03 Temmuz 2013 Çarşamba 00:08
Mısır’ı ‘Bahar’ çarptı
RECEP BAHAR / ANALİZ - HABER

 Mübarek'in 29 yıllık yönetimine 25 Ocak'ta başlayıp 11 Şubat'ta sona eren 18 günlük protesto eylemleriyle son noktayı koyan Mısır halkı, bir kez daha Tahrir Meydanı'na çıkarak 1 Temmuz 2012'de cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan, ekonomi ve siyasi politikalarını beğenmediği Muhammed Mursi'yi istifaya zorluyor. 

Geçen yıl yapılan seçimlere Müslüman Kardeşler'in Özgürlük ve Adalet Partisi adayı olarak giren ve ilk turda yüzde 25.5 oy alan, ikinci turda oy oranını yüzde 51.73'e çıkararak Mısır'ın 5. cumhurbaşkanı olan Mursi, iktidarının birinci yıldönümünde sıkıntılı bir süreçle karşı karşıya bulunuyor. Taksim Gezi Parkı gösterilerinde olduğu gibi öteki yüzde 50'lik Mısır, iktidardaki yüzde 50'lik Mısır'ı zorluyor. Muhalefetin oluşturduğu Temerrüd (İsyan) Hareketine karşı Müslüman Kardeşler de sokağa çıkma tehdidinde bulunuyor. 

Ordudan 'çözün' çıkışı

Önceki akşam Mısır ordusunun da sürece dahil olması durumu kritikleştirdi. Genel Kurmay Başkanı Abdül Fettah El Sisi, 48 saat içinde yani bugün akşama kadar siyasi güçlerin krizi çözmemesi halinde 'yol haritası' sunacağını açıkladı. Genelkurmay Başkanı, yol haritasının uygulanmasının bütün taraflarla ve kendi ifadesiyle 'görkemli devrimi' ileri taşımakta olan gençliğin katılımıyla sağlanacağını kaydetti. Açıklama ilk anda dünya medyasında ordunun yönetime el koymaya hazırlandığı şeklinde yorumlara neden oldu. Bunun üzerine önceki gece sabah saatlerinde Mısır Ordusunun Facebook sayfasından yapılan yeni bir açıklamada ordunun ülkeyi yönetmek gibi amacının bulunmadığı vurgulandı. Bu ikinci açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Önceki açıklamamızın amacı, bütün partileri mevcut duruma çözüm bulmaya, onları halkın taleplerine cevap verecek bir milli mutabakata itmekti.” Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ise dün ordunun 48 saat içinde ülkedeki krizin çözülmesi için verdiği ültimatomu reddetti. Mursi, milli mutabakat için kendi planlarını uygulamayı sürdüreceğini söyledi.

Erken seçim baskısı mı?

Peki Mübarek rejiminin arkasında durmayarak çökmesine yol açan Mısır Ordusu'nun yol haritasında ne yer alıyor? Müslüman Kardeşler'in sözcüsü Cihad Haddad, General Sisi'nin yol haritası uyarısının Cumhurbaşkanının erken seçime gitmesi yönündeki baskının artması anlamına gelmediğini öne sürdü. Haddad, asıl baskının erken seçim kararı alması için Anayasa Mahkemesi üzerinde olduğunu belirtti. El Vatan internet sitesi, Nitekim ülkede Turizm, Çevre, Dışişleri, Telekomünikasyon ve Hukuk bakanlarının 'rejimi devirmek için sokaklarda olanlarla dayanışmalarını göstermek amacıyla' istifa ettiklerini duyurmuştu.

Bu ikinci protesto dalgası

Mursi, geçtiğimiz yıl Kasım ayında ulusu korumak için kendisine 'sınırsız yetki' tanıyan, kararlarını yargı denetimine tabi tutmayan kararnameyi hayata geçirince, kitlesel gösterilerle karşılaşmıştı. Mursi, yoğun protesto gösterileri karşısında 8 Aralık 2012'de cumhurbaşkanlığı yetkilerini genişleten kararnameyi iptal etmek zorunda kaldı.

Mursi'nin dış politikası

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, bir yıllık görev süresince çeşitli ülkeleri ziyaret etti. İlk ziyaretini 11 Temmuz 2012'de Suudi Arabistan'a yapan Mursi, Katar ile de sıkı ilişkiler kurdu. Bunun üzerine Katar, Mısır'a 2 milyar dolar kredi vereceğini açıkladı. Görev süresi içinde İran, Rusya ve Çin'e ziyaretler de gerçekleştiren Mursi, Ağustos 2012'deki bu ziyaretinde özellikle Çin'den yatırımcı ve turist çekmeye çalıştı. Nisan 2013'te Moskova'ya yaptığı ziyarette Rusya'dan Mısır'ın enerji altyapısını güçlendirmek için destek istedi. Mursi, İsrail'e de zeytin dalı uzattı. Ekim 2012'de İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'e hitaben yazdığı mektupta, Perse'i 'büyük ve iyi bir arkadaş' olarak niteledi ve iki ülke arasındaki mutlu bir şekilde devam eden sıcak ilişkileri sürdürme ve güçlendirme çağrısında bulundu. 

Obama'dan 'seçime git' mesajı 

Afrika gezisini sürdüren ABD Devlet Başkanı Barack Obama, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi arayarak telefonla konuştu. Mısır Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Obama'nın, ülkesinin, halkın seçtiği Mısır liderliğiyle ilişkilerini sürdüreceğini söylediği ifade edildi. Açıklamada, "Mursi ve Obama gösterilerin barışçıl olması gerektiğini ve her tür şiddete karşı çıktıklarını vurguladı. İlişkilerin sürekliliğinin korunmasını isteyenObama görüşmede ayrıca, Mısır'da halkın ve kurumların güvenliğini, huzurunu koruma noktasında gösterilen gayretlerden ötürü teşekkürlerini sundu" denildi. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada ise ABD Başkanı Barack Obama'nın, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi telefonla arayarak, göstericilerin taleplerine cevap vermesi çağrısında bulunduğu belirtildi. Afrika gezisinde olan Obama'nın, Mursi'den, istifa etmesini ve erken seçime gidilmesini talep eden endişeli göstericilere karşılık vermesini istediği bildirildi. Obama ayrıca, Mursi'ye özellikle gösterilerdeki şiddet ve kadınlara yönelik cinsel saldırılar konusunda kaygılı olduğunu iletti. 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100