01 Ağustos 2015 Cumartesi 00:48
Müzakere muamması
HABER MERKEZİ
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar, “iddia edildiği gibi Kıbrıs konusunda bir anlaşmaya doğru gidiliyorsa artık KKTC Meclisi ve halktan hiç bir şey gizlenmemesi gerektiğini” söyledi. Tatar, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Meclise bilgi vermeye karar verdiğini ifade ederek, “Dinleyip değerlendireceğiz. İnşallah tüm açıklığı ile Rum tarafı ve bizim önerilerimizi öğrenme ve dinleme fırsatı buluruz” dedi. Akıncı’ya sorular yönelten Tatar, soruları şöyle sıraladı: “Yönetim ve Güç Paylaşımı konusunda nelerde uzlaşıldı, nelerde uzlaşılmadı. Dönüşümlü başkanlık ne olacak? Varılacak anlaşma Avrupa Birliği’nin birincil hukuku olacak mı? İki kesimlilik nasıl korunacak? Toprak kriterlerimiz nedir? Mülkiyet kriterlerimiz nedir? Bizim Mülkiyet Komitemizin başında kim var? Bu önemli komitenin üyeleri kimdir, kariyerleri nedir? KKTC Devleti’nin tüm partilerinin yer aldığı gelmiş geçmiş tüm hükümetler döneminde verilen KKTC tapuları ne olacak? Çözüm için bir geçiş dönemi öngörüyor musunuz? Bu dönemde işler nasıl yürüyecek? Ersin Tatar, herkesin gözünü dört açması, halka yalan yanlış, umutlandırıcı şeyler söylemek yerine gerçeklerin söylenmesi gerektiğini dile getirdi ve şöyle devam etti: “Rum tarafı dönüşümlü başkanlığı kabul etmiyor. Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin devamına karşıdır. Kıbrıs Türkü’nü koruyacak, bir sıkıntı doğması halinde hemen müdahele edebilecek sayıda askerin burada kalmasını istemiyorlar. Avrupa Birliği müktesebatını kullanarak, iki kesimliliği ortadan kaldırmak istedikleri nettir. KKTC vatandaşlarını ‘1974 sonrası Türkiye’den gelip yerleşenler ve 1974 öncesi burada yaşayanlar ve onların çocukları’ olarak ayrıma tabi tutup 74 öncesi gelenlerin geri gitmesini talep ediyorlar. Mülkiyette ortaya koydukları görüşler KKTC nüfusunun neredeyse dörtte üçünü olumsuz olarak etkileyecek, bizleri bir anda taşınmaz mallar bakımından bir komisyonun kararını bekleyen, hiç bir inkişaf, alım-satım yapamayacak duruma düşürecek niteliktedir. Toprak olarak ise şu andaki topraklarımızın yaklaşık dörtte birini talep ediyorlar.”

Rumlar garantörlük istemiyor
Rum Meclis Başkanı Yannakis Omiru, garantilerin kaldırılmasının elzem olduğunu söyledi.
Rum Simerini gazetesine röportaj veren Omiru, muhtemel bir çözümde garantör güçlerin ve müdahale hakkının benimsenmesinin, devletin temelleri için mayın teşkil edeceğini ve bu temellerin yıkılmasının reçetesi olacağını öne sürdü. Omiru, Türkiye’nin garantileri kullanarak, gerek askeri yollarla, gerek şiddet tehdidiyle, gerekse diğer şekillerde Kıbrıs’ta olup bitenlere müdahale etmek istediğini iddia ederek, Türkiye’nin 1960 Garanti Anlaşması zemininde askeri boyutu olan tek garantör ülke olduğunu savundu. Kıbrıs’taki üç garantör ülke olan İngiltere, Yunanistan ve Türkiye’nin üstlendiği garantilerin, BM ya da AB’ye geçmesi gerektiğini ifade eden Omiru, 1960 Garanti Anlaşması’nın İngiliz sömürgesinin, egemen halkın rızası olmadan uygulamaya geçirdiği bir sözleşme olduğunu kaydetti.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137