19 Şubat 2004 Perşembe 00:00
Müzakerelerden cekilin

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Denktaş'a, Kıbrıs Türk'ünün geleceği adına, Türkiye'nin hayrı ve selameti adına bu yanlışa 'dur' deme ve müzakerelerden çekilme çağrısında bulundu

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, son gelişmelerle birlikte Kıbrıs Türk halkının asimilasyona sürüklendiğini söyledi. BTP Lideri Prof. Dr. Haydar Baş, "Kıbrıs'ta hedef, adada yaşayan Türk halkını önce azınlık haline düşürerek asimile etmek, ardından da Kıbrıs'ı, tıpkı Girit'te olduğu gibi Yunanistan'a bağlamak ve Rumlaştırmaktır" dedi. Prof. Dr. Haydar Baş, devam eden müzakere oyunu için de Denktaş'a bir çağrıda bulundu.

Girit'ten ders alınmalı

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, şunları söyledi: "Kıbrıs'ta gerçek barış, can, mal ve namus emniyetini üstelik Rumlara da getiren 1974 Barış Harekâtıdır. 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı, uluslararası anlaşmalara~|~ dayalı olarak yapılmış ve o günden bugüne bir tek Rum'un ve Türk'ün burnu bile kanamamıştır. Şimdi yapılan şey, Kıbrıs'ta sağlanan bu huzur ve barış ortamını bozacak, adadaki Türk halkını azınlık ve asimile edilecek formülleri hayata geçirmekten ibarettir. Unutturmaya çalışanlar da unutmasın ki 19 Şubat sürecinde kaçınılmaz olan şey, Kofi Annan belgesini imzalamaktan ibarettir. Bu süreç, Kıbrıs gemisini, Kofi Annan'ın kaptanlığında AB'ye ve Yunanistan'a bağlayacak rüzgârla Türk milletini malzeme ederek yürütmekten ibarettir. Belge, bütünü itibariyle değerlendirildiğinde görülecektir ki Türk halkınaAB hukukunu, Rum yöneticiliğini ve Rum meclisini dayatmaktadır. Bunun anlamı orada yaşayan 100 bin Türk'ün tıpkı Balkan savaşlarında olduğu gibi ya Türkiye'ye göçü ya da asimile olarak Rumlaşmasıdır." BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, bu temel değerlendirme ve tehlike uyarısının ardından Girit modelini hatırlatarak "Girit'i de tıpkı Kıbrıs'ta yaşananlar gibi bir süreçle kaybettik. 600 yıllık bir geleneğe dayanan Türk Dışişleri bundan gereken dersi çıkarabilmelidir" dedi.

Denktaş'ı

fanusa soktular

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "Türkler uyumsuz değil" adı altında sahnelenen bir oyunla, KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş'ın da masaya oturmaya zorlandığını, uyumlaştırma adı altında da Kıbrıs Türk'ünü asimile edecek hükümlere imza atıldığını söyledi. "Menderes döneminde hiç olmayan haklarıUOs2r2Oy

?N2sUOUs,yN2OUOy%y1sPy0PyOUs2?2OOy,yUOyOUPyOUs2?VyOÖÑ¥2?2zPWt2zP%

%*

%

*#U#*#

%*

%**#+ØØ

I%

%*

Ø%%

*#*#*

$

%%

*%

$

%*

$

%%%

$

$

%*#%*#

$

$

$#

*#*#×Ø×Ø#*#*#%%Ø×Ø#?2{],]{]WW2W

P,

%

&#%

###

##

#

#

#

#

##

###

%&1

ladılar. Onu bir fanusun içine soktular. Dışına çıkması mümkün değil. Projenin aslı Türk milletini asimile etmektir. Asimile olmazsa zaten azınlıktır" diyen Prof. Dr. Haydar Baş,Denktaş'a bir çağrıda bulunarak şöyle dedi: "Sayın Denktaş'ın bu görüşmeler başlamadan evvelki hali örnek bir diplomat halidir. Sayın Denktaş, Kıbrıs'ın kaderini düşünüyorsa protesto etsin, görüşmeleri bıraksın. Kıbrıs Türk'ünün geleceği adına, Türkiye'nin hayrı ve selameti adına bu yanlışa 'dur' desin ve müzakerelerden çekilsin."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137