27 Kasım 2014 Perşembe 00:07
Milli Ekonomi Modeli Ehl-i Beyt’in modelidir
YENİ MESAJ / ANKARA
Bağımsız Türkiye Partisi’nin (BTP) başlattığı Milli Ekonomi Modeli (MEM) seferberliği kapsamında Ankara’da düzenlenen seminerde model tüm yönleriyle ele alındı. Seminerde özgürlük kavramı üzerine çarpıcı açıklamalarda bulunan BTP Genel Başkan Yardımcısı Anaya Hukukçusu Prof. Dr. Ünal Emiroğlu, “Özgürlükler anayasasına erişebilmek için MEM reçetesini uygulamamız gerekli” dedi. Prof. Dr. Emiroğlu, şöyle konuştu: "Sosyal ve ekonomik haklar, adil paylaşım anayasada ücrette adalette biraz yazılı. Yazılı da nasıl yazılı? Anayasada ‘demokrasiye âşık Türk evlatlarının vatan ve millet sevgisine emanet ve tevdi olunur’ diyor. Bu arkadaşlar da, AKP hükümeti de bunu ‘ne romantik yaklaşım’ diye anlıyor ve ‘biz romantizmi yaşıyoruz sosyal ve ekonomik haklar konusunda’ diyor. Ama gerçek aşk ve vuslat Milli Ekonomi Modeli’nde... Sosyal adalet olmazsa olmaz şarttır. Ekonomisi olmaz ise olmaz. Ekonomisi olmaz ise hukuku olmaz. İnsanın adil yargılanmaya, adalete erişim hakkı vardır. Bunlara midesi boş adam erişemez, avukat için para bulamaz, dava açmak için harç yatıramaz. Hukuk sistemi diyelim, hukuk devleti diyelim, sosyal adalet diyelim, sosyal hak ve özgürlükler diyelim bunlara erişmek için MEM şarttır. Kısaca özgürlükler anayasasına erişebilmek için MEM reçetesini uygulamamızın gerekliliğini vurgulamak isterim."

MEM’in temel ilkesi bağımsızlık

Seminerdeki konuşmacılardan biri de BTP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Abdullah Terzi’ydi. Dr. Terzi konuşmasında, “Kapitalizm cimridir, fakirdir, zulmü temsil eden zalimdir, aç gözlüdür, müsriftir, bağımlıdır, alan eldir, sürekli alır ve borçlandırır” dedi. Dr. Abdullah Terzi şunları söyledi: “Bir de Milli Ekonomi Modeli'ne (MEM) bakalım. MEM, cömerttir, Rasulullah gibi, Hz. Ali Efendimiz gibi… MEM zengindir. Adildir, kanaatkârdır, bağımsızlığı temel ilke edinir, veren eldir ve borçlandırmaz. O kadar şerefli, bahtiyar insanlarız ki BTP'nin çatısı altında siyasi mücadelemizi, medeniyet mücadelemizi yapıyoruz. İşte dünyada böylesine eşsiz bir modeli parti programına koyan dünyada tek bir parti var. O da BTP'dir.”

MEM’in ana damarı Peygamber anlayışıdır

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Koç ise konuşmasında “Milli Ekonomi Modeli aslında Ehl-i Beyt'in modelidir” dedi. Koç şunları söyledi: “Onun için MEM, gırtlağından bir hurma haram geçtiğinde bütün bir kâinatın yok olacağı şuurunu verir çocuğa aynen İmam Hasan ve Hüseyin gibi... Beytülmal'den bir hurma düşer, Resulullah’ın torunu Hasan düşen hurmayı alır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV) o hurmayı gırtlağından alır ve ‘bu bize haramdır’ der. Eğer siz MEM'deki delikanlıyı, çocuğu 
aile yuvasında bu edep ile bu ahlakla yetiştirirseniz iş başına geldiğinde onun ayakkabı kutularından dolarlar çıkmaz. 

Siz MEM'i yaşayacak, uygulayacak olan insanı Ehl-i Beyt yuvasındaki ölçülerle yetiştirirseniz, o zaman o milletin emeğini, alın terini evlatlarına gemicik gemicik halinde peşkeş çeken bir siyasi anlayışa bürünmez, Allah'tan korkar. O bakımdan MEM'in ana damarı Ehl-i Beyt'in, hazreti peygamberin anlayışıdır, medeniyetimizin anlayışıdır.”

MEM döneminde krizlere yer yok

Seminerdeki konuşmacılardan biri de BTP Genel Başkan Yardımcısı Hukukçu İbrahim Berk’ti. Berk çarpıcı konuşmasında, “Kapitalist düzenin piyasa diye hayali bir put üreterek milleti aldatıp ‘merak etmeyin dengeyi piyasa kuracak’ diyerek ortaya koyduğu tuzağını biz bozuyoruz” dedi. İbrahim Berk şöyle konuştu: “Burada dengeyi milli devlet olarak kendi tasarruf hakkını, bağımsızlık hakkını kullanarak parayı gelirin ve üretimin miktarı kadar piyasaya arz ederek gerçek dengeyi kuruyoruz. Bu denklemde de dönemsel krizleri aşan sürekli büyümeyi sağlamış oluyoruz. Bu aktif model sayesinde piyasa belli ellerin, tekellerin, küresel sermayenin insafından kurtulmuş oluyor ve millet kendi ekonomisine, kendi parasına kavuşmuş oluyor. Dolayısıyla MEM'de devalüasyona, enflasyona, krizlere imkân yoktur çünkü siz kendi senyoraj (para basma) hakkınızı kullandığınız takdirde parayı elinde tutan güçlerin oyununu açıkta bırakmış oluyorsunuz. Onun için bu sistemde dış müdahalelerin ekonomiyi çökertme hamlelerinin de sonu gelmiş oluyor.” 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137