Bu haber kez okundu.

Nobel Ödülü'nü hak eden bir model

Asrın bilge insanı, BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli tezinin, yüzü aşkın yerli ve yabancı ilim, fikir, düşünce adamı, ekonomist ve sosyologlar tarafından tartışıldığı Uluslar arası Milli Ekonomi Modeli Kongresi'nin ikinci gün çalışmaları İstanbul Grand Cevahir Hotel ve Uluslar arası Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi.

~|~

Bu bölümde Prof. Dr. Ata Selçuk ve Prof. Dr. Ömer Eyercioğlu'nun başkanlıklarını yaptığı iki oturumda Prof. Dr. Ahmet Qaşamoğlu (Felsefe ve İktisat Doktoru, Sosyolog), Prof. Dr. Fehim Üçışık (Marmara Üniversitesi), Prof. Dr. Victor Volkonsiy (Rusya Bilimler Akademisi), Prof. Dr. Ziyad Semedzade (Azerbaycan Milli İlimler Akademisi), Prof. Dr. Hidayet Sarı (İstanbul Üniversitesi), Doç. Dr. Ali Kemal Gürbüz (Balıkesir Üniversitesi), Prof. Dr. Muhammed Al Faruque (İllionis Üniversitesi?ABD), Prof. Dr. Victor Minin (Rusya Bilimler Akademisi), Prof. Dr. Dünyamalı Veliyev (Azerbaycan Üniversitesi İktisadi Teori Bölüm Başkanı), Prof. Dr. İbrahim Arslanoğlu (Gazi Üniversitesi) ve Prof. Dr. Goulnur Baltonova tarafından Milli Ekonomi Modeli'nin hem Türkiye, hem Türk İslam alemi, hem de özellikle geri kalmış ve kalkınmakta olan ülkelerin insanları başta olmak üzere bütün dünya insanlığı için nasıl önemli, vazgeçilmez bir mânâ arzettiğine dair kritik içerikli tebliğler sunuldu. 

Yeni, orijinal, vacip bir nazariye
Dünyanın ihtiyacı olan ilmî inkişafın adı olarak nitelediği Milli Ekonomi Modeli tezi hakkında Prof. Dr. Ahmet Qaşamoğlu, "Müellif kitabı Milli İktisadi Model adlandırsa da kitaptakiler bir model anlayışından hayli geniştir. Aslında yeni, orijinal, vacib bir nazariyedir" tespitinde bulunarak "Prof. Dr. Haydar Baş Hoca Şark medeniyetinden, İslam değerlerinden, Kur'an?ı Kerim'in taleplerinden, aynı zamanda muasır Garp dünyasının iktisadi nazariyesinden, araştırma üsluplarından istifade ederek öz basiretinin yardımı ile ortaya oldukça ciddi bir eser koymuştur" dedi ve kapitalizm ve globalleşme ile hesaplaşan, meydan okuyan Milli Ekonomi Modeli eserine gerektiği şekilde sahip çıkılması gerektiğine işaret etti.

Milli Ekonomi Modeli tezini farklı bir açıdan kritik eden Prof. Dr. Fehim Üçışık, değerlendirmesini, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi ilkeleri doğrultusunda İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku boyutuyla ortaya koyarak "Fikrimizce, Milli Ekonomi Modelinin iş ve sosyal güvenlik hukuku yönünden İnsan Hakları Evrensel Bildirgesiyle karşılaştırılması, bu Modelin anılan Bildirgedeki ilgili haklara tamamen uygun olduğunu ve  bu hakların  en iyi şekilde tatbikini sağlayıcı ayrıntılı esaslar içerdiğini  ortaya koymaktadır" şeklinde konuştu.

