23 Kasım 2001 Cuma 00:00
Murat Demirel yine DGM'de yargılanacak
Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 313 ve 314. maddelerini kapsam dışı bırakan DGM Yasası'ndaki değişiklik, İstanbul DGM'de görülen ve kamuoyunca yakından izlenen pek çok davanın mekanlarında da değişiklik yapacak.

Davalar etkilenecek

DGM'lerin Kuruluş ve Yargılama Usulleri Hakkındaki Kanun'da yapılan değişiklik, Türk Ceza Kanunu'nun 313 ve 314. maddeleri ile 4422 sayılı Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanunu'na kapsamında açılmasına bağlı olarak DGM'de görülen "çete" davalarını farklı şekillerde etkileyecek.

Mafya suçları DGM'de

TCK maddelerine göre açılan davalar, "Görevsizlik kararı" ile ağır ceza mahkemelerine gönderilirken, 4422 sayılı kanun uyarınca açılan davaların görülmesine ise DGM'de devam edilecek. Buna göre, daha önce "Dolandırıcılık" boyutu ayrılarak ağır ceza mahkemesine gönderilen İstanbul 3. No'lu DGM'deki "Sümerbank Davası", Hayyam Garipoğlu ve diğer 37 sanık hakkındaki iddianame TCK'nın 313 ve 314. maddeleri uyarınca "Cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak" i~|~le "Yardım ve yataklık etmek" suçları yönünden düzenlendiği için DGM dışı kalacak.

Davalar Ağır Cezaya havale

İstanbul 6 No'lu DGM'de birleştirilen ve aynı konumda olan Korkmaz Yiğit, Erol Evcil, Hayyam Garipoğlu ve Mustafa Kefeli'nin de aralarında bulunduğu 35 sanıklı "Bankekspres davası" ve "Türkbank davası" da, ağır ceza mahkemesine gönderilecek.

İstanbul 6 No'lu DGM'de, Dinç Bilgin, Cavit Çağlar ve Mehmet Nail Keçili'nin de aralarında bulunduğu 18 sanıklı "Etibank Davası", İstanbul 5 No'lu DGM'de Ali Avni Balkaner'in de aralarında bulunduğu 30 sanıklı "Yurtbank Davası" ile henüz ilk duruşmayı yapılmayan ve sanıkları arasında Mahmut Ceylan'ın da olduğu 30 sanıklı "Bankkapital Davası" da mekan değişikliğine uğrayacak.

Egebank Dosyası ikiye bölünecek

Bu değişiklikle, İstanbul 1 No'lu DGM'de görülen ve Yahya Murat Demirel, Cavit Çağlar ve Mehmet Nail Keçili'nin de aralarında bulunduğu 38 sanıklı "Egebank Davası" ise ikiye bölünecek. Ankara DGM Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Yahya Murat Demirel'in de aralarında olduğu bir grup sanık için 4422 sayılı Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanunu uyarınca dava açıp dosyalarını göndermesi, İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı'nın da sonradan ortaya çıkan sanıklar yönünden TCK'nın 313 ve 314. maddelerinden dava açması, dosyanın detaylı incelenmesini gerektirecek. Bu inceleme sonucu, 313 ve 314. maddelerden dava açılan sanıklar ağır cezaya gönderilirken, Yahya Murat Demirel'in da aralarında bulunduğu 4422 sayılı kanundan yargılanan sanıklar ise DGM'de kalacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.