06 Haziran 2004 Pazar 00:00
Misyonerlerin amacı devleti bölmek
Ankara Ticaret Odası'nca (ATO) hazırlanan "Misyonerlik" Raporu ile, Türkiye'nin, devletin üniter yapısını hedef alan misyonerlik faaliyetlerinin hedefi haline geldiği belirtildi.

Bu "Misyonerlik Raporu"na göre, başlangıçta Hıristiyanlığı yayma amaçlı görülen misyonerlik faaliyetleri, etnik ve dini ayrımcılığı körükleyerek, devletin üniter yapısını hedef alıyor.

Misyonerlik faaliyetleri Güney Kore, ABD, İngiltere, Yeni Zelanda, Avusturya, Almanya, İsveç ve Romanya uyruklu "mesih inananları" denilen şahıslar tarafından yürütülürken, Adana, Edirne, İstanbul, Ankara, İzmir, Trabzon, Antalya, Hatay, Bursa ve Samsun gibi illerden yönlendiriliyor.

Türkiye'de Hıristiyan cemaatinin sayısının 50?55 bin olarak tahmin edildiği vurgulanan rapora göre, misyonerlik faaliyetleri kapsamında 300'den fazla kilise, çok sayıda kitapevi, 1 kütüphane, 6 dergi, onlarca vakıf ve dernek, yayınevleri, 5 radyo, çok sayıda manastır, 2 kafe, 1 acente, 1 mahfil, 7 şirket, 1 otel, 1 tercüme bürosu, 7 gazete, 1 ta~|~rihi eser, 2 müze, 4 harabe ve 1 kale bulunuyor.

Ne tür faaliyette bulunuyorlar?

Raporda, sadece 2003 yılında 190 misyonerlik faaliyeti tespit edilirken, bunun 27'sinin Bahailik faaliyetine yönelik olduğu ifade ediliyor. Söz konusu faaliyetin Sivas ve Erzincan'da, Hıristiyan misyonerlik faaliyetlerinin ise Nevşehir, Adıyaman, Adana, Bursa, Diyarbakır ve Mersin illerinde yoğunlaştığı vurgulanıyor. Raporda, ülkemizdeki misyonerlik faaliyetlerine ilişkin şu bilgilere yer veriliyor:

?Yehova Şahitleri: Merkezi New York'ta bulunuyor. Sözlü propogandasını geçici vaizlerle sürdürüyor. Taraftarları kapı kapı dolaşarak kitap, dergi, broşür dağıtıyor, toplantı düzenliyor. Ülkemizde merkezi İstanbul olmak üzere Ankara, Eskişehir, İzmir, Antalya, Hatay, Aydın, Kuşadası ve Mersin'de ibadet salonları bulunuyor. İstanbul'da kurulan "Mukaddes Kitap Kursları Derneği" aracılığıyla faaliyetlerini sürdürüyor.

?Bahailik faaliyetleri: Sivas, Erzincan, Hatay, Adana, Gaziantep, Şanlıurfa, Birecik, Mersin, Edirne ve İstanbul illerinde yoğunlaşıyor.

?Protestan misyonerlik faaliyetleri: Merkezi Almanya?Schormdorf'dabulunuyor. Ankara'da kurdukları Türkiye Protestan Kiliseleri Birliği dışında 2000 yılında 19 adet protestan kilisesi açıldığı bildiriliyor.

Ankara Protestan Kurtuluş Kilisesi bünyesinde 2003 içinde 60 kişinin din değiştirdiği, 15 kişinin vaftiz edildiği, kilisenin halen 130 kişiden oluşan faal bir grubunun olduğu, bunların yüzde 10'unun üst düzey, yüzde 40'ının orta gelir, yüzde 40'ının da dar gelirli gruba mensup olduğu vurgulanıyor.

?Katolik misyonerlik faaliyetleri. Vatikan tarafından yönlendiriliyor.

?Süryanilik faaliyetleri: Mardin merkezli olarak yürütülüyor.

İstanbul'da durum

Rapora göre, İstanbul'da halen 126 kilise, 4 dergi, 1 kafe, 36 dernek, 7 gazete, 12 internet sitesi, 1 müze, 1 otel, 44 vakıf ve 2 yayınevi bulunuyor. Bu kentte gelir seviyesi yüksek semtlerde, misyonerlik faaliyetleri kapsamında film gösterileri yapılıyor. Raporda, Heybeliada Ruhban Okulu'nu açtırma gayretlerine de dikkat çekiliyor.

Diğer illerdeki

faaliyetler ve örgütlenme

Raporda, Türkiye'nin diğer illerindeki misyonerlik faaliyetleri de şöyle sıralanıyor:

?İzmir: 8 cemaat ya da topluluk.

?Hatay: Protestan ve Katolik Kiliseleri ile vakfı, Apostalit ibaret yeri ve Rum Ortodoks Kilisesi.

?Adana: Protestan Kurtuluş Kilisesi.

?Nevşehir: Konstantin Eleni Kilisesi.

?Bursa: Uluslararası Protestan Kilisesi, 2 sinegog, Osmangazi ilçesinde Yahova Şahitlerine ait bir ibaret yeri. İznik'de Ayasofya Kilisesi.

?Nardin: Süryanilik faaliyetlerinin merkezi olan Deyr?ul Zaferan Manastırı ile Deyr?ul Umur Manastırı.

?Adıyaman: Süryani Kilisesi.

?Kayseri: Melikgazi ve Ağırnas kasabasında Aziz Prokopios Kilisesi.

?Antalya; Uluslararası ve İncil Kiliseleri, Aziz Pavlus Kültür Merkezi.

?Bodrum?Ortakent'de bir pansiyon.

?Niğde: Bahailik grubuna mensup çok sayıda kişi.

?Düzce: 1 reklam şirketi.

?Kocaeli: Gölcük'de Kadın Dayanışma Vakfı.

?Edirne: Bahailere ait El Emin Evi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137