22 Ocak 2012 Pazar 13:44
OECD moral veremiyor
Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Genel Sekreteri Angel Gurria, 2008'den bu yana gelişmiş ekonomileri kuşatan zayıf büyüme ve inatçı işsizlikten mucize bir kurtuluş beklenmese de kırılgan bir toparlanma işareti bulunduğunu bildirdi. Gurria, “2011'in ilk yarısında hüküm süren ihtiyatlı iyimserlik, küresel ekonominin durumuna ilişkin belirsizlik ve gelecekten duyulan endişeler arasında zayıfladı. Toparlanmaya giden yol zorlu ve 2012'de sağlanacak ilerlemenin engellenmemesi için güçlü liderlikle değişime yönelik kararlı ortak taahhüde ihtiyaç var” dedi.

Kötümserliğe düşmemeliyiz
Angel Gurria “OECD Yıllığı”nın yayınlanması dolayısıyla yaptığı açıklamada, çözümsüz bir kötümserliğe düşmenin seçenek olmadığını belirterek, umut ve güvenin yeniden enjekte edilmesine ihtiyaç bulunduğunu bildirdi. Gurria şu konulara değindi: “Kimse, 2008'den bu yana gelişmiş ekonomileri kuşatan zayıf büyüme ve inatçı işsizlikten mucize bir kurtuluş beklemese de en azından kırılgan bir toparlanmanın varolduğuna dair işaretler var. Avrupa ülkeleri, piyasalar sadece Yunanistan, İrlanda ve Portekiz için değil büyük ülkeler için de endişelenmeye başlarken baskı altına girdi. Bu, OECD Yıllığı'nın gösterdiği gibi euronun geleceği üzerine tartışmaya yol açtı, para birliğinin takviye edilmesi için çabaları körükledi. Japonya'da borç trajik deprem ve bağlı inşaat girişimlerinden dolayı GSYH'nın yüzde 200'ünün üzerine çıktı.

Genç kuşağı kaybediyoruz
OECD Genel Sekreteri Angel Gurria, işsizliğin krizin insan yüzü olduğunu belirterek, OECD ülkelerinde 45 milyon işsiz bulunduğunu olduğunu bildirdi. Genç işsizlikte durumun daha dramatik olduğunu kaydeden Gurria, “2007 krizinden önce OECD ekonomileri en güçlü olduğu, işsizliğin yüzde 6'dan az olduğu dönemlerde genç işsizliği inatçı biçimde yüzde 15'in üzerindeydi. Bugün yüzde 20'ye dayanmış durumda. Durum hala bazı ülkelerde kötü, Fransa ya da İtalya'da emek piyasasındaki dört gençten biri işsiz İspanya'da genç işsizliği yüzde 49'a yükseldi. Bir ‘kayıp kuşak' riskinden korunmak için mümkün olan her şeyden yararlanmalıyız” dedi.
Yük kadınların sırtında
Gurria kadınların güçlendirilmesinin ekonomik ve toplumsal açıdan önemine işaret ederken birçok ülkede kadınların istihdam oranlarının erkeklerin gerisinde kaldığını bildirdi. Gurria, işsizlikle ilk karşılaşan erkeklerden sonra hanehalklarında yükün yeniden kadınların üzerine düştüğünü vurgularken şöyle dedi: “Kadınların katkısını sağlayamayan ekonomiler potansiyelinin tamamını kullanmıyor demektir. Bu ilke 2011 OECD Cinsiyet Girişimi'nin ortaya konulmasının arkasındaki güç. İnisiyatifin tamamlaması daha uygun olamazdı. Kriz ilk önce erkekleri vurduğunda, işlerini kaybetmeleri kadınlara göre daha olası bulunuyor. 2012'de uygulanacak politikalar kadını, kadın girişimciliğinin desteklenmesi, eğitim sistemlerinde eşit fırsat tanımanın desteklenmesi ve yarı zamanlı çalışma koşullarının aile hizmetleri ve ödemelerinin iyileştirilmesi yoluyla iş gücünün içine daha fazla çekmeyi sağlamalı.” ANKA
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.