Batılı olmayan tüm ülkeler için çok önemli

Milli Ekonomi Modelinin istisnaî önemli ilkesinin, her sosyal grubun maddi refah seviyesinden  toplum ve devletin sorumlu olması olduğunu, bu ilkenin, devletin iktisada katkısını minimize etme liberal ideoloji yaklaşımını ret etmekte bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Victor Volkonsiy, piyasa ve rekabet güçlerinin, yapısal eşitsizlikleri tek başına düzeltemeyeceklerini, bunu ancak güçlü ve bağımsız devletin yapabileceğini belirttiği değerlendirmesinde şu görüşleri dile getirdi: "Haydar Baş'ın kitabının asıl değeri, şu anda iktisat biliminde hakim olan liberal görüşe ve (çoğu zaman alternatifsiz diye sunulan) liberal teoriye alternatif olan yeni görüşün oluşmasında temel atmaktadır. Bu kitap tabi ki sadece Türkiye için değil, tüm iktisat bilimi için, ve ilk sırada 'Batılı olmayan' tüm ülkeler için çok büyük önem taşımaktadır. Bu kitabın meşhur olması ve geniş kitle için, iktisatçılar, siyaset bilicileri ve diğer sosyal bilim uzmanları için, aynı zamanda politikacı, üniversite öğrencileri ve öğretmenleri için ulaşılır olması çok önemlidir. Hizmetin fikir ve önerileri genişçe istişare edilmeli, konuşmalı, başka uzmanların fikirleri ile mukayese edilmeli, netleştirmeli ve başka meşhur iktisatçı uzmanların fikirleri gibi geniş yayılma ve otorite bulmalıdır."

Hazine üstünde oturan dilencilikten kurtulmayı sağlayacak model

"Gelişmede görülen kritik durumun yeni ve daha yüksek düzeye ulayması sorunları, tüm büyük bilimadamları gibi dünyaca ünlü Türk âlimi Prof. Dr. Haydar Baş'ı da rahatsız ediyor. Onun Milli Ekonomi Modeli eseri bu rahatsızlığın ürünüdür. Bu eserin önemi, ekonominin aktüel sorunlarını ve tüm gelişme mekanizmasını eleştirerek yeni gelişme modelini sunan tam yeni bir düşünce ürünü olmasıdır. Modelin sahibinin temel fikirleriyle tanışmak, dünyada, ilk önce gelişmekte olan ülkelerde, geçiş ekonomisini yaşayan devletlerde ekonomi gelişme mekanizmasının hemen geliştirilmesine ilgi ve inancı arttıracaktır. 

Klasik ve postklasik temel ekonomi teorilerini (Adam Smith'in homo?economicus, paranın özellik ve fonksiyonları, mukayeseli üstünlük teorisi v.b) eleştiren Prof. Dr. Haydar Baş, ekonominin çağdaş tarifiyle razılaşmıyor." Prof. Dr. Ziyad Semedzade görüşlerini yukarıdaki şekilde özetlerken, Milli Ekonomi Modeli'nin sadece ülkemiz için değil dünyanın da ekonomik olarak kurtuluşunu müjdelediğini belirten Prof. Dr. Hidayet Sarı tebliğinde şu görüşlere yer verdi: "Prof. Dr. Haydar Baş, sunduğu 'Milli Ekonomi Modeli' teziyle şimdiye kadar uygulanan ekonomi modelleriyle nasıl bir batağa sürüklendiğimizi ortaya koyduktan sonra buradan çıkış yollarını açıklamakta ve yol göstermektedir.

Milli Ekonomi Modelinde sahip olduğumuz madenler, enerji kaynakları, tarım kaynakları ve potansiyeli, ormancılığımız, denizciliğimiz, hayvancılığımızın şu andaki durumu ve etkili kullanımdaki potansiyel gücü belirlenmiş, atıl durumda olan yer altı ve yer üstü kaynaklarımızın kullanılması ile Devletimiz ve Milletimizin 'hazine üzerinde oturan dilencilik' durumundan kurtarılabilir olduğu anlaşılmaktadır. Bu modelde önce kendi yağınla kavrulma ve ayağını yorganına göre uzatmakla başlanıp, dışa bağlı tüketim engellenir; piyasaya ihtiyacı olan para sürülerek talep arttırılır. Talep artışı olunca üretim arttırıcı desteklerle üretim desteklenir. İşte üretim ve tüketim dengeye gelince ülkenin ve milletin gelir seviyesi yükselir. Dışa bağımlılık azalır ve kendi öz kaynaklarımızı etkili kullanarak zenginlik seviyemiz arttırılır. Özetle bu model, sadece ülkemiz için değil dünyanın da ekonomik olarak kurtuluşunu müjdeliyor. Şu anda dünyada sosyalist ve kapitalist sistemler çökmüştür. Bunların yerine Milli Ekonomi Modeli büyük bir gelişme ve yeni bir sistem olarak karşımıza çıkmıştır. Bu model gayet iyi incelenmiş, sağlam temellere dayanan yeni bir ekonomik sistemdir. Bu model inşallah en kısa zamanda uygulamaya alındığı zaman ülkemizin ekonomik sorunlarına çözüm bulacağı gibi şu anda yaşadığımız sosyal sorunları da kökünden çözecektir." 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100