26 Mayıs 2014 Pazartesi 00:07
Mirac, hem ilahi mucize hem de ilahi fırsattır

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Mirac Kandili münasebetiyle dün yayınladığı mesajında, Türk milleti ve İslam âleminin kandilini tebrik etti. BTP Genel Başkanı, şunları kaydetti: “Mirac Kandili, Kainatın Efendi Peygamberimiz’in (sav) semaya yükseltildiği ve Rabbiyle buluştuğu mübarek bir gecedir. Mira, kelime olarak 'yükseğe çıkma aracı', İsra ise 'gece yolculuğu' manasındadır. Peygamberimiz Hicret’ten bir buçuk yıl evvel bir gece Kâbe’nin Hatîm denilen kısmında, bir rivayete göre ise Ümmü Hanî’nin evinde yatarken; Hz. Cebrail gelerek, kendisine Mirac müjdesini verir. Rasulullah (sav), Burak adlı bineğin sırtında Mescidi Aksa’ya getirilir. Bu olaya İsra (gece yürüyüşü) adı verilir. Fahri Kâinat Efendimiz burada bütün Peygamberlere ve meleklere imam olarak iki rekât namaz kıldırır. Peygamberimiz, Hz. Cebrail ile yedi kat göğü geçmiş ve nihayet önünde Sidre-i Münteha sahası açılmıştır. Maddenin noktalandığı, mânânın ise mekân kazandığı bir bölge olan Sidre-i Münteha, Zât-ı Bâri ile Hz. Muhammed (sav) arasında bir perdedir. Sidre, öyle bir noktadır ki Cebrail (as), “Ben buradan öteye geçersem yanarım” diyerek duraklamıştır. Peygamberimizin bu noktadan öteye yolculuğu Ref Ref’le olmuştur ki, zaman ve mekân kabuğunu delen sır da Ref Ref’de saklıdır. 

Sidre-i Münteha’da Peygamberimize pek çok sır perdeleri açılmış, bir çok hakikati müşahede etmiştir. Yüce Allah, Muhammed’inin o demdeki halinin insanlığa şöyle müjdelemiştir: "Araları iki yay aralığı kadar, hatta daha da yakın oldu… Peygamberin gözü, akılların şaşacağı, gözlerin kamaşacağı o manzaradan ne şaştı, ne de öteye aştı. And olsun ki O, Rabb’inin ayetlerinden en büyüğünü gördü” (Necm: 53/9-18).

Mirac’da Peygamberimize; 

1) Bakara Sûresi’nin son ayetleri verildi.

2) Muhammed (as) ümmetinden Allah’a şirk koşmayanların affedileceği müjdelendi. 

3) Her gün beş vakti namaz emredildi.

Mirac hadisesi, insanlık için büyük bir mucizedir. Bunda şaşılacak bir şey yoktur. Çünkü Allah zamanın zamanı, mekânın da mekânıdır. Zamandan ve mekândan münezzeh olup her an ve her yerde hazır nazırdır. 

Dini, tarihi, kültürü, gelenekleri, örf ve adetleri bir olan ve büyük medeniyet birikimi ile şekillenmiş Türk milleti kimliğimiz, farklı görüşleri bünyesinde toplamış, yekvücut ve tek kimlik haline getirmiştir. Bunun adı da Türk milletidir. Mirac ve benzeri kandiller, birlik ve aidiyetimizi çok daha güçlü hale getiren fırsat günleridir." Prof. Dr. Haydar Baş, devamla şu ifadeleri kullandı: "Ayrıca bizzat ziyaret ederek, telefonla arayarak yahut cep mesajı ve e-mail yoluyla kandilimizi tebrik etme lutfunda bulunan devlet erkanı, bürokrat, akademisyen, işadamı vs. tüm kardeşlerimizin ve dostlarımızın da Mirac kandillerini kutlar, Yüce Allah'tan sağlık ve afiyetler niyaz ederim."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137