17 Temmuz 2010 Cumartesi 00:00
Milli irade yansımadı

 

Referanduma sunulacak Anayasa gibi 82 Anayasası'nın da okyanus ötesinde hazırlanarak Türk milletinin önüne konulduğunu ifade eden Prof. Dr. Baş, milli iradenin temsilinin imkânsız hale gelebileceğini söyledi

~|~

Anayasa paketi gündemi üzerine Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'tan önemli değerlendirmeler geldi "Hazırlanan değişiklik paketi vatandaşın hangi sorununa çözüm getiriyor" diye hükümete soran BTP Genel Başkanı, 12 Eylülde halkoyuna sunulacak paketin kamu yararını düşünerek değil şahsi gelecek kaygısıyla hazırladığını söyledi. Konuşmasında 82 Anayasa'sının çerçevesinin Amerika tarafından çizildiğine ve Türkiye'de bu çerçevenin içinin doldurulduğuna dikkatleri çeken Prof. Dr. Baş, "82 Anayasa'sıyla beraber Türkiye'yi bu noktaya getirdiler. Şimdi buradan onların hesaplarına göre daha öteye Türkiye'nin taşınması lazım" diye konuştu.

Görüş belirtmeye fırsat verilmedi

Prof. Dr. Haydar Baş konuşmasında 1982 Anayasa'sıyla, 12 Eylül'de referanduma sunulacak Anayasa paketini kıyasladı. BTP Genel Başkanı şöyle konuştu: "Bunun projesini, programını Amerika Birleşik Devletleri belli bir mantaliteyle yaparak Türkiye'ye gönderdi. Biz de bunun içini doldurduk. 82 Anayasa'sının kaderi budur. Yani başkası tarafından gündem edilip, millete kabul ettirilen bir Anayasa'dır. Ama bir buçuk sene de tartışılmış ve üzerinde konuşulmuştur.  Şimdi bugünküne gelince bu da aynı kaynaktan beslenmiş, aynı kuralları barındırıyor. Ama o gün 82 Anayasa'sıyla beraber Türkiye'yi bu noktaya getirdiler. Şimdi buradan daha öteye Türkiye'nin taşınması lazım. Çünkü onların Türkiye üzerinde hesapları var. İşte bundan sonra Türk devletinin tavrını, siyasetini, iç politikasını, dış politikasını ve içindeki etnik gruplarla hukukunu tayin ve tanzim edecek, onların çıkarlarını öne çıkaracak bir mantalite siyasilerce kabul edilmiştir. Onun için de bunların tespit edilmesi ve de teşhir edilmesi iktidarı korkuttuğu için milletin önüne bunu koymamışlardır. Kısa bir süre sundular bir de baktık çekti gitti. Birçok hukukçu görüş beyan etmeye bile fırsat bulamadı."

Millet neye evet veya hayır diyecek bilmiyor

Her iki anayasanın da okyanus ötesinde hazırlanarak Türk milletinin önüne konulduğunu ifade eden Prof. baş milli irade'ye şöyle dikkat çekti: "Benim kanaatime göre milli iradenin temsili zor belki de imkânsız bir hale gelir. Millet bunun içeriğini gerçek manada anlamış olsaydı, evet veya hayır oyunun bir kıymeti olurdu. Kıymeti yoktur, demiyorum. Yine milletin dediği olacak ama millet neye evet, diyor neye hayır, diyor bunu bilmiyor."

Koskoca bir meçhul!

Anayasa paketine yönelik bu değerlendirmeyi yapan Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, hükümete "bu paket vatandaşın hangi sorununa çözüm getiriyor" diye sordu. BTP Lideri şunları söyledi: "Mesela burada işçinin, memurun, emeklinin, tarım ve orman köylüsünün, hayvancısının, eğitim camiasının fonksiyonu ve rolü nedir, biliyor muyuz? Bilmiyoruz. Ne getirdiler, ne götürdüler biliyor muyuz? Bilmiyoruz. Dolayısıyla bu Anayasa hakkında benim görüşüm, önümüzde bir meçhullük olduğu şeklindedir. 82'de bizi bugünkü noktaya taşıdılar, bundan sonra nereye gideceğiz endişesi var bende."

Milleti değil kendi çıkarlarını düşünüyorlar

Prof. Dr. Haydar Baş, hükümetin referanduma sunulacak anayasa paketini kamu yararını düşünerek değil, şahsi gelecek kaygısıyla hazırladığına inandığını söyledi. BTP Genel Başkanı şöyle konuştu: "Siyasiler kendi geleceğini teminat altına almak maksadıyla yasaların ihdasına gitmez. Kamunun menfaatini düşünerek yasalar çıkarılır.  Şimdi ben derim ki, bu anlayışla bunlar kendi şahsi menfaatlerini düşünerek yola çıktılar. Delilin nedir? Bunu benim önüme getirip benimle tartışmadı. Kamuoyunun önünde fazla tutmadı. Yahu bu tüm milleti ilgilendiren bir Anayasa. Bütün kurum ve kuruluşların, müşterek değerlerin topluma kural olarak yansımasıdır."

'Demokrat bir insanım'

Peki, Bağımsız Türkiye Partisi 12 Eylüldeki Anayasa referandumunda evet mi diyecek, yoksa hayır mı? Bu soruya BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş şöyle cevap verdi: "Ben demokrat bir insanım. Bağımsız Türkiye Partisi'nin bu hafta sonu yapılacak eğitim çalışmasında yetkili kurullarımız tarafından ele alınacak ve bu konuda partimizin resmi görüşü ortaya çıkacak. Biz de bu kararı kamuoyuna deklare edeceğiz."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.