20 Şubat 2012 Pazartesi 17:30
Nükleer yatırımlar hızlandırılmalı
YENİ MESAJ - İSTANBUL

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkan Yardımcısı Fuat Şengül, ülkelerin geleceklerinin enerjiyi üretme, tüketme ve güvenliğini temin etmekle sağlanacağı bir yüzyılda bulunduğumuza dikkatleri çekerek, “Bu sebeple, enerji sektöründeki dönüşüm dikkatle izlenmeli ve bunun neticesinde gerekli değişim tedbirleri alınmalıdır” dedi.
Türkiye'nin artan enerji talebi dikkate alınarak enerji güvenliğine yönelik politikalar oluşturulması gerektiğini hatırlatan Şengül, “Bu bağlamda enerji arz güvenliğimizin sağlanmasına Enerji Bakanlığımızca büyük önem verilmeli; enerji arz güvenliğinden kaynaklanan riskleri azaltmak için, ülkemizin yer altı ve yer üstü kaynaklarının ülke ekonomisine yüksek katma değer sağlayacak şekilde değerlendirilmesi ve enerji verimliliğinin artırılması yönündeki çalışmalar yoğunlaştırılmalıdır” dedi.

Enerjiye 37.9 trilyon dolar yatırılacak
Küresel çapta enerji ihtiyacını karşılamak için çok büyük yatırımların yapılacağına işaret eden Fuat Şengül, şu bilgileri aktardı: “Uluslararası Enerji Ajansı'nın 2011 yılı son raporuna göre enerji sektörüne 2011-2035 yılları arasında küresel ölçekte toplam 37.9 trilyon dolar yatırım yapılacağı tahmin edilmektedir. Yatırımların,
•  16.9 trilyon dolarının elektrik sektörü (yüzde 58 üretim, yüzde 11 iletim ve yüzde 31 dağıtım),
•  10 trilyon dolarının petrol sektörü (yüzde 87 arama ve üretim, yüzde 3 taşıma ve yüzde 10 rafinaj),
•  9.5 trilyon dolarının gaz sektörü (yüzde 71 arama ve üretim, yüzde 23  iletim ve dağıtım ve yüzde 6
sıvılaştırılmış doğalgaz),
•  1.2 trilyon dolarının kömür sektörüne (yüzde 94 madencilik ve yüzde 6 taşıma) yapılması planlanmaktadır.”

Yapılması gerekenler
“Bu çerçevede enerji verimliliği potansiyelinin değerlendirilmesi, yenilenebilir kaynakların daha fazla kullanımı, temiz kömür teknolojilerinin yaygınlaştırılması ve nükleer enerjinin kullanılması enerji ve çevre sorunları bağlamında başlıca enerji politikalarımız arasında yer almalıdır” görüşünü seslendiren BTP Genel Başkan Yardımcısı Fuat Şengül, şunları kaydetti: “Nükleer enerjinin enerji arz kaynaklarımıza dahil edilmesi, artan elektrik talebi karşılanırken ithal yakıtlara bağımlılıktan doğabilecek risklerin azaltılmasına yönelik başlıca araçlardan biri olmalıdır. Bu nedenle nükleer enerjinin elektrik enerjisi üretimimiz içerisindeki payının yüzde 20 seviyesine ulaştırılması gerekmektedir. Ülkemizin dünya üzerinde ispatlanmış petrol ve doğalgaz rezervlerinin dörtte üçüne sahip ve enerji kaynakları açısından son derece zengin olan bölge ülkeleri ile enerji tüketiminin oldukça fazla olduğu Batılı ülkeler arasında yer alması, coğrafi önemini bir kat daha arttırmaktadır. Bu bağlamda mutlaka ülkemiz lehine olan transit projelerine öncelik verilmeli ve bu anlaşmalarda transit taşıma payımızın arttırılmasına çalışılmalıdır. O zaman ülkemiz çok yakında başımıza gelecek elektrik kesintilerinden kurtulabiliriz.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137