18 Şubat 2012 Cumartesi 12:06
OECD Türkiye\'yi kara parayla mücadelede yetersiz buldu
OECD Mali Eylem Çalışma Grubu (FATF) üye devletlerin iki yıldan fazla süren çalışmalarından sonra kara para aklama ve terörizm finansmanıyla mücadele için eylem çerçevesi oluşturan “Tavsiyeler”ini yeniledi. Yenilenen Tavsiyeler, ulusal yönetimlere kara para aklama ve terörizmin finansmanıyla daha etkin mücadele etmesinin yolunu açacak. Söz konusu tavsiyeler, kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanıyla mücadele eden 180'den fazla hükümet tarafından bir standart olarak kullanılmaya devam edilecek. Hükümetlerin, özel sektörün, sivil toplumun katkısıyla gerçekleştirilen revizyonlar, suçlulara karşı harekete geçecek yetkililere daha güçlü çerçeve sağlıyor ve uluslararası finansal sisteme yönelik yeni tehditlere hitap ediyor. FATF'ın yeni önlemlerin izlenmesi ve kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanıyla mücadelede standartların uygulanmasını teşvik için harekete geçeceği de belirtildi.

Dünya üretiminin yüzde 5'i çalınıyor
FATF'ın açıklamasına göre kara para aklamanın maliyeti çok büyük ve bununla ciddi suçların desteklenmesi yaygın. Aklanan kara paranın miktarının dünya GSYİH'sının yüzde 2'si ile yüzde 5'i arasında olduğu tahmin ediliyor. Revize edilen FATF Tavsiyeleri yeni olarak, kitle imha silahları üretiminin finansmanına ve vergi kaçakçılığı ve yolsuzlukla kazanılmış paranın aklanması üzerine daha etkin gidilmesini sağlayacak önlemler içeriyor. FATF Başkanı Giancarlo Del Bufalo güncellenen Tavsiyelere ilişkin açılamasında, “Yenilenen Tavsiyeler'in kabulü, ülkelerin para aklamayla, terörizmin finansmanı ve kitle imha silahları üretiminin finansmanıyla mücadeleye ilişkin taahhütleridir. Tavsiyeler, finansal sektörün daha güçlü korunmasını, kolluk araçlarının güncelleştirilmesini ve uluslararası işbirliğinde iyileşmeyi içeriyor” dedi.

Türkiye ve Suriye aynı listede
“Uluslararası finansal sistemi, önemli ve sürekli kara para aklama ve terörizm finansmanı risklerinden korumak için FATF'ın üye ülkelere yaptığı karşı önlem uygulama çağrısına konu ülkeler” listesi, yani “kara liste”de bu yıl bir önceki listede olduğu gibi sadece İran ve Kuzey Kore bulunuyor. FATF'ın açıkladığı “gri liste” ise bu yıl şu ülkelerden oluşuyor: Küba, Bolivya, Etyopya, Gana, Endonezya, Kenya, Myanmar, Nijerya, Pakistan, Sao Tome ve Principe, Sri Lanka, Suriye, Tanzanya, Tayland, Türkiye.

FATF'a üye ülkeler
Sekreteryası Paris'teki OECD binasında bulunan FATF'a Arjantin, Avustralya, Avusturya, Belçika, Brezilya, Kanada, Çin, Danimarka, Avrupa Komisyonu, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Körfez İşbirliği Konseyi, Hong Kong-Çin, İzlanda, Hindistan, İrlanda, İtalya, Japonya, Hollanda Krallığı, Lüksemburg, Meksika, Yeni Zelanda, Norveç, Portekiz, Güney Kore, Rusya, Singapur, Güney Afrika, İspanya, İsveç, İsviçre, Türkiye, İngiltere, ABD üye bulunuyor. Uluslararası sayısız işbirliği ve teknik kuruluş da FATF'ın gözlemci ya da ortak üyesi konumunda, kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanıyla mücadele ediyor. ANKA
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100