01 Ağustos 2005 Pazartesi 00:00
Mozaikçi Tayyip Bey

Hem DEHAP oylarının bir kısmına sahip çıkabilmek, hem de AB erkânına hoş görünebilmek hesabı içindeki Başbakan, Şemdinli konuşmasında Türkiye'nin bir mozaik olduğunu söylemek talihsizliğinde bulundu. Çünkü böylece yıllarca muhalifi olduğu, bu ülkeye yabancı entel dantel takımı ile aynı sıraya girdi.

~|~ Çelik yelek giyerek gidebilen, etrafında etten duvar ördürerek ayakta durabilen ve DEHAP'lı Belediye Başkanı'nın himayesinde konuşabilen Tayyip Bey, bu manzarayı bir mozaike benzetirken içi titremeliydi. Hem kendisi, hem ülkeyi getirdiği nokta bakımından.

Tayyip Bey, Anayasal vatandaşlıktan, hukuki kimlikten, üst kimlik olarak bahsederek, kendisini yanlış yönlendiren danışmanlarının kurbanı olmuştur. Çünkü eğer danışmanları da, kendileri de Anayasa'nın dibacesini okusaydı, ilk cümlenin Türk vatan ve milletinin ebedî varlığı ve Yüce Türk Devleti'nin bölünmez bütünlüğü yâni hukuki vatandaşlık kimliğinin temelini de görürdü. Mozaik nerede? Minyatür nerede?

Mozaik bunun neresinde
Mehmet Turgut'un son çıkan Geleceğin Güçlü Türkiyesi kitabının, 986. sayfasında, bu konuda, 2004 yılında yaptığı ilmi araştırmayı yayımlayan Prof. Mehmet Şahingöz'ün ulaştığı ilmi sonuç şöyle aktarılmaktadır:

? Türkiye'de 61 milyon kişi Türkçe, 9 milyon kişi de başka dili ana dili olarak beyan etmiş, bunların 6 milyona yakını ana dili olarak Kürtçe'yi belirtmiştir. Prof. Şahingöz haklı olarak diyor ki: Bu rakama göre Türk kültürünü mozaik olarak görmek sadece bilimi inkâr değil aynı zamanda insafsızlık olur. İlmin bu hükmünü İlmi araştırma yapınız diyen Tayyip Bey'e ve danışmanlarına duyururuz...
Hele, Anayasamızın 5. paragrafına bakınız,

? Hiçbir düşünce ve mülahazanın Türk millî menfaatlerinin, Türk varlığının, devleti ve ülkesiyle bölünmezliği esasının, Türklüğün tarihî ve manevî değerlerinin, Atatürk milliyetçiliği, ilke ve inkılapları ve medeniyetçiliği karşısında koruma göremeyeceği...
Şairin Şeytan bunun neresinde dediği gibi Mozaik bunun neresinde diyesi geliyor. Mozaik'i AB, PKK kanalıyla zorla ve kanlı bir şekilde meydana getirmek istiyor ve AKP de sakim AB'ciliği yüzünden bunu yelpazeliyor.
Tayyip Bey, Şemdinli'de Roj TV ve PKK taraftarlarının ön ayak olduğu bir toplulukla karşı karşıya olduğunu o an bile kendi can emniyetinin Türk varlığının garantisinde olduğunu göremiyor. İnsafsızlık daha nasıl olur? Danimarkalılar, Sen Şemdinli'deki vatandaşlarına Roj TV'nin kapatılması gereğini kabul ettir, biz buradakini kapatalım" deseler ne cevap verecek, ne yapabilecek? İbret tablosu da şudur: Tayyip beye tek destek "Ben Kürt kimliğini benimsiyorum" diyen ÖDP Başkanı'ndan geldi. İsmi mi? Ahmet Türk... Bunların nesine inanmalı!

Kürt, din kardeşi

Bu millete, bu vatana biz Osmanlı derken bile dünya Türk diyordu. Bu vatanı İslam'a ve medeniyete açan Türkler'dir, Artukoğulları'ndan, Selçuklu'ya, Osmanlı'ya kadar... Kürtler bizim din kardeşlerimiz, kültür bağıyla, bir Türk generali olan Selahaddin'den, İdrisi Bitlisi'den gelen tarih bağıyla bağlı olduğumuz yurttaşlarımızdır. Aramızda hukuki bağdan fazlası vardır... Yabancı güçler yâni AB devletleri Şeyh Sait İsyanı'nda olduğu gibi bu kardeşlerimizden küçük bir bölümünü ayartmış ve çalmışlar, onları Türk'e karşı bir kiralık katil sürüsü gibi kullanmak istemektedirler. Mozaik'in aslı budur: Her dine, her kültüre hayat hakkı veren Türk Devlet?i ebed müddet'tir... Türk musikisinden, dininden, örfünden, ahlâkından başka bir ahlâkı ve kültürü mü var o bölgenin? Bu suali ciddi bir devlet adamı vakarla ve devletini de arkasına alarak sorduğu zaman alacağı cevap ortadadır. Ama Sayın Başbakan, AB sevdasıyla başı dönmüş, hem ilmin, hem de insafın dışına düşmüş, üstelik gayri milli bir duruş sergilemektedir.

Ergun Göze / Tercüman

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137