20 Şubat 2012 Pazartesi 13:55
Muş Ovası'nda tehlike çanları çalıyor
YENİ MESAJ - MUŞ

Muş zengin doğasını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya. Barındırdığı çeşitlilikle Türkiye'nin en önemli doğal alanlarından olan Bulanık, Malazgirt ve Muş ovaları doğal özelliklerini hızla kaybediyor. Toy, telli turna, mezgeldek, sürmeli kızkuşu gibi nesli bölgesel ve dünya ölçeğinde tehlike altında olan birçok canlı acil önlem alınmaması halinde yok olacak.
Bulanık, Malazgirt ve Muş ovasının yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunun altını çizen Doğa Derneği Genel Müdürü Engin Yılmaz, “Barındırdığı nadir canlı türleri ile dünya ölçeğinde önemli olan Muş'un ovaları ne yazık ki karayolu, plansız yapılaşma, kaçak avcılık gibi insan kaynaklı müdahaleler nedeniyle doğal yapısını kaybetme noktasına geldi. Ovaların doğal yapısı ve ekolojik karakteri hızla yok oluyor. Bu nedenle göçmen kuşların yaşam alanlarını etkileyen, yabani bitki ve hayvan varlığının geleceğini tehdit eden faaliyetler durdurularak ovaların gelecek nesillere kalması için önlemler alınmalıdır” dedi. Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerin Muş ovalarının korunması için gerekli tüm önlemlerin acil önlem alınmasını gerekli kıldığının altını çizen Engin Yılmaz, “Bu önemli doğa alanlarının yok olmasına göz yummak birçok canlıyla birlikte Anadolu'nun ve bizden sonraki kuşakların geleceğinin yok olmasına göz yummak anlamına geliyor” dedi.

Özelleştirme etkiliyor
Muş, Bulanık ve Malazgirt Ovaları, Nesli küresel ölçekte kritik seviyede olan sürmeli kızkuşunun (Vanellus gregarius) en önemli duraklama noktalarından biri. Türkiye'de telli turnanın (Grus virgo) ürediği kesin olarak bilinen son üreme alanı. Nesli küresel ölçekte hassas derecede tehlike altında olan toyun (Otis tarda) üreme alanı. Mezgeldeğin (Tetrax tetrax) Türkiye'de kesin olarak ürediği üç alandan biri. Büyük akbalıkçılın (Casmerodius albus) Anadolu'da kalan son kolonilerinden birini barındırırken, gülen sumrunun (Sterna nilotica) Doğu Anadolu'daki en büyük üreme kolonisinin ev sahibi.
Hınıs - Muş yolu, Bulanık Yoncalı köyü Murat Nehri kıyısından geçerek, yukarıda belirtilen tüm türlerin kaydedildiği ve telli turnanın ürediği bilinen son alanı tahrip edecek. Ovaların mera ve otlak olarak kullanımının azalması, yağmura dayalı tarım yapılan arazilerde sulu tarımın yaygınlaşması yaban hayatına en büyük darbeyi vuruyor. Yakın zamanda özelleştirilen ve ovada en iyi korunan Muş TİGEM arazisinde zirai üretim, üreyen toy ve mezgeldek kuşlarının kuluçkaya yatma ve civciv çıkarma dönemleriyle örtüşebiliyor.

Van'ın kuşları da zor durumda
Bu arada, küresel ve bölgesel ölçekte nesli tehlike altında dikkuyruk, toy, yaz ördeği gibi birçok nadir canlıya ev sahipliği yapan Van Gölü ve çevresinde yer alan Önemli Doğa Alanları da (ÖDA) yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Acil önlem alınmaması halinde dünya üzerinde çok sınırlı alanda yaşayan bu türler için Van, yuva olmaktan çıkacak. Sözkonusu kuşlar ulusal ve uluslararası mevzuat ile koruma altına alınmış Ahlat Sazlıkları, Sodalı göl, Kavuştuk Yarımadası, Bendimahi Deltası, Dönemeç Deltası, Edremit Sazlıkları ve Van Ovası alanlarında hayatlarını sürdürüyor. 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.