28 Ağustos 2005 Pazar 00:00
Mücadele yasası korsanı tetikledi

Müzik sektörü can çekişiyor
Korsan yayıncılıkla mücadele amacıyla çıkarılan yasanın sonucu şaşırtıcı oldu. Yasanın yürürlüğe girmesinin ardından korsan CD satışları ilk kez yasal CD satışlarını geçti. 
Türk müzik endüstrisi korsan yayıncılığa teslim olmak üzere. Korsan CD'ler ilk kez bandrollü CD satışlarını geçti. Korsan yayıncılıkla mücadele amaçlı yasadan önce yüzde 25?50 arasında değişen korsan CD satışları, yasa yürürlüğe girdikten sonra yüzde 50'yi aştı. Müzik sektörünün korsan CD zararı ise oldukça ağır. 6 aylık zarar yaklaşık olarak 80 trilyon civarında.

Kanunlar uygulanmıyor
Türkiye'de ciddi bir sorun haline gelen korsan yayıncılığı önlemek amacıyla 2004 yılının Mart ayında ciddi yaptırımlar uygulayan bir yasa çıktı. Ancak endüstri temsilcileri, korsan satışların tüm hızıyla sürdüğünü belirtirken, kanunların uygulanmadığından yakınıyor. Müzik yapımcılarının en büyük şikayeti, açılan davaların aradan uzun zaman geçmesine karşın sonuçlandırılmaması ve gereken cezaların verilmemesi. Bu durumda çıkarılan mücadele yasası da uygulanmadığı için bir anlam ifade etmiyor. Aksine, korsan CD satışını tetikliyor.

~|~

Sektörün zararı büyük
Sony B Türkiye Genel Müdürü Şemsettin Göktaş, yasanın çıkmasından sonra ilk defa korsan ürün sayısın bandrollü ürünleri geçtiğini söyledi. Gökay, "Yasadan önce korsanlığın her zaman yüzde 25, yüzde 50'lilerde gezindiği iddia ediliyordu. Fakat 2004 yılı sonu ve aslında son 6 ay sonuçları da gösteriyor ki, ilk defa korsan ürün adeti yasal ürün adetini geçti. Uluslararası Yapımcılar Birliği'nin de rakamları bunu gösteriyor" dedi.
MÜYAP'ın yayınladığı rakamlara göre, 2004 yılının ilk 6 ayıyla 2005 yılının ilk 6 ayı arasında bandrollü satışlarda yaklaşık 15 milyon adetlik bir azalma göze çarpıyor. Sektör temsilcileri, bu düşüşün yapımcılar açısından 6 ayda 75 ila 80 trilyonluk bir kayıp anlamına geldiğini belirtiyor.

Suçluların cezası verilmiyor
Yasaya karşın korsan satışların tüm hızılya sürmesini yargılama sürecindeki sorunlara bağlayan Göktaş, "Son 12 ayda 600 küsur dava açıldı. Fakat çok enteresan, 15 ayda bu davalardan sadece 2?3 tanesi cezayla sonuçlandı. Dolayısıyla yargılama sürecinin çok uzun olması korsanlara çok rahat at oynatma imkanı sağladı" diye konuştu.
Müzikotek Başkanı Dağhan Baydur da, yargılama sürecinin uzun sürmesinden yakınıyor. Baydur, "Kanunlar müsait ama sadece müzik sektöründe değil, herkesin sıkıntısı mahkemelerin çalışmaması. Çok uzun sürüyor. Batı ülkelerinde mahkeme 1?2 haftada sonuçlanıyor. Böyle senelerce sürmüyor" dedi.

Korsan patlaması yaşanıyor
Teknolojinin gelişmesi, CD'lerin kolaylıkla kopyalanabilir hale gelmesiyle müzikte korsan patlaması yaşandığını belirten MÜYAP Başkanı Bülent Forta, "Müzik sektörü şu anda gerçekten yağmalanan bir sektör. Sonuç olarak bir endüstri olmaktan çıkmaya başlıyor müzik. Çünkü bu ürünlerin ortaya çıkarılmasında çok büyük bir sermaye gücü var aynı zamanda. Şimdi siz eğer bunu geri alamıyorsanız, geri alamadığınız müddetçe de yapımcılığın devam edebilme şansı ortadan kalkıyor" diye konuştu.
Türkiye'de "soyut mülkiyet" kavramının yerleşmemiş olmasının da en önemli sorunlardan biri olduğunu belirten Forta, "Bir CD'yi gidip bir müzik marketten çaldığınız zaman fiziki olarak bir hırsızlık gibi görünüyor, ama onun içini çaldığınız zaman bir hırsızlık gibi görünmüyor. Aslında bizim düşüncemiz korsan CD büyük bir hırsızlık suçu. Bunun alıcıları da aslında bir çalıntı mal alıyorlar" dedi.
Tüm dünyada korsana karşı önlemler alınmaya çalışıldığını, internette yasal satış artelleri oluşturulmaya çalışıldığını belirten Forta, Türkiye'de biraz bilinçlendirmeyle, biraz yasal tedbirlerin uygulanmasıyla sorunun yeniden kontrol altına alınabileceği umudunu taşıdıklarını vurguladı.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137