22 Mart 2005 Salı 00:00
Müzakereleri tarım zorlayacak
Türkiye eğer AB ile müzakerelere başlayabilirse tarım, çevre, adalet, içişleri, serbest dolaşım, finansman ve bütçe konularında oldukça zorlanacak. Sanayi, eğitim, KOBİ, istatistik, bilim ve araştırma politikaları gibi konularda ise fazla zorlanmayacak

Türkiye Güney Kıbrıs'ı tanır ve AB'nin yeni dayatacağı şartları kabul ederse 3 Ekim'de müzakerelere başlayabilecek. Müzakerelerde Türkiye'yi en çok zorlayacak konuların başında tarım geliyor. Çünkü AB, Türkiye'den tarım nüfusunu üçte iki oranında azaltmasını isterken, tarım kesimine yapılan tüm sübvansiyonlar da kaldırılacak.

AB'nin 10 yeni üyesi ile yakında üyeliğe kabul edilmesi beklenen Bulgaristan ve Romanya'nın müzakerelerine göre yapılan değerlendirmede en kolay ve en zor konular belirlendi.

AB ile müzakere sürecinde en kolay konu başlıklarını "sanayi, eğitim, KOBİ, istatistik, bilim ve araştırma politikaları" oluşturacak.

İkincil derecede kolay

"Balıkçılık, ekonomik ve parasal birlik, telekomünikasyon ve bilgi teknolojileri, tüketiciyi koruma ve tüketicisağlığı, gümrük birliği, dış ekonomik ilişkiler, ortak dış ve güvenlikpolitikaları, mali kontrol, kültür ve görsel?işitsel politikalar" ise ikinci derecede kolay müzakere başlıkları olarak kabul ediliyor.

Nispeten zor

"Malların serbest dolaşımı, hizmetlerin serbest dolaşımı, şirketler hukuku, rekabet, ulaştırma, vergilendirme, enerji, istihdam ve sosyal politika" konu başlıkları ise nispeten zor müzakere başlıklarını oluşturuyor.

En zor konular

Müzakerelerin en zorlarını ise "tarım, çevre, adalet ve içişleri, kişilerin serbest dolaşımı, finansman ve bütçe, kurumlar" oluşturuyor.

Söz konusu konu başlıkları arasında, AB bütçesinin yüzde 80'ini oluşturan tarım ve bölgesel politikalar, ayrıca adayların net katkılarını ve alacakları yardımları da kapsayan bütçe düzenlemeleri yer alıyor.

Müzakere konu başlıklarının önemli bir kısmını ise ekonomi ağırlıklı teknik konular oluşturuyor.

Müzakere süreci daha başlamadan mevcut kurumsal yapılarını AB mevzuatının öngördüğü şekilde yeniden yapılandırmış, müzakereleri yürütecek ekiplerin en verimli biçimde çalışmasını sağlayacak altyapıyı hazırlamış olmak, müzakerelerde başarı açısından önem taşıyor. ~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.