24 Ocak 2006 Salı 00:00
Nükleer silahı kim kullanır
ABD ve İsrail, bugün İran'a nükleer silah üretebilir iddiasıyla saldırmanın hesaplarını yapıyor ancak tarihi gerçekler, nükleer silahı olup da bunu insanları öldürmek için kullanan tek ülkenin ABD olduğunu gösteriyor. Sabah'tan Umur Talu, nükleer silah konusunda ülkelerin günah defterini çıkarmış ~|~

Lingo lingo nükleer

Olay: İran nükleer (santral) kapasitesini oluşturmak istiyor. Bunun nükleer silah geliştirmeyi amaçlamadığını, barışçı olduğunu iddia ediyor. Bu iddiası inandırıcı bulunmuyor. Özellikle ABD ve İsrail, İran'ın nükleer (enerji) odaklarının bombalanmasını planlıyor. Diğer ülkeler ABD ve İsrail gibi "saldırgan" olmasa da, İran'ı hizaya gelmeye davet ediyor. ABD, İran'a bir saldırıda Türkiye topraklarını da kullanmak istiyor. Türkiye iki arada bir derede kalıyor.
Şimdi tarihin ve bugünün gerçeklerinden özetler:

1. Bugüne kadar tek bir devlet bir başka ülkede nükleer silah kullandı: ABD. Japonya'ya atılan iki atom bombasından Hiroşima'daki anında 80 bin kişi öldürdü. Nagazaki'yle birlikte ve kalıcı radyasyon etkisiyle ölümler birkaç katına çıktı.

2. Soğuk Savaş'ta "nükleer savaş korkusu" nun kaynakları yoksul ülkeler değil, iki "aşırı silahlı", ABD ile Sovyetler'di.

3. Sadece bir Müslüman ülkenin nükleer silaha sahip olduğu kanıtlandı: Pakistan. O da "ABD müttefiki" olduğu sürece kimse dert etmiyor.

4. Atom Enerjisi Ajansı'nın son verilerine göre, dünyada 440 nükleer santral var ve kapasitenin yüzde 94'ü gelişmiş ülkelerde.

5. ABD sadece "en savaşçı nükleer kapasitesi" ne değil, "en büyük nükleer enerji deposu" na da sahip. 6 milyarlık dünyada 300 milyon nüfuslu ABD, 104 santralle dünya kapasitesinin yüzde 28'inin patronu...

6. Fransa, Belçika, Bulgaristan, Slovakya, İsveç, Ukrayna, Güney Kore enerjinin yüzde 40'tan fazlasını, Macaristan, Ermenistan, Slovenya, İsviçre, Japonya yüzde 30 kadarını nükleerden sağlıyor. Ama hepsinde "nükleer silah" yok. Kimse santrallerini dert etmiyor. Nükleer silahı olanları da.

7. Nükleer kapasite ile nükleer silah arasında hep doğru orantı yok. ABD, Fransa, Rusya "doğru orantı" nın seçkin örneği. Enerjide nükleer payı binde bir olan Pakistan, yüzde 1.2'lik Çin ve yüzde 2.7'lik Hindistan ise "nükleer silah" sahibi. Belçika'da ise silah yok. 15 yıl sonra Çin nükleer kapasitesini 6, Hindistan 10 katına çıkaracak. "Sakın yapma" diyen duydunuz mu?

8. Ortadoğu'da gerçek nükleer savaş kabiliyetine sahip tek ülke var: Ne Irak, ne Suriye, ne de İran.. İsrail'in 100?200 arasında nükleer başlık yapma kapasitesi tespit edildi. Akdeniz'deki denizaltıları nükleer donanımlı.

9. Ortadoğu'da sağı solu nükleer silahla tehdit eden tek ülke oldu: O da İsrail.

10. Oysa Ortadoğu'da "nükleer silahı da var" diye işgal edilen tek ülke çıktı: Irak. Onda da nükleer silah çıkmadı.

11. Ortadoğu'da nükleer savaş becerisiyle ikinci "yerleşik" devlet ise, Ortadoğulu olmayan ABD. Türkiye de dahil, üslerinde "nükleer silah" imkanı bulunduruyor. Ayrıca, Rusya da burada sayılır. 

12. Kimse, bölge ve dünya selameti için İsrail, ABD, Rusya nükleerini mesele etmiyor. Sadece silah geliştirmesinden şüphelenilen İran "bombalanmayı" ve hep azarı hak ediyor ama diğerlerine laf yok.

13. Bugüne kadar "nükleer kazalar" ın en tipik örnekleri arasında da henüz bir "İslam ülkesi" yok. ABD'dekiler bir yana, Çernobil, Sovyet artığı ve Ukrayna'da.

14. Ortadoğu'da uluslararası nükleer denetime açık olmayan tek ülke var: Bilemediniz, İran değil. O denetleniyor. Ajansa üye olmayıp kendisini denetlettirmeyen, İsrail. Kimin umrunda! Türkiye, İran dahil, bölgenin nükleer silahlardan ve silahlanma kapasitesinden tamamen arındırılmasını savunabilir mesela. ABD ve İsrail'e rağmen, bunu yapabilir mi gerçekten!
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137