28 Ağustos 2004 Cumartesi 00:00
"Niçin İKÖ Başkanı seçildik?"

BTP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Erimhan, ABD'nin Necef'te Hz. Ali Türbesi'ne saldırmasına Türkiye'nin sessiz kalmasını eleştirerek, Türkiye'nin İKÖ'yü göreve çağırması gerektiğini vurguladı.


Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Erimhan "Amerika'nın Hz. Ali türbesine yaptığı saldırı affedilemez. Tarih bunu Amerika'nın sonunun başlangıcı olarak yazacaktır" dedi. Erimhan İKÖ Genel sekreterliği görevini üstlenen Türkiye'nin suskunluğunu da eleştirdi. "Irak'ta yaşanan her olay Türkiye'yi ilgilendirir. Hz. Ali bu medeniyetin şahıdır, göz nurudur. Eğer İKÖ genel sekreterliği bir "BOP misyonu" değilse, Genel sekreterliğe seçilen Ankara, örgütü olaya müdahil olmak üzere derhal toplantıya ve göreve çağrılmalıdır.

Bağımsız Türiye Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Erimhan Hz. Ali türbesine yapılan Amerikan saldırısının derhal durdurulması gerektiğini söyle~|~di. Erimhan bu iş için ise İslam dünyasının en büyük örgütü olan İKÖ'nün, Genel Sekreterliğe seçilen Türkiye tarafından derhal toplantıya çağrılmasını istedi.

İşte Erimhan'ın yaptığı basın açıklamasından öne çıkan notlar:

Türbe saldırısı herkesi

ilgilendirir

Hz. Ali, Peygamber Efendimizin damadı, Ehli Beyt?in ilki, ilim şehrinin kapısıdır.

Hz. Ali, 1,5 Milyar'lık İslam dünyasında ismi duyulduğunda herkesin tek tek yüreğinin çarpacağı, heyecanlanacağı, ona yapılacak bir saldırının asla affedilmeyeceği bir "en önemli" isimdir.

Amerikalıların bu özelliklere sahip Hz. Ali türbesine onun şahsında İslam dünyasına yaptığı saldırı ve meydan okuma bu coğrafyada yaşayan herkesi ilgilendireceği gibi, Türkiye'yi de ilgilendiriyor.

Siyaseten ilgilendirir; çünkü saldırıyla verilen mesaj sadece Irak'a değil, aynı zamanda Türkiye'ye de. "Taleplerime direnirseniz başınıza bunlar gelecek" söylemi, bugün

Amerika adına bir dış politika duruşudur.

Dinen ilgilendirir; çünkü Hz.

Ali sadece Irak halkının değil, Türk milletinin Hz. Ali'sidir. O'na yapılan saldırı bu milletin vücudunda onarılmaz yara açar.

Stratejik olarak ilgilendirir;

Amerika'nın Ortadoğu planları içinde "hedef ülke" Türkiye'dir. Irak'ta durdurulamayan Amerika'nın bir sonraki senaryosu içinde ülkemiz vardır.

Bu koşullar altında Türkiye'nin Necef saldırılarını "boş" geçmesi, dünü, bugünü ve geleceği adına ihanet çapında bir gaflet olacaktır.

İKÖ toplantıya çağrılmalıdır

Türkiye çok değil geçtiğimiz birkaç ay içinde İKÖ genel sekreterliği görevine seçildi. Dışişleri Bakanımız o günlerde söylediği "İKÖ etkisiz bir kuruluş olarak kaldı" eleştirisi, şayet, BOP projesine hizmet anlamında kullanılmadıysa bugün aksinin ispat edileceği bir ortamı sunmaktadır.

Türkiye derhal İKÖ'nü toplantıya çağırarak bu saldırıya taraf olmasını sağlamalıdır.

Şayet İKÖ bugün toplanmayacaksa ne zaman toplanacaktır?

İKÖ Genel sekreteri görevinin bir BOP misyonu olmadığının ispatı, örgütün toplantıya çağrılması ve etkin bir karar çıkarılmasıdır.

Bu yapılmayacaksa Irak'ta olanlar ve bunun Türkiye'ye yönelik sonuçlardan hükümet sorumlu olacaktır. İktidar tezkerenin çıkarılması için Amerikalılar lehine gösterdiği gayretin, 100'de 1'ini de Hz. Ali için gösterebilmelidir.

Unutmayalım ki, tarih yazılan günlerden geçiyoruz...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.