12 Mayıs 2009 Salı 00:00
Müslüman liderler İstanbul'da buluşuyor
Balkanlardan Moğolistan'a 25 ülkenin Müslüman liderleri 7. Avrusya Şurası'nda biraraya geliyor. Şura'da 42  ülkeden diyanet işleri başkanları, dini lider, müftü ve yetkililer konuşma yapacak. ~|~

 

Recep BAHAR ? İSTANBUL

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ilk önceleri yurtdışında yaşayan vatandaşlara dini hizmet götürmek amacıyla temelleri atılan ve ardından Balkanlardan Moğolistan'a uzanan geniş bir coğrafyadaki İslam ülkeleri ile topluluklarınının dini liderlerinin buluşma platformu olarak öne çıkan Avrasya İslam Şûrası'nın yedincisi, bugün İstanbul'da başlıyor. Şura 15 Mayıs'ta sona erecek.

"Dini Bilginin Kaynakları: Üretilmesi, Yenilenmesi (Tecdidi) ve Paylaşılması" ana teması etrafında gerçekleştirilecek olan Şura'ya 25 ülke, 17 topluluktan 42  diyanet işleri başkanı, dini lider, müftü ve yetkili konuşmacı olarak katılıyor.
Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, 7. Avrasya İslam Şurası öncesi bir bilgilendirme toplantısı düzenledi. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Türkiye'nin tarihi sorumluluğu gereği yurtdışında da din hizmetleri verdiğini belirten Ali Bardakoğlu, Avrupa'da 4 milyon vatandaşa ve soydaşa din hizmetleri sunduklarının altını çizdi.
Balkanlardan Orta Asya coğrafyasına, Afrika'dan Rusya Federasyonu'na geniş bir coğrafya ile irtibat içinde olduklarını belirten Bardakoğlu, şunları söyledi: "Türkiye, köklü bir tarihi ve dünya ile ortak bağları olan bir devlettir. Balkanlarda çok köklü tarihi bağlarımız var. Orta Asya Cumhuriyetleri ile son dönemde gitgide artan, gelişen bir kardeşlik bağımız ortak duygularımız var. Kafkasya Rusya Federasyonuna bağlı akraba topluluklarla aynı şekilde çok güçlü bağlarımız var. Böyle olduğu için başkanlık olarak bu coğrafyaya, hatta uzak doğudaki ülkelerle ilişkiye ayrı bir önem veriyoruz. Ama bizim gerek insan gerek bütçe imkanlarımız sınırlı olduğu için öncelik sıralaması yapıyoruz."

Bin öğrenciyi okutuyoruz
Diyanet işleri Başkanlığı ve Diyanet Vakfı olarak Avrasya coğrafyasından bini aşkın lisans lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencisinin Türkiye'de eğitim almalarını temin ettiklerini belirten Bardakoğlu, bu coğrafyada 5 ilahiyat fakültesine de destek sağladıklarını vurguladı. Bardakoğlu, ayrıca Balkanlarda kardeş şehir projeleri ile çok sayıda tarihi mimari yapıları onardıklarını kaydetti.
Bardakoğlu, toplantı sonrasında Yeni Mesaj'a verdiği mülakatta da, Şura'ya Özbekistan ve Türkmenistan'dan neden katılımın olmadığı konusunda şunları söyledi: "Dua edin de olsun... Biz bu iki ülkede de din hizmetlerine katkıda bulunmak isteriz. Özbekistan'daki dini liderliği ile biraraya geliyoruz. Siyaset bazen farklı düşünebiliyor." Şura'nın neden 4 yıl sonra düzenlendiği konusunda ise Bardakoğlu, 2007 yılında Müslüman Afrika ülkelerinin dini liderlerini İstanbul'da topladıklarını belirterek, çalışmalarını çeşitlendirdiklerinin altını çizdi.

Taşlaşmış kalplerimiz yumuşamalı
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, basın toplantısında soruları da cevaplandırdı. Mardin'de yaşanan katliamla ilgili olarak, "Katılaşmış, taşlaşmış kalplerimizin biraz yumuşaması gerekiyor. Din sadece cenaze namazını kıldırmak, acıyı paylaşma ve dua etmek olmamalıdır. Din biraz da bu tür acıların yaşanmasını önlemelidir. Toplumda bir merhamet eğitimine ihtiyaç var. Merhametin kaynağı yüce rabbimizdir. Bir yerlerde demek ki yanlış yapıyoruz. Hem imam kardeşimizin, hem de Mardin'de katliamda şehit olan kişilerin geride bıraktığı yetimlere ve insanlara sahip çıkmamız gerekiyor" dedi. Bardakoğlu, internet ve televizyon yayıncılığı konularında çalışmalar yaptıklarını belirterek, ileride bir diyanet televizyonunun yayına başlamasının gündemde olduğunu söyledi. TV kanalının düşünce aşamasında olduğunu hatırlatan Bardakoğlu, bunun için mevzuat değişikliğine ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi.

Hadis külliyatı 2009'da çıkacak
Bardakoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın başlattığı Hadis külliyatı çalışmasının 2009'da tamamlanacağının altını çizerek, bunun bir hadisleri ayıklama ve şekil verme çalışması, 21. yüzyıla göre dizayn etme projesi olmadığını, aksine hadisleri yeniden anlama çabası olduğunu belirtti. Bardakoğlu, 100'e yakın Hadis uzmanının projede çalıştığına işaret etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137