26 Eylül 2003 Cuma 00:00
Ne kadar pirim o kadar maaş!

Emekli Sandığı, SSK ve Bağ?Kur tek çatı altına alınıyor. Emekli maaşları hesaplanırken, ilk günden son güne kadar ödenen primlerin ortalaması alınacak
Hükümet, sosyal güvenlik reformu ile Emekli Sandığı, Bağ?Kur ve SSK'yı "tek çatı" altına almaya ve bu alanda norm ve standart birliğine gitmeye hazırlanıyor. Sosyal güvenlik reformu için oluşturulan komisyon tarafından hazırlanan "Emeklilik Sigortası Sistemi ve Emeklilik Sigortaları Kurumu Kanun Taslağı", Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından ilgili kuruluşların görüşüne sunuldu.
Eski yasalar çöpe
SSK Kanunu, Esnaf ve Sanatkarlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kanunu, Muhtar Ödenek ve Sosyal Güvenlik Yasası, Tarım İşçileri Sosyal Sigortalar Kanunu, Tarımda Kendi Adına ve Hesabına Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kanunu ve Emekli Sandığı Kanunu'nu yürürlükten kaldıran yeni düzenleme, 3 sosyal güv~|~enlik kuruluşu tek çatı altında birleştiriyor. Taslak, yeni bir emeklilik sigortaları rejimini de devreye sokuyor.
Emeklilikte yıl şartı geliyor
Taslakla öngörülen temel düzenlemeler şöyle sıralanıyor: * Yaşlılık aylığından yararlanabilmek için kadın ise 58, erkek ise 60 yaşını doldurmuş ve 25 tam yıl ya da 61 yaşını doldurup en az 5 bin 400 gün malüllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödenmesi şartı aranacak. Tarımda yaşlılık aylığından yararlanabilmek için en az 20 yıldan beri sigortalı olunması, kadın ise 58, erkek ise 60 yaşının doldurulması ya da en az 3 bin 600 gün prim ödenmesi şartı aranacak.

Ne kadar prim, o kadar maaş

Yaşlılık aylığı, sigortalının tüm çalışma yaşamında elde ettiği ve enflasyondaki artış oranları dikkate alınmak suretiyle tahsis talep tarihine kadar güncellenen yıllık prime esas kazançların esas alınması suretiyle ödenen primlerle doğru orantılı belirlenecek. Yeni düzenleme ile sonradan yapılacak prim yükseltmeler esas alınmayıp, prim ortalamaları dikkate alınacak.

Eski sigortalıların aylıkları de benzer şekilde hesaplanacak.

Aylık bağlama oranı

Aylık bağlama oranı yüzde 65 olacak. Sözkonusu oran sigortalının 7 bin 200 günden sonra, 9 bin güne kadar ödediği her tam yıl malulluk, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi için 2'şer, 9 bin günden sonra ise 1 puan arttırılacak. 7 bin 200 günden noksan ödenilen her tam yıl için ise prim 1'er puan eksiltilerek hesaplanacak.

Erkek çocuklar da maaş alabilecek

Ölüm halinde eş ve çocuklara maaş bağlanmasında cinsiyet ayrımına son verilecek. Yeni düzenlemeye göre, gelir veya aylık almayan dul eşe aylığın yüzde 75'i, hak sahibi çocuğu bulunan dul eşe ise yüzde 50'si bağlanacak.

Bu kanuna tabi olarak yurt içinde ya da dışında çalışmayan ya da kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık almayan çocuklardan, 25 yaşını veya yükseköğrenim görenler için 27 yaşını doldurmamış ve evli olmayan ya da yaşları ne olursa olsun çalışamayacak derecede malul durumda bulunanların her birine de aylığın yüzde 25'i bağlanacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.