19 Ocak 2004 Pazartesi 00:00
Neden sadece Batı?

Ortadoğu ülkelerinin temsilcileri Cidde Forumu'nda Erdoğan'a Türkiye'nin yüzünü neden sadece Batıya döndüğünü, niçin Ortadoğu ile ilgilenmediğini sordular

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cidde Ekonomik Forumu'nda yaptığı değerlendirmede, "Ortadoğu'da şunu görüyorum; birbirimize olan güvenimizi kaybetmişiz. Önce bu güveni yeniden kazanmamız gerekiyor, Buna mecburuz. Birbirimize olan güveni kazanmadan istikrarı sağlamak mümkün değil" diye konuştu. Türkiye neden Ortadoğu ile ilgilenmiyor?
Soruları cevaplandıran Başbakan Erdoğan, "Türkiye, batı ülkelerine yüzünü dönmesine rağmen özellikle Ortadoğu'da Lübnan ve Suriye gibi ülkelere yüzünü dönmüyor. Bu ülkeler ile ilişkilere ne zaman önem vereceksiniz? Avrupaile Ortadoğu arasında bir merkez olmayı istiyorsunuz. Ne yapmalısınız ki Türkiye bu ülkelere giden bir yol olsun?" sorusu üzerine, şunları söyledi: "Şu andaki~|~ hükümetin en başarılı olduğu konu, özellikle komşu ülkelerle olan münasebetlerini geliştirmedeki başarısıdır. Bu hükümet özellikle gerek Ortadoğu'da arzu edilmeyen Irak savaşı öncesi ve sonrası başlatmış olduğu münasebetlerle gerekse şu anda devam ettirmekte olduğu münasebetlerle komşu ülkeler Suriye, İran, Irak ile münasebetleri geliştirme konusunda, biraz daha arka plana uzandığınızda Afganistan ile ilişkilerimizi geliştirme gayreti içerisindeyiz. Bunun hassasiyetini taşıyoruz. En son Birleşik Arap Emirlikleri'ne kadar ulaştım, oralarda gerekli görüşmelerde bulunduk ve aynı sıkıntıları oralarda dile getirdik. Biz münasebetlerin artmasından yanayız."

Türkiye Batı ile Ortadoğu arasındaki dengeyi nasıl sağlayacak?

İslam Kalkınma Bankası Başkanı Ahmet Muhammed Ali de Başbakan Erdoğan'a soru yöneltenler arasındaydı.Başbakan Erdoğan, "Türkiye, AB üyeliği için çaba harcıyor. Türkiye, AB üyesi bir ülke olarak aynı zamanda bölge ülkeleri arasındaki dengeyi nasıl sağlayacak?" diye soran Ahmet Muhammed Ali'ye şu cevabı verdi: Müşterek yatırımlar yapmak suretiyle gerek AB üyesi ülkelere gerekse Dünya Ticareti Örgütü dolayısıyla o ülkelere ürettiklerimizi ihraç etme imkanımız mevcuttur. Yatırımlar konusunda değerlendirmeler iyi yapılırsa, hangi sektörel birimlerde bu yatırımları yapacağımız planlanırsa, inanıyorum ki çok verimli neticeler de alınacaktır.

Ortadoğu sadece pazar olmamalı

Ortadoğu'da şunu görüyorum; birbirimize olan güvenimizi kaybetmişiz. Önce bu güveni yeniden kazanmamız gerekiyor. Buna mecburuz. Birbirimize olan güveni kazanmadan istikrarı sağlamak mümkün değil. Bizim bölgemiz sürekli bir pazar olarak görülmemelidir, aynı zamanda üreten ve dünya piyasalarında kendine pazar arayan ülkeler durumuna gelmelidir. Bunun için birbirimize inanmamız gerekiyor. Bu konuda oturup AB'dir, farklı birliklerdir, uluslararası kuruluşlardır bunların hepsinin çıkışı bulunur. Diğerleride aynı şekilde bu çalışmaları yaptılar ve çıkış yollarını buldular."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.