10 Nisan 2009 Cuma 00:00
Obama Meclis'te konuştu bizi konuşturmuyorlar
 Türk Tarih Kurumundan Prof. Dr. Kemal Çiçek, "Biz ABD'deki kürsülerde Ermeni sorununu anlatmaya çok az fırsat bulurken, ABD en üst düzeyde gelip bizim en birinci kürsümüzde kendi bakış açılarını anlattı" diyerek, çifte standarda dikkat çekti. ~|~

 

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, Osmanlı Devleti'nin kendisine yönelik ihaneti önlemek amacıyla bir kısım vatandaşını, vatanın bir yerinden bir başka yerine göç ettirmesinin bugün Türkiye'yi suçlamak için kullanıldığını söyledi.nAÜ Rektörlüğü tarafından düzenlenen, önceki gün 'Ermeni Meselesi' konulu panel, Üniversitenin Atatürk Konferans Salonu'nda yapıldı. Prof. Dr. Kurtcephe, Osmanlı Devleti'nin zayıflaması ve parçalanmasını isteyen Rus ve Batı emperyalizminin kışkırtmalarıyla ayaklanan Rum, Makedon, Bulgar çetelerince yüzbinlerce Türk'ün öldürüldüğünü, on binlerce Türk'ün sığınacak yer olarak Anadolu'ya göç ederken yolda can verdiğini kaydetti. Bu nedenle can verenlerin sayısının 5 milyonu bulduğuna işaret eden Prof. Dr. Kurtcephe, bunlardan hiç kimsenin söz etmediğinden yakındı. Prof. Dr. Kurtcephe şöyle konuştu: "Batılı emperyalist güçlerin kendilerine alan açmak için başlattıkları bu hunharca saldırıların sonrasında, (Biz de onların desteğiyle Anadolu'da Ermeni devleti kurarız) ümidiyle silahlanan Ermeni çetelerinin 1890'larda başlattığı 36 ayrı ayaklanma da binlerce masum Türk'ün ölümüne yol açmıştır. Bir devlet düşünemezsiniz ki kendi vatandaşı saydığı insanlar, ellerine silah alsınlar ve düşmanla iş birliği yapıp, masum insanları katlettirsinler. Buna kimse göz yummaz. Osmanlı'nın sadece ihaneti önlemek maksadıyla vatandaşlarının bir kısmını, ihanet eden ve etme potansiyeli olan bir kısım vatandaşını, vatanın bir yerinden başka bir yerine göç ettirmesini, bugün bizi suçlamak için kullanıyorlar. Bu olaylar sırasında kesinlikle uluslararası hukukun tanımladığı hiçbir kötü niyetimiz, bir halkı ortadan kaldırmak gibi bir kastımız olmamıştır. Arşiv bilgileri ve işin içinde yer alan devletlerin belgeleri gösteriyor ki biz masumuz."

Ermeniler, 1 milyon 400 bin Türk'ü katletti
Rektör Kurtcephe, bir Ermeni delegenin, Paris Konferansı'nda, "Biz 1 milyon 400 bin Türk'ü katletmiş Ermeni gazileriz. Bizim devlet kurma hakkımız yok mu?" dediğini de hatırlattı. Panel yöneticisi, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yavuz Ercan da Ermenilerin ve bazı ülkelerin, boş ve aslı olmayan iddialarla Türkiye'yi suçlamaya devam ettiklerini, Türkiye'nin Ermeni meselesiyle ilgili tüm arşiv belgelerini ortaya koyarken, bu ülkelerin hiçbir belge gösteremediklerini belirtti. Prof. Dr. Ercan şöyle konuştu: "Ermeni tehcirini soykırım olarak ortaya atan devletler, belgelerini ortaya koyamamışlardır. Elbette yaşanmamış bir olayın belgesi olmaz."
ABD'de Türk tezini anlatmak mümkün değil
Türk Tarih Kurumundan Prof. Dr. Kemal Çiçek de "Amerika'nın Ermeni Meselesindeki Rolü" başlıklı konuşmasında, Anadolu'daki Ermenilerin, Osmanlı Devleti'ne karşı kışkırtılmasında, ABD'den gelen misyoner kılığındaki ajanların önemli rolü bulunduğunu kaydetti. Prof. Dr. Kemal Çiçek, şu bilgileri verdi: "Biz ABD'deki kürsülerde Ermeni sorununu anlatmaya çok az fırsat bulurken, ABD, en üst düzeyde gelip, bizim en birinci kürsümüzde kendi bakış açılarını anlattı. Yeterince bilim adamı yetiştirememişiz, ama yetişenlere de ABD'deki üniversitelerde kendimizi anlatma fırsatı verilmiyor. Bize gelip de 'Tarihinizle yüzleşin' diyenler, bizim, kendilerinin kürsülerinde tarihle yüzleştirilmelerine hiçbir fırsat ve şans vermiyorlar. Türk'ün Ermeni meselesiyle yüzleşmesi demek, ABD'nin, Rusya'nın İtalya'nın da Ermeni meselesiyle yüzleşmesi demek, ama onların yüzleşecek yüzü de yoktur."

ABD müdahil oldu
ABD'nin, Ermeni meselesine 1820'lerden itibaren müdahil olduğunu, ama Türklerin Ermeni meselesindeki rolüne pek dikkat etmediklerini vurgulayan Kemal Çiçek, Rusya'nın Ermenilere ciddi şekilde sahip çıkmaya başlaması üzerine ABD'nin de Ermenileri protestanlaştırma ve kendilerine çekme girişimlerine başladığına, bu amaçla Anadolu'da dernekler kurduğuna, Ermenilere yardım etmek amacıyla hastaneler, aşevleri ve yetimhaneler inşa ettiğine dikkati çekti.
Rusya da kullandı
Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümünden Prof. Dr. Seyit Sertçelik ise Anadolu'daki Ermeni nüfusuna ilişkin Rus belgelerine itibar etmek gerektiğini, çünkü Rusya'nın Anadolu'yu işgal planında, Anadolu'da kendilerine destek verebilecek azınlıklara ilişkin ayrıntılı çalışma yaptığını ifade etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137