ve telafisi mümkün olmayan tıbbi hatalara muhatap olan hasta vatandaşlarımızın durumudur. Fakat mevcut durum kamuoyu tarafında detaylı olarak bilinmemektedir. Vatandaşlarımız acil bir hastalık nedeniyle acil servise başvurduğu vakit, artık şansına hangi uzman ile karşılaşırsa (cildiye, fizik tedavi, cerrahi, psikiyatri vs) hayatını onun ellerine teslim etmektedir. Bu hal geri dönüşü olmayan birçok olumsuzlukların doğmasına sebep olmaktadır. Biz uzman hekimler halkımızı ve hastalarımızı çok seviyor ve onlara zarar vermek istemiyoruz. Yalnızca bildiğimiz alanda zarar vermeden mesleğimizi icra etmek istiyoruz. Aynı zamanda bizler hekimler olarak bir gelecek planı, ailesi ve çocukları olan insanlar olarak \'\'maddi ve manevi tazminat\'\', \'\'cezai sorumluluk\'\' ve \'\'vicdani rahatsızlık\'\' altında ezilmek istemiyoruz. Bu sistemi bizler bu hale getirmedik. Mevcut politikaların sorumlusu da bizler değiliz, fakat maalesef sistem \'\'günah keçisini\'\' çoktan belirlemiş bile.\"

Sağlıkta kalite düştü

Malatya Devlet Hastanesi uzman hekimleri adına yapılan bir açıklamanın sonunda, \"Yaptıkları uygulamalar ile sağlık hizmetinin kalitesini düşürüp, yalnızca kantitatif artışı amaçlar görünen ve yaptıkları hataları göremeyecek kadar hırs ve bilinç körlüğüne kapılmış olan \'\'Sağlık Bakanlığı Merkez ve Taşra Yöneticilerini\'\' bu derin hipnozdan uyandırmaya ve vazgeçirmeye hekimler olarak bizlerin gücü yetmemektedir. Sevdiklerini ve sağlığını kaybedenlerin çığlıkları göğü yırtmadan, hekimlerin haykırışına kulak verin. Gelin hep beraber \'\'testi kırılmadan\'\' önlemini alalım. Kırıldıktan sonra \'\'GEÇMİŞ OLSUN\'\' demekten başka çok fazla yapılacak şey yoktur\" uyarısı yapıldı.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137