21 Eylül 2005 Çarşamba 00:00
Namuslu vatandaş kolay silah almalı
Silahla işlenen suçlar içinde, yasal olmayan yollarla elde edilen silahları kullanarak işlenen suçların çok büyük yer tuttuğu belirtilerek, buna karşı önlem alınması istendi. ~|~ Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 3 ayda bir yayınladığı Polis Dergisi'nde yayınlanan "Silah Ruhsatına Yeni Bir Bakış" başlıklı araştırmada, yasadışı yollarla edinilen silahın, ruhsatlı silaha göre 3?4 kat daha ucuz olduğunu bildirildi.
"6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar" hakkındaki kanunun daha çağdaş. hale getirilerek acilen silah sahipliği konusunda yeni bir yapılanmaya ihtiyaç duyulduğunu söyleyen araştırmada şu görüşlere yer veriliyor;
* Özellikte Karadeniz, İç, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin kırsal ve dağlık kısımlarında; yaşayan vatandaşların silah sahibi olma yönündeki eğilimleri yüksek. Bu bölgelerde silah vazgeçilmez bir eşyadır. Silah, ülkemizde yaşayan bir çok vatandaş için bir sevgi, tutku ve ihtiyaçtır. Ancak yürürlükteki yasalar ve uygulamalar, ülkemiz insanının bu ihtiyacını karşılayacak yeterlilikte değildir.
Bu nedenle, bazı kişiler korunmak ve benzeri amaçlarla yasal olmayan yollardan silah sahibi olmaya çalışmaktadırlar.
* Namuslu ve yasalara saygılı vatandaşları korumak, bu çerçevedeki ihtiyaçlarını karşılamak ve yasa dışılığı ortadan kaldırmak için kanuni açıdan silah satın almasına engel olmayan her vatandaşın silah sahibi olabilmesini kolaylaştırmak gerekir.
* İstatistiki veriler göstermektedir ki, yasal olmayan yollarla elde edilen silahları kullanarak işlenen suçlar, silahla işlenen suçlar içinde çok büyük yer tutmaktadır.
Emniyet'in önerileri
* Yasadışı yollardan silah sahibi olmuş, buna karşın başka hiçbir suç olayına karışmamış kişiler için af çıkartılarak, halihazırda yasadışı olan tüm silahların kayıt altına alınması gerekir. Bu yolla bir yandan kayıt dışı silah sayısı azaltılırken, diğer yandan da devletin vergi geliri elde etmesi de sağlanmış olur.
* Mevcut taşıma ve bulundurma ruhsatlarının yerine geçecek "Silah Sahiplik Belgesi", her il veya ilçede Emniyet Müdürlüğü veya Jandarma Komutanlığı tarafından düzenlenmeli ve yeni belgenin onayı da. Emniyet veya Jandarma tarafından yapılarak, valinin takdir ve onay yetkisinin çok özel durumlar dışında kaldırılmalı.
* Belgesi olan kişi makul miktarda her yıl tek taksitte vergisini ödemeli.
* Ruhi, sinirsel ve psikolojik özürlü kişilerin silah edinmesini engellemek amacıyla, belge alan vatandaşlar, 5 yılda bir yerine her 3 yılda bir bu muayeneye tabi tutularak raporlarını ilgili Emniyet Müdürlüğü'ne sunmalı.
* Silah sahiplik belgesi için alt yaş sınırı, özel durumlar hariç, 30 olarak değerlendirilmelidir.
* Tüm bunların yanında silah belgesi alan herkes, silahını satın aldıktan sonra mutlaka ücretli bir eğitim sürecinden geçirilmelidir.
Vatan Gazetesi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137