05 Ağustos 2012 Pazar 11:59
Milli Eğitim kimlere emanet?
Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen İstanbul İl Başkanı M. Hanefi Bostan yaptığı açıklamada, “Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yazdığı kılavuzu anlamaktan uzak” dedi. Bostan'ın yaptığı açıklama şöyle: “MEB İller arası Yer Değiştirme Kılavuzunun ilgili maddesi aşağıdaki şekildedir. “06.05.2010 tarihinde yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile yürürlükten kaldırılan Yönetmelik hükümlerine göre zorunlu çalışma yükümlülüklerini yerine getirmek üzere ikinci ve üçüncü hizmet bölgesine dâhil iller ile birinci hizmet bölgesine dâhil illerin (D) ve (E) ilçelerindeki eğitim kurumlarında, 06.05.2010 tarihi itibarıyla kadrolu olarak görev yapan öğretmenler, 06.05.2010 tarihi itibarıyla sözleşmeli olarak görev yapan öğretmenlerden 632 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında kadrolu öğretmenliğe atananlar, 06.05.2010 tarihi itibarıyla sözleşmeli olarak görev yapan öğretmenlerden KPSS puanı ile kadrolu öğretmenliğe atananlardan adaylığı kaldırılmış olanlar bulundukları illerdeki zorunlu çalışma sürelerini tamamlayıp tamamlamadıklarına ve fiilen üç yıl görev yapmış olma şartına bakılmaksızın 06.05.2010 tarihinde çalıştıkları hizmet bölgelerinde hâlen görev yapmakta olmaları kaydıyla yer değiştirme başvurusunda bulunabileceklerdir.”
Söz konusu maddede yer verilen ifadelerin sendika ve bakanlık arasında yeterince anlaşılamadığını ifade eden Bostan, bu durumun taraflar arasında tartışmalara neden olduğunu söyledi. Bostan, açıklamasına şöyle devam etti: “Maddede yer alan ‘06.05.2010 tarihinde çalıştıkları hizmet bölgelerinde halen görev yapmakta olmaları kaydıyla' ifadesi Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ile sendikamız arasında tartışma konusu haline gelmiştir Burada geçen “hizmet bölgesi” ifadesi bazı bakanlık yetkilileri tarafından, bölge değil, il olarak anlaşılmaktadır. Bu sebeple sözleşmeli iken kadrolu hale gelen birçok öğretmen tayin isteyememektedir. Yaşanan sorun hem sözlü hem de yazılı olarak Milli Eğitim Bakanlığına iletilmiştir. Sendika yöneticilerimiz MEB'deki yetkilileri arayarak kılavuzdaki hizmet bölgesinden il anlamının çıkarılmasının mümkün olmadığı bildirilmesine rağmen sıkıntı şuana kadar giderilmemiştir. Bazı yetkililer, bu kılavuzu yazarken, bölge kelimesinden ili kastettiklerini, amaçlarının bölge değil il olduğunu söylemişlerdir. Bunun yönetmeliğe daha uygun olacağını ifade etmişlerdir. Biz Türk Eğitim Sen olarak, kılavuzda yazılan hizmet bölgesi ifadesinden il anlamını çıkarmanın imkânsız olduğunu, en azından kılavuzda il yazmadığını kendilerine açıkladık. Bunun aksine bir uygulamanın, kılavuza açıkça aykırı olacağını ve pek çok davaya konu olacağını da söyledik. Sorunun çözümü için sendikamız tarafından ulaşılan MEB yetkilileri, konunun Bakan ve müsteşara iletileceğini ifade ettiler. Sayın Bakan ve müsteşarın ne kadar doğru bir yorum yapacağını bilmiyoruz. Kaldı ki, İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hikmet Çolak ne işe yarıyor? Bu kadar açık bir ifadeyi dahi, Bakan ve müsteşarın görüşüne sunacaksanız, siz orda ne işe yarıyorsunuz? Türk Eğitim Sen olarak sorunun, başvuruların son günü olan Pazartesi gününe kadar çözülmesini diliyoruz. Konunun takipçisiyiz. Kendi yazdıkları kılavuzu dahi anlamaktan uzak bir anlayışın MEB'i yönetiyor olması, bizi ciddi kaygılara sürüklemektedir. Bizden uyarması.” İHA
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137