06 Haziran 2004 Pazar 00:00
Misyonerlik büyük tehdit

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, milli bütünlüğümüze yönelik en büyük tehditlerden birinin misyonerlik faaliyetleri olduğunu belirterek, misyonerliğin en büyük ayaklarından birinin Dinlerarası Diyalog adı altında gerçekleştirilen faaliyetler olduğunu söyledi

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Türkiye'de son zamanlarda büyük bir hızla artan misyonerlik çalışmalarını değerlendirdi.

Misyonerliğin dünyayı hıristiyanlaştırma adı altında bir işgal hareketi olduğunu söyleyen BTP Lideri Prof. Dr. Haydar Baş, bu faaliyetlerin Türkiye'de milli bütünlüğü tehdit eder bir noktaya geldiğine dikkat çekti.

Prof. Dr. Haydar Baş, Türkiye'de bazı gurupların, hatta Diyanet ve Hükümetin de destek verdiği Dinlerarası Diyalog ve Hoşgörü toplantılarının misyonerlik çalışmalarının yeni bir versiyonu olduğuna vurgu yaptı.

Misyonerlik büyük tehdit

Ülkemizin, içte ve dışta çok yönlü~|~ bir kuşatmanın altında olduğu herkesin malumu olduğunu, dışta, Afganistan, Irak, Filistin ve Kıbrıs gibi sıcak gelişmelerle etrafımızdaki kuşatma çemberi gittikçe daralmakta bulunduğunu, içte de AB'ye girmek için yapılan düzenlemeler ve çıkarılan uyum yasaları ile kendi ipimizi kendi ellerimizle çekmekte olduğumuzu belirten BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "Yani dışa bağımlı politikalarla siyasi, ekonomik ve kültürel yapımızda çok ciddi erozyonlar yaşanmaktadır. Bu cümleden olarak denilebilir ki ülkemizin devleti ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü tehdit edenlerin başında milli bütünlüğümüze yönelik olan misyonerlik çalışmaları gelmektedir. Çünkü misyonerlik, hıristiyanların kendin dinlerine sahip çıkma ve onu yaşama ihtiyacından ziyade, dünyayı hıristiyanlaştırma adı altında bir işgal hareketidir. Ve bu hareket dinî değil tamamıyla siyasî bir organizasyondur" dedi.

Misyonerliğin Dinlerarası Diyalog ayağı

"Din ve vicdan hürriyeti hiç kimseye ve hiçbir kuruma başkalarının milli, manevi ve dini inançlarına müdahale hakkını vermez" temel kaidesini hatırlatarak, bu temel kaidenin hem insanlığın hem de bütün hukuk devletlerinin varoluş gerekçesi olduğunu ifade eden BTP Lideri Prof. Dr. Haydar Baş, "Ancak Vatikan bunun bir istisnasıdır" diyerek şöyle devam etti: "Vatikan, Avrupa, Amerika ve Afrika'dan sonra Asya'yı da hıristiyanlaştıracağını açıkça ilan etmiştir. Bunun için de misyonerlik faaliyetlerinde 'Dinlerarası Diyalog' metoduna yönelmiş ve bunu bütün ilgililerine de bildirmiştir. Bu çerçevede ülkemizden bazı cemaat liderleri ve hatta Diyanet yetkilileri Vatikan'ı ziyaret etmişlerdir. Bu ziyarette bulunan bir cemaat lideri de 'Papalık Konseyinin bir parçası olmak üzere buradayız' diyerek inanç, düşünce ve hizmet birliği içinde olduklarını ifade eden bir mektubu Papa'ya takdim etmişlerdir.

Ve yine eş zamanlı olarak Abant'ta bir vakıf tarafından hoşgörü ve diyalog başlıklı seri toplantılar düzenlenmiştir. Yine bu doğrultuda Harran ve Mardin'de 'Dinlerarası Diyalog' toplantıları tertip edilmiş, hatta bu toplantılar Türk dünyasına kadar taşınmıştır."

İçte köprübaşı vazifesi görenler

Vatikan'ın misyonerlik hareketlerinde Dinlerarası Diyalog metodu ile paralellik arz eden bu organizasyonların ülkemizdeki misyonerlik hareketlerini hızlandırıp, yaygınlaştırdığı açıklamasında bulunan Prof. Dr. Haydar Baş, şu bilgileri aktardı: "1995 yılında CIA eski görevlilerinden Graham Fuller, Türkiye'ye gelerek bahsi geçen cemaat ve liderini konu alan bir araştırma yapmıştır. Ardından Graham Fuller ve Prof. Thomas Michel'in gayretleriyle 1997'de Dinlerarası Diyalog çalışmaları sistemli olarak ülkemizde gündeme gelmeye başlamıştır. 26?27 Nisan 2001 tarihinde, Amerika'da yine aynı cemaatin liderini konu alan toplantılar yapılmış ve bu toplantılara şu isimler katılmıştır: Alan Makowsky (ABD Dışişleri İstihbarat Bürosu Eski Şefi), George Harris (ABD Dışişleri Eski Görevlisi?İstihbarat Uzmanı), Roscoe Sunddarth (Middle East Institute Başkanı?İstihbaratçı), Graham Fuller (Uzakdoğu CIA Görevlisi? Rand Corporation Yeniticisi), Thomas Michel ( Vatikan Cizvit Seksiyonu Sorumlusu). En son 19?20 Nisan 2004 tarihinde yine ABD'de yapılan Dinlerarası Diyalog toplantısına Diyanet'ten sorumlu Devlet Bakanı Prof. Dr. Mehmet Aydın da konuşmaçı olarak katılmışlardır. Mardin'deki Dinlerarası Diyalog toplantılarında da devlet, İçişler Bakanı, Diyanet yetkilileri ve Mardin valisi tarafından temsil edilmiştir."

Tehditin boyutu çok büyük

BTP Lideri Prof. Dr. Haydar Baş, aktardığı bu bilgileri, misyonerlik faaliyetlerinin ülkemizi ne derece tehdit ettiğini ve nerelerden kaynaklandığını göstermesi bakımından bütün ilgililere ve halkımıza, önemine binaen bir kere daha duyurma ihtiyacı hissettiklerini belirterek "bu olayların çok dikkatle takip edilmesi gerektiğine inanıyoruz" şeklinde konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.