15 Temmuz 2008 Salı 00:00
Naklen yayın iddianame

Ergenekon soruşturması kapsamında hazırlanan iddianamede 48'i tutuklu 38'i tutuksuz toplam 86 şüpheli hakkında 'silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek' suçundan dava açıldı.
~|~


İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, Ergenekon soruşturması kapsamında iddianamenin tamamlandığını açıklayarak, 48'i tutuklu 38'i tutuksuz toplam 86 şüpheli hakkında "silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek", "silahlı terör örgütüne üye olmak", "silahlı terör örgütüne yardım etmek", "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmak veya görev yapmasını engellemek", "halkı silahlı isyana tahrik", "patlayıcı bulundukmak", "Danıştay saldırısına ve Cumhuriyet Gazetesi'ne patlayıcı suçlarına azmettirmek", "devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etmek", "kişisel verileri kaydetmek", "askeri itaatsizliğe teşvik", "halkı kin ve düşmanlığa alanen tahrik" ve benzeri suçlardan kamu davası açıldı" dedi.

Herşey Ümraniye'de başladı
12 Haziran 2007 tarihinde İstanbul Ümraniye'de bir evde ele geçirilen el bombaları sebebiyle başlatılan ve olaya müteakip yapılan operasyonda elde edilen belgelere istinaden genişletilen soruşturmanın önemli bölümünün tamamlandığını belirten Engin, soruşturmanın 3 cumhuriyet savcısı tarafından yapıldığını söyledi.
2 bin 455 sayfa
Soruşturmanın çok kapsamlı olduğunun altını çizen Cumhuriyet Başsavcısı Engin, "Bu konuda görevli olan ve iddianameyi düzenleyen cumhuriyet savcılarından aldığımız bilgilere göre soruşturmanın çok kapsamlı olması, şüphelilerin sayısının fazlalığı, teknik ve fiziki takipler ve aramalarda elde edilen yüzbinlerce sayfa belge ve dokümanın yeni operasyonları gerektirmesi, bunların incelenmesi, elde edilen belgelerle ilgili olarak yazışma yapılan kurumlardan cevapların beklenmesi, özellikle yeni ceza muhakemesi kanunu hükümleri gereğince iddianamenin düzenlenmesi için soruşturmaya esas teşkil eden tüm belgelerin toplanmasının gerekli olması, bunların değerlendirmesi uzun bir süreç gerektirmiştir. 451 klasör ekleri bulunan ve 2 bin 455 sayafadan oluşan bir iddianamenin hazırlanması bugüne kadar uzadı" diye konuştu.

Danıştay saldırısı Ergenekon işi
İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, iddianameye ilişkin şu bilgileri verdi:
"Yapılan operasyon dışında kalan ve yukarıda ifade ettiğimiz kapsamda soruşturması tamamlanan 48'i tutuklu 38'i tutuksuz toplam 86 şüpheli hakkında "silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek", "silahlı terör örgütüne üye olmak", "silahlı terör örgütüne yardım etmek", "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmak veya görev yapmasını engellemek", "halkı silahlı isyana tahrik", "patlayıcı bulundukmak", "Danıştay saldırısına ve Cumhuriyet Gazetesi'ne patlayıcı suçlarına
azmettirmek", "devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etmek", "kişisel verileri kaydetmek", "askeri itaatsizliğe teşvik", "halkı kin ve düşmanlığa alanen tahrik" ve benzeri suçlardan kamu davası açıldı."
Darbe günlükleri yok
Engin, geçen yıl bir dergide yer alan Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Darbe emekli Oramiral Özden Örnek'e ait Günlükler adı altında yayınlanan iddiaların, gerek soruşturmanın tamamlanan bu bölümünde, gerekse 1 Temmuz 2008 tarihinde yapılan operasyonun kapsamı dışında kaldığını söyledi.

Ergenekon ismi
Basın mensuplarının 'Ergenekon' isminin kaynağını sorması üzerine Engin, "Örgüt ismi, soruşturmayı yapan savcılar tarafından konulmuş bir isim değildir. İddianamede yer alan ve kamuoyunda Ergenekon olarak vasıflandırılan bu isim, örgütün yapılanmasında örgüt mensubu olarak iddia edilen kişilerin kendilerinin örgütlerine verdiği isimdir. Savcılar tarafından konulmuş bir isim söz konusu değil. Soruşturmalarda da böyle bir uygulama yoktur" ifadelerini kullandı.  Başsavcı Engin son olarak, iddianamenin kabulü için yasal sürenin 15 gün olduğunu fakat mahkemenin ne kadar sürede inceleyeceğini konusunda bilgi sahibi olmadıklarını belirtti.

Şüphelilere yöneltilen suçlamalar
* Terör örgütü kurmak
* Terör örgütüne yardım etmek,
* Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaydırmak, veya görev yapmasını engellemeye teşebbüs
* Türkiye Cumhuriyeti hükümetine karşı halkı silahlı isyana tahrik
* Patlayıcı madde bulundurmak, atmak ve bu suçlara azmettirmek
* Danıştay saldırısına ve Cumhuriyet gazetesine patlayıcı madde suçlarına azmettirmek
* Devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etmek, kişisel verileri kaydetmek
* Askeri itaatsizliğe teşvik
* Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik ve benzeri suçlar

21 canlı yayın aracı izledi
Ergenekon operasyonuna ilişkin iddianamenin basın toplantısını 100'e yakın gazeteci, yaklaşık 40 kamera ve 21 canlı yayın aracı izledi
Türkiye siyasi tarihinin en önemli soruşturması kabul edilen Ergenekon soruşturması kapsamında hazırlanan iddianamenin teknik boyutlarının açıklandığı basın toplantısı büyük ilgi gördü. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin'in düzenlediği basın toplantısından notlar ve izlenimler şöyle :
* Saat 11.00'da düzenleneceği açıklanan basın toplantısı, 15 dakika öne alınarak 10.45'te başladı. Basın toplantısını ElCezire, AP, İran'dan Press TV, Reuters gibi yabancı basın kuruluşları da izledi.
* Basın toplantısını 100'e yakın gazeteci, yaklaşık 40 kamera ve 21 canlı yayın aracı izledi. Basın toplantısı hemen tüm televizyon kanallarında canlı verildi. Basın toplantısı öncesi ve sorası da televizyonlarda iddianame özel programları yapıldı.
* Basın toplantısı Beşiktaş Adliyesi'nin iç bahçesine yapıldı. Başsavcı Engin, Adliye'nin iç bahçesinde kurulan bir kürsüden daha önce hazırlanmış 5 sayfalık yazılı metni okudu. Basın toplantısına, Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı da katıldı.
* Başsavcı Engin basın toplantısı sonrası sadece bir soruyu cevapladı, diğer soruları cevapsız bıraktı ve odasına çekildi.
* Engin'in tek cevapladığı soru ise, operasyona verilen isim oldu. Başsavcı Engin, Ergenekon isminin nasıl bulunduğuna yönelik sorusu üzerine, "Ergenekon" isminin örgütün kendi kendine verdiği bir isim olduğunu ve örgütün kendini böyle nitelediğini söyledi.
* Basın toplantısı yaklaşık 20 dakika sürdü. Bu süre içinde Başsavcı Engin, ayakta ve güneşin altında 5 sayfalık yazılı metni okudu.
* Basın toplantısının yapılacağı Beşiktaş Adliyesi çevresinde polis adeta kuş uçurtmadı. Polis hem adliye içinde hem adliye dışında yoğun güvenlik önlemi aldı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137